Արթուր Պողոսյանն Ազգային ժողովին է ներկայացրել Քննչական կոմիտեի 2025 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանն այսօր, «Հայաստանի  Հանրապետության քննչական կոմիտեի մասին» ՀՀ օրենքի 8-րդ հոդվածի համաձայն, Ազգային ժողովին է ներկայացրել Քննչական կոմիտեի 2025 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը:
Նախքան թվային տվյալները ներկայացնելը՝ Քննչական կոմիտեի նախագահն անդրադարձել է 2025 թվականի ընթացքում համապատասխան ոլորտներում աշխատանքների կազմակերպման և կազմակերպչական բնույթի մի շարք խնդիրների լուծման, պատշաճ նախաքննության իրականացման և արդյունավետության բարձրացման, քննիչների մասնագիտական գիտելիքների ու աշխատանքային կարողությունների կատարելագործման, քրեական վարույթները ողջամիտ ժամկետում ավարտելու նկատառումներից ելնելով իր կողմից տրված հանձնարարականներին և հրամաններին:
Մասնավորապես՝ Քննչական կոմիտեի նախագահի թիվ 77-Լ հրամանով փոփոխություն է կատարվել ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց գնահատման, պարգևատրման չափորոշիչներ հաստատելու մասին հրամանում, որով քննիչների աշխատանքների գնահատման կարգում որպես առաջնահերթություն սահմանվել են դատավարական ավարտների տեսքով ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների, ինչպես նաև կոռուպցիոն և տնտեսական  բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական վարույթները։
Մյուս կարևոր ներքին իրավական ակտը կայացվել է 2025 թվականի ապրիլի 11-ին թիվ 106-Ա հանձնարարականի միջոցով, որը վերաբերում է քննիչների ամենօրյա կատարած աշխատանքների վերաբերյալ շաբաթական հաշվետվության ներկայացմանը և ամենօրյա տեղեկանքների կազմմանը, որտեղ արտացոլվում է, թե օրվա ընթացքում կոնկրետ քրեական վարույթով ինչ քննչական կամ վարութային գործողություն է կատարել քննիչը և որքան տևողությամբ, ինչը հնարավորություն է տալիս վերլուծության ենթարկելու քննիչի աշխատանքային ծանրաբեռնվածությունը և զբաղվածությունը։
Ավարտված քրեական վարույթների աճ
Ելույթի ընթացքում Արթուր Պողոսյանն անդրադարձել է հաշվետու ժամանակահատվածում քննվող, ընթացքը լուծված և դատավարական ավարտներով քրեական վարույթների աճին:
Մասնավորապես՝ հաշվետու ժամանակահատվածում քննվող քրեական վարույթներն աճել են 5.590-ով կամ 6.5%-ով (2025 թվականին քննվել է 90.931 քրեական վարույթ՝ նախորդ տարվա 85.341-ի համեմատ), ընթացքը լուծված քրեական վարույթները՝ 6.483-ով կամ 10.2%-ով (90.931 վարույթից լուծվել է 69.694-ի ընթացքը՝ նախորդ տարվա 63.211-ի համեմատ), իսկ դատավարական ավարտով քրեական վարույթները՝ 2.825-ով կամ 23.8%-ով (ավարտված 41.761 քրեական վարույթից 14.650-ը՝ 15.533 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան՝ նախորդ տարվա 11.825 քրեական վարույթի համեմատ՝ 12.805 անձի վերաբերյալ):
Քննիչների արտադրողականության աճ
Արտադրողականությունը կազմել է 76.6%՝ նախորդ տարվա 74.1%-ի համեմատ, այսինքն աճել է 2.5%-ով:
Քննչական կոմիտեի նախագահը նշել է, որ քրեական վարույթների աճին զուգահեռ աճել է նաև մեկ քննիչի միջին ծանրաբեռնվածությունը՝ կազմելով 142 քրեական վարույթ (2024-ին՝ 132):
Կալանքի միջնորդությունների նվազում
Անդրադառնալով կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություններին՝ Քննչական կոմիտեի նախագահը նշել է, որ թիվը նվազել է: Մասնավորապես՝ ներկայացվել է կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ 3.063 միջնորդություն (2024-ին՝ 3.095), որից 2.181-ը բավարարվել է ամբողջությամբ, 578-ը՝ մասնակի, 304-ը մերժվել է:
2025 թվականին մեղադրյալի կարգավիճակ է ունեցել 16.294 անձ, իսկ 2024 թվականին՝ 13.262, այսինքն` 3.032-ով կամ 22.8%-ով ավելի: Խափանման միջոց կալանքը կիրառվել է մեղադրյալների 18.7%-ի, իսկ 2024 թվականին՝ 23.3%-ի նկատմամբ, այսինքն՝ խափանման միջոց կիրառելու դեպքերը նվազել են 4.6%-ով:
Հանցագործությամբ պատճառված գույքային վնասի վերականգնումներ
Արթուր Պողոսյանը կարևորելով պատճառված վնասի վերականգնման ուղղությամբ Քննչական կոմիտեի կատարած հետևողական աշխատանքը՝ նշել է, որ 2025 թվականի ընթացքում վերականգնված գումարների աննախադեպ աճ է գրանցվել: Մասնավորապես՝ ավարտված և անավարտ քրեական վարույթներով պատճառված գույքային վնասից վերականգնվել է ընդհանուր՝ 47 մլրդ 129 մլն 552 հզր ՀՀ դրամ, որը գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը 8 մլրդ 41 մլն 225 հզր-ով (2024-ին՝ 39 մլրդ 118 մլն 327 հզր ՀՀ դրամ):
Բացի այդ, արգելանք է դրվել 1 մլրդ 294 մլն 194 հզր ՀՀ դրամ ընդհանուր արժողության գույքի և 11 մլրդ 696 մլն 13 հզր դրամական միջոցների վրա, ընդհանուր` 12 մլրդ 990 մլն 207 հզր դրամի չափով:
Զինված ուժերում սպանության դեպք չի արձանագրվել
Անդրադառնալով զինվորական ծառայության հետ կապված դեպքերին՝ Քննչական կոմիտեի նախագահը ընդգծել է, որ ծառայության հետ կապված սպանության դեպքեր չեն արձանագրվել (2024-ին՝ 5 դեպք, 5 անձ), հակառակորդի կողմից կատարված սպանություններ նույնպես չեն արձանագրվել (2024-ին՝ 3 դեպք, 4 անձ), ինչպես նաև չեն արձանագրվել ծառայության հետ կապված տրանսպորտային կամ մարտական միջոցներ վարելու կամ շահագործելու կանոնների խախտման դեպքեր (2024-ին՝ 2 դեպք, 5 մահացած անձ) և ռազմական թռչող սարքերի թռիչքների, դրանց նախապատրաստման կամ շահագործման կանոնների խախտման դեպքեր (2024-ին՝ 1 դեպք, 2 մահացած անձ):
Կոռուպցիոն բնույթի հանցագործություններ
2025 թվականի ընթացքում կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ քննվել է 643 քրեական վարույթ (2024-ին՝ 1.215), որից 55-ը՝ 145 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան (2024-ին՝ 62 վարույթ՝ 134 անձի վերաբերյալ), 105-ը կարճվել է (2024-ին՝ 245), 193 քրեական վարույթ ուղարկվել է այլ մարմին, այդ թվում՝ Քննչական կոմիտեի ստորաբաժանումներ (2024-ին՝ 295), 53-ը` միացվել է (2024-ին՝ 147), 57-ը  հաշվառվել են որպես վարութային և ապացուցողական գործողությունները կատարված (2024-ին՝ 55), 180-ը փոխանցվել է 2026 թվական (2025-ին՝ 471):
Արթուր Պողոսյանը կարևորելով հանցանքի կատարմանը նպաստող հանգամանքները պարզելու և վերացնելու ուղղությամբ տարվող հետևողական մոտեցումը՝ ընդգծել է, որ այդ նպատակով քննիչների կողմից ներկայացվել է 744 միջնորդագիր, իսկ անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթներով խնամակալության և հոգաբարձության մարմիններին, ուսումնական հաստատություններին, տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ստորաբաժանումներին ուղարկվել է 62 միջնորդագիր:

Артур Погосян представил Национальному собранию сообщение о деятельности Следственного комитета за 2025 год
Председатель Следственного комитета РА Артур Погосян сегодня в соответствии со статьей 8 Закона РА "О Следственном комитете Республики Армения" представил Национальному собранию отчет о деятельности Следственного комитета за 2025 год.
Прежде чем представить цифровые данные, председатель Следственного комитета коснулся поручений и приказов, данных им, исходя из соображений организации работ и решения ряда проблем организационного характера в соответствующих сферах в течение 2025 года, проведения надлежащего предварительного следствия и повышения эффективности, совершенствования профессиональных знаний и рабочих навыков следователей, завершения уголовных производств в разумные сроки.
В частности, приказом Председателя Следственного комитета №77-Л внесены изменения в приказ “Об утверждении критериев оценки, награждения лиц, занимающих автономную должность”, которым в порядке оценки работы следователей в качестве приоритета установлены уголовные производства по тяжким и особо тяжким преступлениям в виде процессуальных завершений, а также по преступлениям коррупционного и экономического характера.
Другой важный внутренний правовой акт был принят 11 апреля 2025 года в соответствии с распоряжением № 106-А, которое касается представления еженедельного отчета о повседневной работе, выполняемой следователями, и составления ежедневных справок, в которых отражается, какие следственные или процессуальные действия по конкретному уголовному производству были выполнены следователем в течение дня и в течение какой продолжительности, что позволяет проанализировать рабочую нагрузку и занятость следователя.
Рост завершенных уголовных производств
В ходе выступления Артур Погосян коснулся роста уголовных производств, расследуемых в отчетный период, разрешенных в ходе процесса и завершенных в судебном порядке.
В частности, уголовные производства, расследуемые за отчетный период, увеличились на 5.590, или на 6.5% (в 2025 году было расследовано 90.931 уголовное производство по сравнению с 85.341 в прошлом году), уголовные производства, завершенные в ходе расследования - на 6.483, или на 10.2% (из 90.931 производства было завершено 69.694, по сравнению с 63.211 в прошлом году), а уголовные производства с процессуальным завершением - на 2.825, или на 23.8% (из 41.761 завершенного уголовного производства 14.650 с обвинительным заключением в отношении 15.533 лиц были направлены в суд по сравнению с 11.825 уголовными производствами в отношении 12.805 лиц в прошлом году).
Рост производительности следователей
Производительность составила 76․6% по сравнению с 74․1% в прошлом году, то есть увеличилась на 2․5%.
Председатель Следственного комитета отметил, что параллельно с ростом уголовных производств увеличилась и средняя нагрузка на одного следователя, составив 142 уголовных производства (в 2024 году - 132).
Уменьшение количества ходатайств об аресте
Ссылаясь на ходатайства о применении ареста в качестве меры пресечения, председатель Следственного комитат отметил, что число уменьшилось. В частности, было подано 3.063 ходатайства о применении ареста в качестве меры пресечения (в 2024 году - 3.095), из которых 2.181 было удовлетворено полностью, 578 - частично, 304 были отклонены.
В 2025 году статус обвиняемых имели 16 294 человека, а в 2024 году - 13 262, то есть больше на 3 032 или 22․8%. Мера пресечения в виде ареста была применена к 18․7% обвиняемых, а в 2024 году - 23․3%, то есть случаи применения меры пресечения снизились на 4․6%.
Восстановления имущественного ущерба, причиненного преступлением
Артур Погосян подчеркнув важность последовательной работы, проделанной Следственным комитетом в направлении восстановления причиненного ущерба, отметил, что в течение 2025 года зафиксирован беспрецедентный рост восстановленных сумм. В частности, из имущественного ущерба, причиненного в результате завершенных и незавершенных уголовных производств, было восстановлено в общей сложности 47 млрд 129 млн 552 тыс. драмов, что превышает показатель предыдущего года на 8 млрд 41 млн 225 тыс. драмов (в 2024 году - 39 млрд 118 млн 327 тыс. драмов).
Кроме того, наложен арест на имущество общей стоимостью 1 млрд 294 млн 194 тыс. драмов и денежных средств в размере 11 млрд 696 млн 13 тыс., в общем 12 млрд 990 млн 207 тыс. драмов.
В Вооруженных силах не было зарегистрировано ни одного случая убийства
Ссылаясь на инциденты связанных с военной службой, председатель Следственного комитета подчеркнул, что случаи, связанные с убийством, не зафиксировано (в 2024 - 5 случаев, 5 лиц), убийства, совершенные со стороны противника, также не зафиксированы (в 2024 году - 3 случая, 4 лица), а также не зафиксированы случаи нарушения правил вождения или эксплуатации транспортных или боевых средств, связанных со службой (в 2024 - 2 случая, 5 погибших) и случаи нарушения правил полетов военных летательных аппаратов, их подготовки или эксплуатации (в 2024 году - 1 случай, 2 погибших).
Преступления коррупционного характера
В течение 2025 года было расследовано 643 уголовных производства по преступлениям коррупционного характера (в 2024 году - 1215), из которых 55 с обвинительным заключением в отношении 145 лиц были направлены в суд (в 2024 году - 62 производства в отношении 134 лиц), 105 прекращены (в 2024 году - 245), 193 уголовных производства направлены в другие органы, в том числе в подразделения Следственного комитета (в 2024 году - 295), 53 были соединены (в 2024 году - 147), 57 были зарегистрированы как произведенные процессуальные и доказательственные действия (в 2024 году - 55), 180 были перенесены на 2026 год (в 2025 году - 471).
Артур Погосян, подчеркнув важность последовательного подхода, направленного на выяснение и устранение обстоятельств, способствующих совершению преступления, подчеркнул, что с этой целью следователями было представлено 744 ходатайства, а по уголовным производствам, инициированным по преступлениям, совершенным несовершеннолетними, органам опеки и попечительства, учебным заведениям, органам местного самоуправления, подразделениям полиции МВД РА было направлено 62 ходатайства.