Քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձը նյութական կամ այլ կախվածությունն օգտագործելով խոչընդոտել է ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարված քննչական գործողությունների և ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողների հետ համատեղ իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող Ա.Դ.-ն սպառնալիքի, հարկադրանքի, սեռական հայհոյանքներով համակցված և անօրինական այլ գործողությունների միջոցով, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման անդամներին, այդ թվում՝ Կ.Ղ.-ին հրահանգել և հարկադրել է 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայանալիք ՀՀ ԱԺ ընտրություններին չընտրել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը և այդ նպատակով ընտրության գնալու հրահանգը բոլորին փոխանցել՝ այդ կերպ խոչընդոտելով այլ անձանց ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը։
Նույն օրը Կ.Ղ.-ն իրեն փոխանցված հիշյալ ապօրինի հրահանգի մասին տեղեկացրել է նաև այլ անձանց՝ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձի հրահանգը հասու դարձնելով վերջիններիս՝ այդ կերպ կատարելով քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման հետապնդած նպատակների իրականացմանն ուղղված ապօրինի գործողություններ:
Ա.Դ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 322-րդ հոդվածի 1-ին մասով (քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ տալը կամ ստանալը կամ պահպանելը) և 210-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (հանրաքվեին կամ ընտրությանը որևէ ձևով քվեարկելուն կամ հանրաքվեին կամ ընտրությանը մասնակցելուն կամ հանրաքվեին կամ ընտրությանը մասնակցելուց հրաժարվելուն կամ մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելուն հարկադրելը, որը կատարվել է նյութական կամ այլ կախվածությունն օգտագործելով), իսկ Կ.Ղ.-ի նկատմամբ՝ 324-րդ հոդվածի 1-ին մասով (քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորմանը մասնակցելը կամ ներգրավելը):
Քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող Ա.Դ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանքը, հայտարարվել հետախուզում:

Лицо, имеющее более высокий статус в уголовной иерархии, препятствовало свободному осуществлению избирательного права, используя материальную или иную зависимость
В результате следственных действий, предпринятых в ходе предварительного следствия уголовного производства, инициированного в Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, и оперативно-розыскных мероприятий, проведенных совместно со служащими полиции МВД РА, было установлено, что А.Д., имеющий высший статус в уголовной иерархии, путем угроз, принуждения, в сочетании с сексуальными оскорблениями и другими незаконными действиями, членам группировки, принадлежащей к криминальной субкультуре, в том числе К.К. поручил и заставил не избирать партию «Гражданский договор» на выборах в Национальное Собрание РА 2026 г., которые состоятся 7 июня 2026 года, и с этой целью передать всем указание пойти на выборы, тем самым препятствуя свободному осуществлению избирательных прав других лиц.
В тот же день К.К. об упомянутом незаконном указании, переданном ему, также проинформировал других лиц, сделав распоряжение лица, имеющего высший статус в уголовной иерархии, доступным для последних, совершив таким образом незаконные действия, направленные на достижение целей, преследуемых группировкой, носящей криминальную субкультуру.
В отношении А.Д. было возбуждено публичное уголовное преследование по части 1 статьи 322 Уголовного кодекса (присвоение, получение или сохранение высшего статуса в уголовной иерархии) и пункту 3 статьи 210 Уголовного кодекса (принуждение к голосованию или участию в референдуме или выборах каким-либо образом, или отказу участвовать в референдуме или выборах, или принуждение голосовать более одного раза или вместо другого лица, совершенное с использованием материальной или иной зависимости), в отношении К.К. - по части 1 статьи 324 (участие или вовлечение в группировку, носящую криминальную субкультуру).
В отношении А.Д., имеющего высший статус в уголовной иерархии, в качестве меры пресечения был избран арест, объявлен розыск.