Քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձը նյութական կամ այլ կախվածությունն օգտագործելով խոչընդոտել է ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարված քննչական գործողությունների և ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողների հետ համատեղ իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող Ա.Դ.-ն սպառնալիքի, հարկադրանքի, սեռական հայհոյանքներով համակցված և անօրինական այլ գործողությունների միջոցով, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման անդամներին, այդ թվում՝ Կ.Ղ.-ին հրահանգել և հարկադրել է 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայանալիք ՀՀ ԱԺ ընտրություններին չընտրել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը և այդ նպատակով ընտրության գնալու հրահանգը բոլորին փոխանցել՝ այդ կերպ խոչընդոտելով այլ անձանց ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը։
Նույն օրը Կ.Ղ.-ն իրեն փոխանցված հիշյալ ապօրինի հրահանգի մասին տեղեկացրել է նաև այլ անձանց՝ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձի հրահանգը հասու դարձնելով վերջիններիս՝ այդ կերպ կատարելով քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման հետապնդած նպատակների իրականացմանն ուղղված ապօրինի գործողություններ:
Ա.Դ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 322-րդ հոդվածի 1-ին մասով (քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ տալը կամ ստանալը կամ պահպանելը) և 210-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (հանրաքվեին կամ ընտրությանը որևէ ձևով քվեարկելուն կամ հանրաքվեին կամ ընտրությանը մասնակցելուն կամ հանրաքվեին կամ ընտրությանը մասնակցելուց հրաժարվելուն կամ մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելուն հարկադրելը, որը կատարվել է նյութական կամ այլ կախվածությունն օգտագործելով), իսկ Կ.Ղ.-ի նկատմամբ՝ 324-րդ հոդվածի 1-ին մասով (քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորմանը մասնակցելը կամ ներգրավելը):
Քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող Ա.Դ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանքը, հայտարարվել հետախուզում:

Person, Holding Highest Status within Criminal Hierarchy, Obstructed Free Exercise of Right to Vote by Using Material or other Dependence
As a result of investigative actions conducted and operative-intelligence measures taken jointly together with the police officers of the RA Ministry of Internal Affairs in the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding initiated in General Department for investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee, it was found out that A.D., holding the highest status within the criminal hierarchy, through threats, coercion, curses, and other illegal actions, instructed and forced the members of a criminal subculture group, including K.Gh., not to vote for the "Civil Contract" party in the RA NA elections to be held on June 7, 2026, and to convey the instruction to everyone to vote for that purpose, thereby hindering the free exercise of the electoral right of other persons.
On the same day, K.Gh. also informed other persons about the aforementioned illegal instruction transmitted to him, making the instruction of a person holding the highest status within the criminal hierarchy accessible to them, thus committing illegal actions aimed at implementing the goals pursued by the criminal subculture group.
Public criminal prosecution was initiated against A.D. according to the Part 1 of the Article 322 and the Point 3 of the Part 3 of the Article 210 of RA Criminal Code, and against K.GH. according to the Part 1 of the Article 324 of RA Criminal Code.
Detention was selected as a pretrial measure against A.D., holding the highest status within the criminal hierarchy, search was declared.