Քննչական կոմիտեի նախագահն ընդունել է ՀՀ-ում ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավարին
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավար Յանեժ Լենարչիչին։
Արթուր Պողոսյանը հանդիպման ընթացքում ընդգծել է Հայաստանի Հանրապետության համար կարևորագույն փուլում դիտորդական առաքելության անգնահատելի ներդրումը։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանում անցկացվելիք խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում ընտրական գործընթացների վերաբերյալ հանցագործությունների կապակցությամբ Քննչական կոմիտեի կողմից իրականացվող լիազորություններին։
Հանդիպման ընթացքում Արթուր Պողոսյանն անդրադարձել է 2026 թվականի հունիսի 7-ին նշանակված Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունների ընթացքում ՀՀ քննչական կոմիտեի լիազորություններն առավել պատշաճ կազմակերպելու նպատակով իր հրամանի համաձայն ստեղծված աշխատանքային խմբի գործունեությանը, որի նպատակն է ընտրական գործընթացին առնչվող առերևույթ հանցագործությունների վերաբերյալ հաղորդումների քննարկման, ապա քրեական վարույթներով նախաքննության իրականացման նկատմամբ պատշաճ վերահսկողությունը։
Արթուր Պողոսյանը նաև նշել է, որ նախընտրական փուլում, ընտրության օրը և դրան հաջորդող օրերին Քննչական կոմիտեն իրականացնելու է ուժեղացված ծառայություն՝ ողջ անձնակազմով։
Հանդիպման ավարտին կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել ապահովել տեղեկատվության շարունակական փոխանակումը և վստահեցրել, որ համագործակցությունը կունենա շարունակական բնույթ։

Председатель Следственного комитета принял руководителя наблюдательной миссии БДИПЧ ОБСЕ в Армении
Председатель Следственного комитета РА Артур Погосян сегодня принял руководителя наблюдательной миссии БДИПЧ ОБСЕ в Армении Янежа Ленарчича.
Артур Погосян в ходе встречи подчеркнул неоценимый вклад миссии наблюдателей в важнейший для Республики Армения этап.
Собеседники коснулись полномочий, осуществляемых Следственным комитетом в связи с преступлениями, связанными с избирательными процессами, в ходе парламентских выборов, которые пройдут в Армении.
В ходе встречи Артур Погосян коснулся деятельности рабочей группы, созданной в соответствии с его приказом с целью более надлежащей организации полномочий Следственного комитета РА в ходе очередных выборов в Национальное собрание, назначенных на 7 июня 2026 года, целью которой является надлежащий контроль за рассмотрением сообщений о предполагаемых преступлениях, связанных с избирательным процессом, а затем за проведением предварительного следствия по уголовным производствам.
Артур Погосян также отметил, что на предвыборном этапе, в день выборов и в последующие дни Следственный комитет будет осуществлять усиленную службу в полном составе.
В конце встречи стороны выразили готовность обеспечить постоянный обмен информацией и заверили, что сотрудничество будет носить постоянный характер.