Դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է մեղադրյալի կողմից դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում քննվող քրեական գործով մեղադրյալ Ա.Մ.-ն 2025 թվականի մայիսի 16-ին կայացած դատական նիստի ժամանակ, նույն դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերելու դիտավորությամբ, վիրավորել է դատավարության մասնակից հանդիսացող հանրային մեղադրողին, ինչպես նաև դատական նիստը նախագահող՝ Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավորին:
Ա.Մ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 489-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերով (դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքը):

Preliminary Investigation of Criminal Proceeding Initiated on Displaying Contempt towards Court Completed
Preliminary investigation of the criminal proceeding initiated on displaying contempt towards the court by the accused was completed in the Department for Investigation of Crimes against Humanity of General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee.
In the course of the preliminary investigation it was found out that during the court hearing held on May 16, 2025, A.M., the accused within the criminal case investigated in the Court of First Instance of Armavir region, with the intent to display contempt towards the same court, insulted the public prosecutor, who was a participant in the trial, as well as the presiding judge of the Court of First Instance of Armavir region.
Public criminal prosecution was initiated against A.M. according to the Parts 1 and 2 of the Article 489 of RA Criminal Code.