«Ուժեղ Հայաստան»-ի ընտրական ցուցակում ընդգրկված Վ.Ա.-ն համակարգել է Լոռու մարզի բնակիչների հավաքագրումը, Երևան տեղափոխումը, սննդով ապահովումը և խոստացված գումարների տրամադրումը
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում իրականացվող քրեական վարույթի շրջանակում կատարված ապացուցողական, ինչպես նաև ՆԳՆ ոստիկանության հետ իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Գյուլագարակ համայնքի ավագանու անդամ, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ընտրական ցուցակում ընդգրկված Վ.Ա.-ն իր գործողություններով օժանդակել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ղեկավարի կամ վերջինիս անունից հանդես եկող, կուսակցության ղեկավարի գործառույթներն իրականացնող և համակարգող անձանց կողմից հավաքին մասնակցելու համար մի շարք անձանց նյութապես շահագրգռելուն:
Մասնավորապես՝ 2026 թվականի ապրիլի 11-ին Երևան քաղաքում ի աջակցություն «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության կազմակերպվելիք հավաքին մասնակցելուն հարկադրելու նպատակով՝ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ղեկավարի կամ վերջինիս անունից հանդես եկող, կուսակցության ղեկավարի գործառույթներն իրականացնող և համակարգող անձինք ՀՀ Լոռու մարզի մի շարք բնակիչների մասնակցությունն ապահովելու համար՝ վերջիններիս նյութապես շահագրգռել են նախապես խոստացված գումարից յուրաքանչյուրին 3000-ական ՀՀ դրամ գումար տրամադրելով՝ այդ կերպ հարկադրելով նրանց մասնակցելու կազմակերպված հավաքին:
Վ.Ա.-ն, նախապես տեղեկացված լինելով նկարագրված հանցավոր գործողության մասին, խորհուրդներով, միջոցներ տրամադրելով և խոչընդոտները վերացնելով օժանդակել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ղեկավարի կամ վերջինիս անունից հանդես եկող, կուսակցության ղեկավարի գործառույթներն իրականացնող և համակարգող անձանց, այն է` համակարգել է Լոռու մարզի բնակիչների հավաքագրումը, Երևան տեղափոխումը, սննդով ապահովումը և խոստացված գումարների տրամադրումը՝ այդ կերպ նպաստելով հանցանքի կատարմանը:
Վ․Ա․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 46-236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելուն օժանդակելը)։

V.A., Included in Electoral List of “Strong Armenia” Party Coordinated Recruitment of Residents of Lori Region, Transportation to Yerevan, Provision with Food and Promised Money
As a result of evidentiary actions conducted, as well as operative-intelligence measures taken jointly with the Police of the Ministry of Internal Affairs within the framework of the criminal proceeding investigated in Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee, it was found out that the member of the Council of Elders of Gyulagarak community, V.A., who was included in the electoral list of the “Strong Armenia” party, through his actions assisted in materially motivating a number of individuals to participate in a gathering, organized by the leader of the “Strong Armenia” party or by persons acting on the latter’s behalf, who carried out and coordinated the functions of the party leader.
Particularly, on April 11, 2026 for the purpose of coercing participation in the upcoming gathering organized by the ‘Strong Armenia’ party, persons acting on behalf of the leader of the “Strong Armenia” party, who carried out and coordinated the functions of the party leader, in order to ensure the participation of a number of residents of Lori region, materially motivated them providing each of them with 3000 AMD, in this way coercing them to participate in the organized gathering.
V.A., having been informed about the described criminal act, assisted the leader of the “Strong Armenia” party, or persons acting on the latter’s behalf, carrying out and coordinating the functions of the party leader, by providing advice, supplying means, and removing obstacles: namely, he coordinated the recruitment of residents of Lori region, their transportation to Yerevan, provision of food, and provision of promised money, thereby contributing to the commission of the crime.
Public criminal prosecution was initiated against V.A. according to the Part 2 of the Article 46-236 of RA Criminal Code.