Պետական դավաճանության և լրտեսության դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
ՀՀ քննչական կոմիտեում ՀՀ ԱԱԾ-ից ստացված հաղորդման համաձայն՝ ՀՀ քաղաքացի Ա.Թ.-ն հանդիսանալով 2021 թվականին կայացած խորհրդարանական ընտրություններում «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքին աջակցած քաղաքական գործիչ և նույն դաշինքի համապետական ընտրական ցուցակում ընդգրկված ԱԺ պատգամավոր, 2024 թվականի ընթացքում հավաքագրվելով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների կողմից, «Ռուսսիա Կովկաս» աշխարհաքաղաքական կենտրոնում տնօրեն հանդիսացող՝ օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցչի հանձնարարությամբ նույն ժամանակահատվածում կատարել է լրտեսություն, ինչպես նաև ապօրինի կերպով հավաքել և առանձնապես խոշոր չափերի՝ 622 հզր ԱՄՆ դոլար գումարի դիմաց վերջինիս է փոխանցել պետական գաղտնիք պարունակող՝ 2024 թվականի ապրիլին ԱԺ փակ, գաղտնի նիստում կայացած լսումների ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ ռուսերեն թարգմանված տեղեկություններ՝ այդ կերպ կատարելով պետական դավաճանություն՝ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության:
ՀՀ ԱԱԾ-ից ստացված հաղորդման հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում պետական դավաճանության (418-րդ հոդվածի 1-ին մաս) և լրտեսության (424-րդ հոդվածի 1-ին մաս) հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:

Инициировано уголовное производство по факту государственной измены и шпионажа
Согласно сообщению, полученному из СНБ РА в Следственном комитете РА, гражданин РА А.Т., будучи политическим деятелем, поддержавшим блок партий "Армения" на парламентских выборах 2021 года, и депутатом Национального собрания, включенным в общегосударственный избирательный список того же блока, будучи завербованным в течение 2024 года иностранными спецслужбами, по заданию представителя иностранных спецслужб, который был директором геополитического центра “Россия Кавказ”, в тот же период осуществлял шпионаж, а также незаконно собрал и за 622 тысячи долларов США в особо крупных размерах передал последнему переведенную на русский язык информацию о ходе и результатах слушаний, состоявшихся на закрытом секретном заседании Национального собрания в апреле 2024 года, содержащую государственную тайну, совершив таким образом государственную измену в ущерб суверенитету, территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения.
На основании сообщения, полученного из СНБ РА, в Главном управлении по расследованию преступлений против государства, основ конституционного строя и общественной безопасности Следственного комитета РА инициировано уголовное производство по признакам государственной измены (часть 1 статьи 418) и шпионажа (часть 1 статьи 424).