Ֆեյսբուքում խուլիգանություն կատարած անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ 2026 թվականի մայիսի 9-ին Ա.Օ.-ն ֆեյսբուքյան իր էջում խուլիգանություն կատարելու ուղղակի դիտավորությամբ, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով՝ 61-ամյա Հ.Մ.-ի քաղաքական հայացքներով պայմանավորված՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը սատարելու դրդապատճառով, վերջինիս լուսանկարը տեղադրելով, անպարկեշտ արտահայտություններ պարունակող տեսանյութ է հրապարակել՝ այդ կերպ բարոյական նորմերի նկատմամբ բացահայտ արհամարհական վերաբերմունք ցուցաբերելով:
Ա.Օ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (խուլիգանությունը, որը կատարվել է տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով):

В отношении лица, совершившего хулиганство на Facebook, возбуждено публичное уголовное преследование
В ходе предварительного следствия уголовного производства, инициированного в Следственном управлении Лорийского марза Следственного комитета РА, было установлено, что 9 мая 2026 года А.О. с прямым умыслом совершить хулиганство на своей странице в Facebook, используя информационные технологии, в связи с политическими взглядами 61-летнего А.М., мотивированными поддержкой партии «Гражданский договор», разместив фотографию последнего, опубликовал видео, содержащее непристойные выражения, проявляя таким образом открытое пренебрежительное отношение к моральным нормам.
В отношении А.О. было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 3 части 2 статьи 297 Уголовного кодекса (хулиганство, совершенное с использованием информационных или коммуникационных технологий).