Ընտանիքի անդամները նյութապես շահագրգռել են մի խումբ անձանց՝ «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի հավաքին մասնակցելու նպատակով. հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ընտանիքի անդամներից 4-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի հավաքին մասնակցելու նպատակով մի խումբ անձանց նյութապես շահագրգռելու համար:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ա.Խ.-ն, Մ.Խ.-ն, Ն.Խ.-ն և Կ.Խ.-ն «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի կողմից 2026 թվականի ապրիլի 11-ին կազմակերպված հավաքին հնարավորինս մեծ թվով անձանց մասնակցությունն ապահովելու շարժառիթով, հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռել են մի խումբ անձանց, այդ թվում՝ անչափահասներին, խոստանալով հավաքին մասնակցելուց հետո մասնակցության համար յուրաքանչյուրին տալ 10.000-ական դրամ:
Այնուհետև, ապրիլի 11-ին Ա.Խ.-ի կողմից վարձակալած, տաքսի ծառայություն մատուցող ավտոմեքենայով ընտանիքի անդամները Շիրակի մարզի Արթիկ համայնքի Փոքր Մանթաշ բնակավայրից կազմակերպել են մի խումբ անձանց տեղափոխումը Երևան, որտեղ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության կողմից կազմակերպված հավաքին մասնակցելուց հետո նրանք վերադարձել են Փոքր Մանթաշ և ստացել հավաքին մասնակցելու համար նախապես խոստացված 10.000-ական դրամ գումարները:
Ա.Խ.-ի, Մ.Խ.-ի, Ն.Խ.-ի և Կ.Խ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը):
Ա.Խ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է տնային կալանքը և բացակայելու արգելքը, Մ.Խ.-ի և Ն.Խ.-ի նկատմամբ՝ վարչական հսկողությունը և բացակայելու արգելքը, իսկ անչափահաս Կ.Խ.-ի նկատմամբ՝ դաստիարակչական հսկողությունը:

Family Members Materially Motivated a Group of People to Participate in "Strong Armenia" Alliance Gathering
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding investigated in Shirak Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee, public criminal prosecution was initiated against four members of the family for materially instigating a group of individuals to participate in the "Strong Armenia" alliance gathering.
During the preliminary investigation of the criminal proceeding factual data were obtained on the allegation that A.Kh., M.Kh., N.Kh., and K.Kh. with the aim of ensuring the participation of as many individuals as possible in the gathering organized by the ‘Strong Armenia’ alliance on April 11, 2026, financially motivated a group of people, including minors, to participate in the rally, promising to pay each participant 10 000 AMD after their attendance.
Subsequently, on April 11, using a taxi-service car rented by A.Kh., the family members organized the transportation of a group of individuals from the village of Pokr Mantash in the Artik community of Shirak region to Yerevan. After participating in the gathering organized by the “Strong Armenia” party, they returned to Pokr Mantash and received the previously promised 10 000 AMD each for their participation.
Public criminal prosecution was initiated against A.Kh., M.Kh., N.Kh., and K.Kh. according to the Part 2 of the Article 236 of RA Criminal Code.
Home detention and absence ban was applied as a pretrial measure against A.Kh., administrative supervision and absence ban - against M.Kh. and N.Kh, and educational supervision - against minor K.Kh..