«Ուժեղ Հայաստան»-ի հավաքին մասնակցելու նպատակով մի խումբ անձանց նյութապես շահագրգռելու վերաբերյալ նախաձեռնված 2 քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
Ինչպես արդեն հայտնել ենք, Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ընտանիքի անդամներից 4-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ «Ուժեղ Հայաստան»-ի հավաքին մասնակցելու նպատակով մի խումբ անձանց նյութապես շահագրգռելու համար:
Մասնավորապես՝ ընտանիքի անդամները «Ուժեղ Հայաստան»-ի կողմից 2026 թվականի ապրիլի 11-ին կազմակերպված հավաքին հնարավորինս մեծ թվով անձանց մասնակցությունն ապահովելու շարժառիթով՝ նյութապես շահագրգռել են մի խումբ անձանց, այդ թվում՝ անչափահասներին, խոստանալով հավաքից հետո յուրաքանչյուրին մասնակցության համար տալ 10.000-ական դրամ:
Բացի այդ, Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում «Ուժեղ Հայաստան»-ի ցուցակում ընդգրկված Վ.Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Լոռու մարզի բնակիչների հավաքագրումը, Երևան տեղափոխումը, սննդով ապահովումը և խոստացված գումարների տրամադրումը համակարգելու համար:
Քրեական վարույթները մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Preliminary Investigation of 2 Criminal Proceedings Initiated on Materially Motivating a Group of People to Take Part in Rally Organized by “Strong Armenia” Completed
As it was already informed, in the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding investigated in Shirak Regional Investigative Department, public criminal prosecution was initiated against 4 members of the family for materially motivating a group of people to take part in the rally organized by “Strong Armenia” party.
Particularly, the family members with the aim of ensuring the participation of as many individuals as possible in the gathering organized by the ‘Strong Armenia’ on April 11, 2026, financially motivated a group of people, including minors, to participate in the rally, promising to pay each participant 10 000 AMD after their attendance.
Besides, in the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding investigated in Yerevan Investigative Department public criminal prosecution was initiated against V.A., who was included in the electoral list of the “Strong Armenia” party for coordinating the recruitment of residents of Lori region, their transportation to Yerevan, provision of food, and provision of promised money.
The criminal proceedings with the bill of indictment were sent to the prosecutor for approval and referral to court.