Ֆեյսբուքում ատելություն, անհանդուրժողականություն, թշնամանք հրահրելու և քարոզելու հայտարարություններ կատարած Ա.Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2026 թվականի մայիսի 12-ին Ա.Ա.-ն օգտագործելով տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաները՝ ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակված տեսանյութի ընթացքում կատարել է ատելություն, խտրականություն, անհանդուրժողականություն, թշնամանք հրահրելու և քարոզելու վերաբերյալ հայտարարություններ:
Վերջինիս նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (ատելություն, խտրականություն, անհանդուրժողականություն կամ թշնամանք հրահրելուն կամ քարոզելուն ուղղված հրապարակային խոսքը, ինչպես նաև այդ նպատակով նյութեր կամ առարկաներ տարածելը՝ հրապարակայնորեն ցուցադրվող ստեղծագործությունների, զանգվածային լրատվության միջոցների կամ տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ):
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Ա.Ա.-ն ձերբակալվել է և նրա նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան:

Возбуждено публичное уголовное преследование в отношении А.А., сделавшего заявления о разжигании и пропаганде ненависти, нетерпимости, вражды и ненависти в Facebook
В ходе предварительного следствия по уголовному производству, инициированному в Следственном управлении города Еревана Следственного комитета РА, были получены очевидные фактические данные о том, что 12 мая 2026 года А.А., используя информационные и коммуникационные технологии, во время видео, опубликованного на его странице в Facebook, сделал заявления о разжигании и пропаганде ненависти, дискриминации, нетерпимости, вражды.
В отношении последнего было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 3 части 2 статьи 329 Уголовного кодекса (публичное выступление, направленное на разжигание или пропаганду ненависти, дискриминации, нетерпимости или вражды, а также распространение материалов или предметов с этой целью с использованием публично демонстрируемых произведений, средств массовой информации или информационных или коммуникационных технологий).
В ходе предварительного следствия по уголовному производству А.А. был задержан, и в суд было подано ходатайство о применении в отношении него ареста в качестве меры пресечения.