Բացահայտվել է բազմաթիվ անձանց նյութապես շահագրգռելու և առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման դեպք. Ա.Ա.-ն ձերբակալվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում ՀՀ ՆԳՆ-ից ստացված առերևույթ հանցանքի վերաբերյալ հաղորդման առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության շրջանակում ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության հետ համատեղ իրականացված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ «Ուժեղ Հայաստան»-ի աջակից Ա.Ա.-ն 2025 թվականի սեպտեմբերի 9-ից հանդիսանալով «Մեր ձևով ազգային արժեքների պահպանություն» ՀԿ-ի հիմնադիր և գործադիր մարմնի ղեկավար, Ս.Կ.-ի աջակիցների, «Մեր ձևով» ՀԿ-ի և «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության կողմից 2025 թվականի սեպտեմբերից մինչև 2026 թվականի մայիսն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ-ում կազմակերպած ցույցերին և հավաքներին մասնակցելու, այլ կերպ՝ հավաքի մասնակիցներ հավաքագրելու իրական նպատակով՝ ՀՀ տարբեր վայրերում գործող «Մեր ձևով» ՀԿ-ի գրասենյակներում ձևականորեն, քողարկելով իր իրական մտադրությունը, քաղաքացիաիրավական, այդ թվում՝ ծառայությունների մատուցման պայմանագրերի հիման վրա տարբեր ժամանակահատվածներով աշխատանքի է ընդունել շուրջ 1400 քաղաքացու, որոնցից ավելի քան 400-ը համատեղությամբ աշխատել են նաև այլ ընկերություններում:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ 2025 թվականի հոկտեմբերի 8-ից մինչև 2026 թվականի մարտի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում «Մեր ձևով» ՀԿ-ի բանկային հաշիվներին Ս.Կ.-ի հետ փոխկապակցված «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամից, «Ինտեգո Էներգո» և «Տաշիր Կապիտալ» ՓԲ ընկերություններից որպես «Նվիրատվություն», «Փոխառության տրամադրում» փոխանցվել է հանցավոր գործունեության արդյունքում ձեռք բերված՝ շուրջ 1.6 մլրդ ՀՀ դրամ, 230 հազար եվրո և 75 հազար ԱՄՆ դոլար:
Ա.Ա.-ն նույն ժամանակահատվածում հանցավոր ծագում ունեցող առանձնապես խոշոր չափերի գումարն օրինական գործունեության պատրվակով լեգիտիմացնելու նպատակով՝ աշխատանքի ընդունված քաղաքացիներին մեկ կամ ավելի ամիս որպես աշխատավարձ, ինչպես նաև ծառայությունների մատուցման դիմաց վճարելու քողի ներքո, նյութապես շահագրգռել է՝ ուղղորդելով մասնակցել Ս.Կ.-ի աջակիցների, «Մեր ձևով» ՀԿ-ի և «Ուժեղ Հայաստան»-ի կողմից 2025 թվականի սեպտեմբերից մինչև 2026 թվականի մայիսն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ-ում կազմակերպած ցույցերին և հավաքներին:
Արդյունքում, աշխատանքի ընդունված քաղաքացիների գերակշիռ մասն աշխատանքի չեն հաճախել կամ ամսվա կտրվածքով կազմակերպությունների գրասենյակ են այցելել մեկ կամ մի քանի անգամ՝ չգիտակցելով նույնիսկ հասարակական կազմակերպությունում իրենց գործառույթների բնույթը և նպատակը: Հետագայում, Ա.Ա.-ն նշված աշխատակիցներին ազատել է աշխատանքից՝ առանց կանոնադրությամբ նախատեսված՝ ՀԿ-ի նպատակների իրագործման:
Այսպիսով, Ա.Ա.-ն հանցավոր գործունեության արդյունքում ձեռք բերված՝ հասարակական կազմակերպության հաշիվներին փոխանցված գումարներից որպես աշխատավարձ և դրան հավասարեցված այլ վճարումներ հատկացրել է 703 մլն 835 հզր 953 ՀՀ դրամ, իսկ որպես քաղաքացիաիրավական պայմանագրով աշխատանքի վարձատրություն՝ 59 մլն 428 հզր 521 ՀՀ դրամ՝ ընդհանուր՝ 763 մլն 264 հզր 474 ՀՀ դրամ։
Նախաքննության ընթացքում կատարվել են բազմաթիվ վարութային և ապացուցողական գործողություններ, հարցաքննվել է շուրջ 500 անձ:
Ա.Ա.-ի նկատմամբ հսկող դատախազի որոշմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը) և 296-դ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը):
Վերջինս քննիչի որոշմամբ՝ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության կողմից ձերբակալվել է՝ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու նպատակով:

Case of Materially Motivating Numerous People and Money Laundering in Particularly Large Amount Disclosed: A.A. Arrested
As a result of joint measures taken with the Police of the RA Ministry of Internal Affairs within the framework of the preliminary investigation of the criminal proceeding initiated regarding the report on the alleged crime received in General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee from the RA Ministry of Internal Affairs, it was found out that A.A., a supporter of "Strong Armenia", being the founder and head of the executive body of the "Preservation of National Values in Our Way" NGO since September 9, 2025, with the real purpose of participating in the demonstrations and gatherings organized in the Republic of Armenia by S.K.'s supporters, "Our Way" NGO, and "Strong Armenia" party from September 2025 to May 2026, or in other words, recruiting participants for the gatherings, in the offices of "Our Way" NGO operating in various parts of the RA, formally, disguising his real intention, employed about 1.400 citizens for various periods of time on the basis of civil law, including service provision contracts. More than 400 of them also worked in other companies.
In the course of the preliminary investigation it was found out that in the period between October 8, 2025 and March 31, 2026 around 1.6 billion AMD, 230 thousand Euros and 75 thousand USD, obtained as a result of criminal activity, were transferred to the bank accounts of "Our Way" NGO from "Tashir" charitable foundation affiliated with S.K., "Intego Energo" and "Tashir Capital" CJS companies as "Donations" and "Loans".
During the same period, in order to legitimize particularly large amount of money of criminal origin under the pretext of legal activity, under the guise of paying the employed citizens for one or more months as a salary, as well as for the provision of services, A.A. materially motivated them to participate in demonstrations and gatherings organized in the RA by S.K.'s supporters, "Our Way" NGO, and "Strong Armenia" from September 2025 to May 2026.
As a result, the majority of the employed citizens did not attend work or visited the organization's office once or several times per month, not even realizing the nature and purpose of their functions in the public organization. Later, A.A .dismissed the mentioned employees without fulfilling the goals of the NGO as stipulated in the charter.
Thus, A.A. allocated 703 million 835 thousand 953 AMD as salary and other equivalent payments from the funds obtained as a result of criminal activity and transferred to the accounts of the public organization, and 59 million 428 thousand 521 AMD as remuneration for work under a civil law contract, for a total of 763 million 264 thousand 474 AMD.
In the course of the preliminary investigation numerous procedural and evidentiary actions were conducted, about 500 individuals were interrogated.
By the prosecutor’s decision, public criminal prosecution was initiated against A.A. according to the Part 2 of the Article 236 and the Point 3 of the Part 3 of the Article 296 of RA Criminal Code.
By the investigator’s decision, the latter was arrested by the Police of the RA Ministry of Internal Affairs to select detention as a pretrial measure against him.