«Ուժեղ Հայաստան»-ի ընտրական ցուցակում ընդգրկված Վ.Ա.-ն համակարգել է Լոռու մարզի բնակիչների հավաքագրումը, Երևան տեղափոխումը, սննդով ապահովումը և խոստացված գումարների տրամադրումը
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում իրականացվող քրեական վարույթի շրջանակում կատարված ապացուցողական, ինչպես նաև ՆԳՆ ոստիկանության հետ իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Գյուլագարակ համայնքի ավագանու անդամ, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ընտրական ցուցակում ընդգրկված Վ.Ա.-ն իր գործողություններով օժանդակել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ղեկավարի կամ վերջինիս անունից հանդես եկող, կուսակցության ղեկավարի գործառույթներն իրականացնող և համակարգող անձանց կողմից հավաքին մասնակցելու համար մի շարք անձանց նյութապես շահագրգռելուն:
Մասնավորապես՝ 2026 թվականի ապրիլի 11-ին Երևան քաղաքում ի աջակցություն «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության կազմակերպվելիք հավաքին մասնակցելուն հարկադրելու նպատակով՝ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ղեկավարի կամ վերջինիս անունից հանդես եկող, կուսակցության ղեկավարի գործառույթներն իրականացնող և համակարգող անձինք ՀՀ Լոռու մարզի մի շարք բնակիչների մասնակցությունն ապահովելու համար՝ վերջիններիս նյութապես շահագրգռել են նախապես խոստացված գումարից յուրաքանչյուրին 3000-ական ՀՀ դրամ գումար տրամադրելով՝ այդ կերպ հարկադրելով նրանց մասնակցելու կազմակերպված հավաքին:
Վ.Ա.-ն, նախապես տեղեկացված լինելով նկարագրված հանցավոր գործողության մասին, խորհուրդներով, միջոցներ տրամադրելով և խոչընդոտները վերացնելով օժանդակել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ղեկավարի կամ վերջինիս անունից հանդես եկող, կուսակցության ղեկավարի գործառույթներն իրականացնող և համակարգող անձանց, այն է` համակարգել է Լոռու մարզի բնակիչների հավաքագրումը, Երևան տեղափոխումը, սննդով ապահովումը և խոստացված գումարների տրամադրումը՝ այդ կերպ նպաստելով հանցանքի կատարմանը:
Վ․Ա․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 46-236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելուն օժանդակելը)։

В.А., включенный в избирательный список “Сильной Армении” координировал сбор жителей Лорийского марза, их перевозку в Ереван, обеспечение едой и предоставление обещанных сумм
В результате доказательственных мероприятий, проведенных в рамках уголовного производства, осуществляемого в Следственном управлении города Еревана Следственного комитета РА, а также оперативно-розыскных мероприятий, проведенных с полицией МВД, было установлено, что член Совета старейшин общины Гюлагарак, член избирательного списка партии «Сильная Армения» В.А. своими действиями содействовал созданию материальной заинтересованности у ряда лиц для участия в собрании со стороны лидера партии “Сильная Армения” или лиц, выступающих от его имени, выполняющих функции и координирующих функции лидера партии.
В частности, с целью принуждения к участию в митинге в поддержку партии «Сильная Армения», который будет организован в Ереване 11 апреля 2026 года, лица, выполняющие и координирующие функции лидера партии «Сильная Армения» или выступающие от его имени, обеспечивающие участие ряда жителей Лорийского марза РА, материально заинтересовали последних, предоставив каждому по 3000 драмов из заранее обещанной суммы, тем самым вынудив их принять участие в организованном митинге.
В.А., будучи заранее проинформированной об описанном преступном действии, предоставив советы, средства и устранив препятствия, помог руководителю партии "Сильная Армения" или лицам, выступающим от его имени, выполняющим и координирующим функции руководителя партии, а именно, координировал вербовку и переезд жителей Лорийского марза в Ереван, обеспечение едой и выдачу обещанной суммы, этим образом содействовав совершению преступления.
В отношении В. А. было возбуждено публичное уголовное преследование по части 2 статьи 46-236 Уголовного кодекса (содействие в создании материальной заинтересованности с целью участия в собрании).