Մի խումբ անձինք 29 դրվագ գործողությամբ իրացրել են կեղծ թղթադրամներ. քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության ընդհանուր բնույթի և ընտրական հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է մի խումբ անձանց կողմից կեղծ թղթադրամներ իրացնելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Մ.Հ.-ն իր ծանոթներ՝ Ռ.Ա.-ի, Է.Խ.-ի, Ն.Կ.-ի հետ խմբի կազմում, 2025 թվականի մայիսից դեկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում տարբեր անձանց իրացրել է ընդհանուր 1 հատ 100.000 ՀՀ դրամ, 20 հատ 50.000 ՀՀ դրամ, 1 հատ 20.000 ՀՀ դրամ, 5 հատ 10.000 ՀՀ դրամ կեղծ թղթադրամներ՝ խարդախությամբ հափշտակելով 1 մլն 149 հզր 860 ՀՀ դրամի գույք:
Մ.Հ.-ի, Ռ.Ա.-ի, Է.Խ.-ի և Ն.Կ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 29 դրվագ գործողությամբ կեղծ արժույթ իրացնելու և խարդախություն կատարելու համար:
Մ.Հ.-ի և Ռ.Ա.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է տնային կալանքը, Է.Խ.-ի և Ն.Կ.-ի նկատմամբ՝ վարչական հսկողությունը:

Группа лиц реализовала фальшивые купюры по 29 эпизодам․ предварительное следствие по уголовному производству завершено
В управлении по расследованию преступлений общего характера и избирательных преступлений Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту сбыта фальшивых купюр группой лиц.
В ходе предварительного следствия выяснилось, что М.А. в составе группы со своими знакомыми - Р.А., Э.Х., Н.К., в период с мая по декабрь 2025 года реализовал разным лицам в общей сложности 1 фальшивую банкноту номиналом 100 000 драмов РА, 20 банкнот номиналом 50 000 драмов РА, 1 банкноту номиналом 20 000 драмов РА, 5 банкнот номиналом 10 000 драмов РА, путем мошенничества похитив имущество на сумму 1 млн 149 тыс. 860 драмов РА.
В отношении М.А., Р.А., Э.Х., Н.К. было возбуждено публичное уголовное преследование за сбыт поддельной валюты и совершение мошенничества по 29 эпизодам.
В отношении М.А., Р.А. в качестве меры пресечения был применен домашний арест, в отношении Э.Х. и Н.К. - административный контроль.