Հարուցվել է քրեական գործ՝ թիվ 26/29 ընտարտեղամասում հանձնաժողովի աշխատանքները խոչընդոտելու դեպքի առթիվ
ՀՀ  քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է  քրեական գործ՝  թիվ 26/29 ընտարտեղամասում հանձնաժողովի աշխատանքները խոչընդոտելու դեպքի առթիվ։
2015թ. դեկտեմբերի 6-ին՝ ժամը 08։30-ի սահմաններում, ահազանգ է ստացվել  թիվ 26/29 ընտրատեղամասում ծառայություն իրականացնող ոստիկանից, որ  Քասախ գյուղում տեղակայված թիվ 26/29 ընտրատեղամասում վիճաբանություն է տեղի ունեցել, որի ժամանակ կոտրել են քվեատուփը։
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել է, որ տեղամասային հանձնաժողովի անդամը, ենթադրելով, որ հանձնաժողովի նախագահի և մյուս անդամների կողմից կատարվում է ընտրախախտում, վրդովվել է դրանից, քվեատուփը հարվածել է գետնին և կոտրել այն, ինչի հետևանքով շուրջ 30 րոպե խոչընդոտվել է հանրաքվեի հանձնաժողովի աշխատանքը։
Նկատի ունենալով, որ նյութերում առկա են առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ՝ Քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով։

A criminal case initiated on hindrance to work of commission in polling station N 26/29
A criminal case was initiated in Kotayq Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee on hindrance to the work of the commission in the polling station N 26/29.
On December 6, 2015 at about 08:30 a call was received from the policeman carrying out his duties in the polling station N 26/29 informing that in the polling station N 26/29 located in the village of Qasakh a row erupted during which the ballot box was broken.
During preparation of materials it was found that the member of the precinct commission, supposing that electoral breach was made by the head and other members of the commission, got angry, dropped the ballot box to the floor and broke it in the result of which the work of the referendum commission was hindered for about 30 minutes.
Considering that in the materials there are features of apparent crime a criminal case was initiated in Kotayq Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee pursuant to the Part 1 of the Article 149 of RA Criminal Code.
The criminal case was sent to the RA Special Investigatory Service according to investigative subordination.