Գյուլագարակի նախկին ղեկավարի խորհրդականի կողմից հափշտակված 8 հողամասը վերադարձվել է համայնքին
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Լոռու մարզի Գյուլագարակ համայնքի նախկին ղեկավարի խորհրդական Վ.Ա.-ն օգտվելով համայնքի ղեկավարի բացակայության հանգամանքից, 2021 թվականի հուլիսի 13-ի թվագրմամբ կազմել է համայնքի ղեկավարի կողմից տրվող՝ Գյուլագարակում գտնվող 8 հողամասի հիմքերը վերականգնելու և իր ծնողին՝ Ա․Մ․-ին, հողամաս վերահատկացնելու մասին կեղծ որոշումներ։
Այնուհետև, Ա․Մ․-ն օգտագործելով կեղծ որոշումները՝ 2021 թվականի նոյեմբերի 25-ին 8 հողամասի նկատմամբ ձեռք է բերել սեփականության իրավունք, իսկ Վ.Ա.-ն դեկտեմբերի 15-ին իր և Ա.Մ.-ի միջև կնքված անշարժ գույքի նվիրատվության պայմանագրերի օգտագործման արդյունքում՝ 4 մլն 250 հզր 400 ՀՀ դրամով 8 անշարժ գույքի նկատմամբ ձեռք է բերել սեփականության իրավունք՝ խարդախությամբ հափշտակելով հողամասերը։
Բացի այդ, Վ.Ա.-ն 2021 թվականի սեպտեմբերի 13-ի թվագրմամբ կազմել է նաև հիշյալ հողամասերի չափագրման հատակագծեր, որոնցում Գյուլագարակ համայնքի ղեկավարի հաստատման համար նախատեսված տեղում կատարվել են բովանդակությամբ կեղծ գրառումներ։ Մասնավորապես՝ տվյալ պահին համայնքի ղեկավար չհանդիսացող Մ.Գ.-ի անվան դիմաց կատարվել է ստորագրություն և դրվել Գյուլագարակի համայնքապետարանի աշխատակազմի կնիքի դրոշմը՝ նույն համայնքի ղեկավարի կնիքի դրոշմի փոխարեն:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Վ.Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (խոշոր չափերով խարդախությունը) և 457-րդ հոդվածի 1-ին մասով (փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր կեղծելը կամ կեղծ փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր իրացնելը, պատրաստելը կամ օգտագործելը)։

8 Land Plots Misappropriated by former Advisor to Gyulagarak Head Returned to Community
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding investigated in Lori Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee factual data were obtained on the allegation that the advisor to the former head of the Gyulagarak community in Lori region, V.A., taking advantage of the absence of the community head, drafted forged decisions dated July 13, 2021, purportedly issued by the community head, regarding the restoration of the boundaries of 8 land plots located in Gyulagarak and the reallocation of a land plot to his parent, A.M..
Subsequently, A.M., using the forged decisions, on November 25, 2021 acquired ownership rights over 8 land plots, while V.A., as a result of using real estate donation agreements concluded between himself and A.M. on December 15, acquired ownership right over the 8 properties for 4 million 250 thousand 400 AMD, fraudulently misappropriating the land plots.
In addition, V.A. also prepared measurement plans of the aforementioned land plots dated September 13, 2021, in which false entries were made in the section intended for the approval of the head of the Gyulagarak community. In particular, a signature was placed next to the name of M.G., who was not the community head at that time, and the seal of the staff of the Gyulagarak Municipality was affixed instead of the seal of the community head of the same community.
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding public criminal prosecution was initiated against V.A. according to the Point 3 of the Part 2 of the Article 255 and the Part 1 of the Article 457 of RA Criminal Code.
The land plots have been returned to the community in the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding.