Արթուր Պողոսյանն Ազգային ժողովին է ներկայացրել Քննչական կոմիտեի 2025 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանն այսօր, «Հայաստանի  Հանրապետության քննչական կոմիտեի մասին» ՀՀ օրենքի 8-րդ հոդվածի համաձայն, Ազգային ժողովին է ներկայացրել Քննչական կոմիտեի 2025 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը:
Նախքան թվային տվյալները ներկայացնելը՝ Քննչական կոմիտեի նախագահն անդրադարձել է 2025 թվականի ընթացքում համապատասխան ոլորտներում աշխատանքների կազմակերպման և կազմակերպչական բնույթի մի շարք խնդիրների լուծման, պատշաճ նախաքննության իրականացման և արդյունավետության բարձրացման, քննիչների մասնագիտական գիտելիքների ու աշխատանքային կարողությունների կատարելագործման, քրեական վարույթները ողջամիտ ժամկետում ավարտելու նկատառումներից ելնելով իր կողմից տրված հանձնարարականներին և հրամաններին:
Մասնավորապես՝ Քննչական կոմիտեի նախագահի թիվ 77-Լ հրամանով փոփոխություն է կատարվել ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց գնահատման, պարգևատրման չափորոշիչներ հաստատելու մասին հրամանում, որով քննիչների աշխատանքների գնահատման կարգում որպես առաջնահերթություն սահմանվել են դատավարական ավարտների տեսքով ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների, ինչպես նաև կոռուպցիոն և տնտեսական  բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական վարույթները։
Մյուս կարևոր ներքին իրավական ակտը կայացվել է 2025 թվականի ապրիլի 11-ին թիվ 106-Ա հանձնարարականի միջոցով, որը վերաբերում է քննիչների ամենօրյա կատարած աշխատանքների վերաբերյալ շաբաթական հաշվետվության ներկայացմանը և ամենօրյա տեղեկանքների կազմմանը, որտեղ արտացոլվում է, թե օրվա ընթացքում կոնկրետ քրեական վարույթով ինչ քննչական կամ վարութային գործողություն է կատարել քննիչը և որքան տևողությամբ, ինչը հնարավորություն է տալիս վերլուծության ենթարկելու քննիչի աշխատանքային ծանրաբեռնվածությունը և զբաղվածությունը։
Ավարտված քրեական վարույթների աճ
Ելույթի ընթացքում Արթուր Պողոսյանն անդրադարձել է հաշվետու ժամանակահատվածում քննվող, ընթացքը լուծված և դատավարական ավարտներով քրեական վարույթների աճին:
Մասնավորապես՝ հաշվետու ժամանակահատվածում քննվող քրեական վարույթներն աճել են 5.590-ով կամ 6.5%-ով (2025 թվականին քննվել է 90.931 քրեական վարույթ՝ նախորդ տարվա 85.341-ի համեմատ), ընթացքը լուծված քրեական վարույթները՝ 6.483-ով կամ 10.2%-ով (90.931 վարույթից լուծվել է 69.694-ի ընթացքը՝ նախորդ տարվա 63.211-ի համեմատ), իսկ դատավարական ավարտով քրեական վարույթները՝ 2.825-ով կամ 23.8%-ով (ավարտված 41.761 քրեական վարույթից 14.650-ը՝ 15.533 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան՝ նախորդ տարվա 11.825 քրեական վարույթի համեմատ՝ 12.805 անձի վերաբերյալ):
Քննիչների արտադրողականության աճ
Արտադրողականությունը կազմել է 76.6%՝ նախորդ տարվա 74.1%-ի համեմատ, այսինքն աճել է 2.5%-ով:
Քննչական կոմիտեի նախագահը նշել է, որ քրեական վարույթների աճին զուգահեռ աճել է նաև մեկ քննիչի միջին ծանրաբեռնվածությունը՝ կազմելով 142 քրեական վարույթ (2024-ին՝ 132):
Կալանքի միջնորդությունների նվազում
Անդրադառնալով կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություններին՝ Քննչական կոմիտեի նախագահը նշել է, որ թիվը նվազել է: Մասնավորապես՝ ներկայացվել է կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ 3.063 միջնորդություն (2024-ին՝ 3.095), որից 2.181-ը բավարարվել է ամբողջությամբ, 578-ը՝ մասնակի, 304-ը մերժվել է:
2025 թվականին մեղադրյալի կարգավիճակ է ունեցել 16.294 անձ, իսկ 2024 թվականին՝ 13.262, այսինքն` 3.032-ով կամ 22.8%-ով ավելի: Խափանման միջոց կալանքը կիրառվել է մեղադրյալների 18.7%-ի, իսկ 2024 թվականին՝ 23.3%-ի նկատմամբ, այսինքն՝ խափանման միջոց կիրառելու դեպքերը նվազել են 4.6%-ով:
Հանցագործությամբ պատճառված գույքային վնասի վերականգնումներ
Արթուր Պողոսյանը կարևորելով պատճառված վնասի վերականգնման ուղղությամբ Քննչական կոմիտեի կատարած հետևողական աշխատանքը՝ նշել է, որ 2025 թվականի ընթացքում վերականգնված գումարների աննախադեպ աճ է գրանցվել: Մասնավորապես՝ ավարտված և անավարտ քրեական վարույթներով պատճառված գույքային վնասից վերականգնվել է ընդհանուր՝ 47 մլրդ 129 մլն 552 հզր ՀՀ դրամ, որը գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը 8 մլրդ 41 մլն 225 հզր-ով (2024-ին՝ 39 մլրդ 118 մլն 327 հզր ՀՀ դրամ):
Բացի այդ, արգելանք է դրվել 1 մլրդ 294 մլն 194 հզր ՀՀ դրամ ընդհանուր արժողության գույքի և 11 մլրդ 696 մլն 13 հզր դրամական միջոցների վրա, ընդհանուր` 12 մլրդ 990 մլն 207 հզր դրամի չափով:
Զինված ուժերում սպանության դեպք չի արձանագրվել
Անդրադառնալով զինվորական ծառայության հետ կապված դեպքերին՝ Քննչական կոմիտեի նախագահը ընդգծել է, որ ծառայության հետ կապված սպանության դեպքեր չեն արձանագրվել (2024-ին՝ 5 դեպք, 5 անձ), հակառակորդի կողմից կատարված սպանություններ նույնպես չեն արձանագրվել (2024-ին՝ 3 դեպք, 4 անձ), ինչպես նաև չեն արձանագրվել ծառայության հետ կապված տրանսպորտային կամ մարտական միջոցներ վարելու կամ շահագործելու կանոնների խախտման դեպքեր (2024-ին՝ 2 դեպք, 5 մահացած անձ) և ռազմական թռչող սարքերի թռիչքների, դրանց նախապատրաստման կամ շահագործման կանոնների խախտման դեպքեր (2024-ին՝ 1 դեպք, 2 մահացած անձ):
Կոռուպցիոն բնույթի հանցագործություններ
2025 թվականի ընթացքում կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ քննվել է 643 քրեական վարույթ (2024-ին՝ 1.215), որից 55-ը՝ 145 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան (2024-ին՝ 62 վարույթ՝ 134 անձի վերաբերյալ), 105-ը կարճվել է (2024-ին՝ 245), 193 քրեական վարույթ ուղարկվել է այլ մարմին, այդ թվում՝ Քննչական կոմիտեի ստորաբաժանումներ (2024-ին՝ 295), 53-ը` միացվել է (2024-ին՝ 147), 57-ը  հաշվառվել են որպես վարութային և ապացուցողական գործողությունները կատարված (2024-ին՝ 55), 180-ը փոխանցվել է 2026 թվական (2025-ին՝ 471):
Արթուր Պողոսյանը կարևորելով հանցանքի կատարմանը նպաստող հանգամանքները պարզելու և վերացնելու ուղղությամբ տարվող հետևողական մոտեցումը՝ ընդգծել է, որ այդ նպատակով քննիչների կողմից ներկայացվել է 744 միջնորդագիր, իսկ անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթներով խնամակալության և հոգաբարձության մարմիններին, ուսումնական հաստատություններին, տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ստորաբաժանումներին ուղարկվել է 62 միջնորդագիր:

Artur Poghosyan Presented Report on Investigative Committee’s Activity in 2025 to National Assembly
The Chairman of the RA Investigative Committee Artur Poghosyan presented the report on Investigative Committee’s activity to the National Assembly, according to the Article 8 of the RA Law “On the Investigative Committee of the Republic of Armenia”.
Before presenting the statistical data, the Chairman of the Investigative Committee referred to the instructions and orders issued by him during 2025, aimed at addressing a number of issues related to the organization of work in the relevant sectors, ensuring the proper conduct and improvement of the effectiveness of preliminary investigations, enhancing investigators’ professional knowledge and working skills, and completing criminal proceedings within a reasonable timeframe.
Particularly, by Order N 77-L of the Chairman of the Investigative Committee, amendments were made to the order approving the criteria for the evaluation and rewarding of persons holding autonomous positions, pursuant to which criminal proceedings concerning serious and particularly serious crimes, as well as corruption-related and economic crimes, concluded through procedural resolutions, were established as a priority in the procedure for evaluating investigators’ work.
Another important internal legal act was adopted on April 11, 2025, through Instruction N 106-A, which concerns the submission of weekly reports on investigators’ daily work and the preparation of daily records reflecting what specific investigative or procedural actions an investigator carried out during the day within a particular criminal proceeding, as well as their duration. This makes it possible to analyze investigators’ workload and level of engagement.
Increase in completed criminal proceedings
During the speech, Artur Poghosyan referred to the increase in criminal proceedings under investigation, resolved during the reporting period, and concluded through procedural resolutions.
Particularly, the number of the criminal proceedings investigated in the reporting period has increased by 5.590 or 6.5%, ((90.931 criminal proceedings in 2025, compared to 85.341), the number of the resolved criminal proceedings has increased by 6.483 or 10.2% (69.694 criminal proceedings of 90.931 have been resolved compared to 63.211 in the previous year), and the number of criminal proceedings with procedural resolutions has increased by 2.825 or 23.8%, (14.650 of 41.761 completed criminal proceedings on 15.533 individuals with the bill of indictment were sent to court, compared to 11.825 criminal proceedings on 12.805 individuals in the previous year).
Increase in investigators’ productivity
The productivity has made 76.6%, compared to 74.1% in the previous year; namely it has increased by 2.5%.
The Chairman of the Investigative Committee noted that alongside the increase in criminal proceedings, the average workload per investigator has also increased, reaching 142 criminal proceedings (compared to 132 in 2024).
Decrease in detention motions
Referring to the motions on applying detention as a pretrial measure, the Chairman of the Investigative Committee noted that the number has decreased.
Particularly, 3.063 motions on applying detention as a pretrial measure were submitted (compared to 3.095 in 2024), 2.181 of which were sufficed fully, 578 - partially, 304 were rejected.
In 2025, 16․294 individuals had the status of accused persons, 13.262 individuals in 2024; that is, by 3․032 individuals, or 22.8% more. Detention was applied as a pretrial measure against 18.7% of the accused, in 2024 - against 23.3%, that is, the cases of applying detention as a pretrial measure decreased by 4.6%.
Recovery of pecuniary damage caused by crime
Attaching importance to the work carried out by the Investigative Committee in the direction of recovery of caused damages, Artur Poghosyan noted that in 2025, an unprecedented increase was recorded in the amounts of recovered funds. Particularly, a total of 47 billion 129 million 552 thousand AMD of pecuniary damage caused within completed and ongoing criminal proceedings has been recovered, which exceeds the  indicator of the previous year by 8 billion 41 million 225 thousand AMD (39 billion 118 million 327 thousand AMD in 2024).
In addition, ban was imposed to property worth 1 billion 294 million 194 thousand AMD, and funds in the amount of 11 billion 696 million 13 thousand AMD, in total amount of 12 billion 990 million 207 thousand AMD.
No murder case was recorded in the Armed Forces
Referring to the cases related to military service, the Chairman of the Investigative Committee emphasized that murder cases related to service were not recorded (5 cases, 5 individuals in 2024), no murders committed by the adversary were recorded either, (3 cases, 4 individuals in 2024). No cases of violations related to the operation or use of transport or combat vehicles in connection with service duties, (2 cases, 5 dead individuals in 2024), and cases of violations of the rules governing the flights, preparation, or operation of military aircraft (1 case, 2 dead individuals) were recorded either.
Corruption-related crimes
In 2025 643 criminal proceedings regarding corruption-related crimes were investigated (1.215 proceedings in 2024), 55 of which on 145 individuals with the bill of indictment were sent to court (62 proceedings on 134 individuals in 2024), 105 were terminated (245 in 2024), 193 criminal proceedings were sent to other structures, among them subdivisions of the Investigative Committee (295 in 2024), 53 were combined (147 in 2024), 57 were registered as ones within which procedural and evidentiary actions were conducted (55 in 2024), 180 were transferred to 2026 ( 471 in 2025).
Emphasizing the importance of a consistent approach aimed at identifying and eliminating circumstances contributing to the commission of crimes, Artur Poghosyan noted that investigators had submitted 744 motions for that purpose, and within criminal proceedings initiated in relation to crimes committed by minors, 62 motions were sent to guardianship and trusteeship authorities, educational institutions, local self-government bodies, and subdivisions of the Police of the RA Ministry of Internal Affairs.