Հարուցվել է քրեական գործ՝ թիվ 26/29 ընտարտեղամասում հանձնաժողովի աշխատանքները խոչընդոտելու դեպքի առթիվ
ՀՀ  քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է  քրեական գործ՝  թիվ 26/29 ընտարտեղամասում հանձնաժողովի աշխատանքները խոչընդոտելու դեպքի առթիվ։
2015թ. դեկտեմբերի 6-ին՝ ժամը 08։30-ի սահմաններում, ահազանգ է ստացվել  թիվ 26/29 ընտրատեղամասում ծառայություն իրականացնող ոստիկանից, որ  Քասախ գյուղում տեղակայված թիվ 26/29 ընտրատեղամասում վիճաբանություն է տեղի ունեցել, որի ժամանակ կոտրել են քվեատուփը։
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել է, որ տեղամասային հանձնաժողովի անդամը, ենթադրելով, որ հանձնաժողովի նախագահի և մյուս անդամների կողմից կատարվում է ընտրախախտում, վրդովվել է դրանից, քվեատուփը հարվածել է գետնին և կոտրել այն, ինչի հետևանքով շուրջ 30 րոպե խոչընդոտվել է հանրաքվեի հանձնաժողովի աշխատանքը։
Նկատի ունենալով, որ նյութերում առկա են առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ՝ Քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով։

Возбуждено уголовное дело по факту воспрепятствования работе комиссии на избирательном участке №26/29
Следственным управлением Следственного комитета РА по Котайкской области возбуждено уголовное дело по факту воспрепятствования работе комиссии на избирательном участке №26/29.
6 декабря 2015 года около 08։30 от осуществляющего службу на избирательном участке№26/29 полицейского поступил сигнал о том, что на избирательном участке №26/29 в селе Касах произошла перепалка, в ходе которого была разбита урна.
В ходе подготовки материалов выяснилось, что член участковой комиссии, заподозрив председателя и других членов комиссии  в нарушении избирательного процесса на участке, пришел от этого в возмущение и сломал урну ударом о пол, в результате чего в течение 30 минут имело место воспрепятствование работе комиссии референдума.
С учетом наличия в материалах признаков предполагаемого преступления следственным управлением Следственного комитета РА по Котайкской области возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 149 Уголовного кодекса РА.