956 հզր եվրո կանխիկ դրամական միջոցների մաքսանենգություն և փողերի լվացում կատարելու դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ. 2 անձ ձերբակալվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչության երրորդ վարչությունում մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ՝ առանձնապես խոշոր չափերով կանխիկ դրամական միջոցների մաքսանենգություն և առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում կատարելու դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Մասնավորապես՝ ՀՀ ՊԵԿ-ից ստացված առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդման համաձայն՝ Ս.Ն.-ն և Մ.Ն.-ն նպատակ ունենալով առանձնապես խոշոր չափերով կանխիկ դրամական միջոցները ՀՀ պետական սահմանով ապօրինի՝ մաքսային հսկողությունից թաքցնելու եղանակով ՀՀ տեղափոխելու, դրանք թաքցրել են իրենց ուղեբեռների հագուստների տարբեր հատվածներում, որից հետո 2026 թվականի մայիսի 30-ին ժամանել են «Զվարթնոց» օդանավակայան, որտեղ ուղևորների ժամանման սրահի մաքսային հսկողության գոտում ՀՀ ՊԵԿ աշխատակիցների կողմից մաքսային զննման ենթարկվելու արդյունքում ուղեբեռների մեջ առկա հագուստների տարբեր հատվածներից հայտնաբերվել է ընդհանուր առմամբ՝ 956 հզր 400 եվրո կանխիկ դրամական միջոցներ:
Վերջիններս անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի առկայության հիմքով ձերբակալվել են և ներկայացվել վարույթ իրականացնող մարմնին։
Քրեական վարույթի շրջանակում իրականացվում են անհետաձգելի վարութային և ապացուցողական գործողություններ:

Criminal Proceeding Initiated on Smuggling of 956 thousand 400 EUR in Cash and Money Laundering: 2 Individuals Arrested
A criminal proceeding was initiated in the Third Department of General Department for Investigation of Economic Crimes and Smuggling of the RA Investigative Committee on smuggling of particularly large amounts of cash and money laundering in particularly large amount committed by a group of people with prior agreement.
Particularly, according to the report on the apparent crime received from the RA State Revenue Committee, S.N. and M.N., with the intention of illegally transporting cash funds in particularly large amount across the RA state border by concealing them from customs control, hid the money in various parts of their luggage and clothing, after which on May 30, 2026 arrived in “Zvartnits” airport. As a result of a customs inspection conducted by the employees of the RA State Revenue Committee in the customs control area of the passenger arrivals hall, a total of 956 thousand 400 EUR in cash was discovered concealed in various parts of the clothing contained in their luggage.
They were arrested on the basis of a reasonable suspicion arisen directly and were presented to the investigative body.
Urgent procedural and evidentiary actions are conducted within the framework of the criminal proceeding.