Դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է մեղադրյալի կողմից դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում քննվող քրեական գործով մեղադրյալ Ա.Մ.-ն 2025 թվականի մայիսի 16-ին կայացած դատական նիստի ժամանակ, նույն դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերելու դիտավորությամբ, վիրավորել է դատավարության մասնակից հանդիսացող հանրային մեղադրողին, ինչպես նաև դատական նիստը նախագահող՝ Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավորին:
Ա.Մ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 489-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերով (դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքը):

Завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту проявления неуважения к суду
В управлении по расследованию преступлений против человека Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту проявления обвиняемым неуважительного отношения к суду.
В ходе предварительного следствия было установлено, что обвиняемый по уголовному производству, расследуемому в суде общей юрисдикции первой инстанции Армавирского марза, А.М. во время судебного заседания, состоявшегося 16 мая 2025 года, с умыслом проявить неуважение к тому же суду оскорбил общественного обвинителя, участвовавшего в судебном разбирательстве, а также судью суда общей юрисдикции первой инстанции Армавирского марза, председательствовавшего на судебном заседании.
В отношении А.М. было возбуждено публичное уголовное преследование по статьям 1 и 2 статьи 489 Уголовного кодекса (неуважение к суду).