Պետությանը պատճառված 308.652.000 ՀՀ դրամ վնասն ամբողջությամբ վերականգվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում Երևանի քաղաքապետարանի նախկին պաշտոնատար անձանց կողմից կատարված չարաշահումների փաստի առթիվ, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 314-րդ հոդվածով և 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, քննվող քրեական գործով պարզվել են էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ, այդ թվում՝ պետությանը պատճառված վնասի չափը:
Նախաքննության ընթացքում քննիչի կողմից իրականացված մեծածավալ քննչական գործողությունների, լրիվ, բազմակողմանի և օբյեկտիվ քննության արդյունքում բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել՝ Երևանի քաղաքապետարանի մի շարք նախկին պաշտոնատար անձանց կողմից ինչպես պաշտոնեական լիազորությունները  չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, այնպես էլ՝ պաշտոնեական անփութություն կատարելու վերաբերյալ:
Քննությամբ պարզվել և հիմնավորվել է, որ Երևան քաղաքի Փիրումյաններ փողոցի 13/15 և 13 հասցեներում գտնվող՝ համայնքի սեփականություն հանդիսացող 2000քմ և 3500քմ ընդհանուր մակերեսով հողամասերն առանց հրապարակային սակարկությունների՝ ուղղակի վաճառքով, կադաստրային արժեքով, 2010թ. փետրվարին և 2011թ. հուլիսին օտարվել են, ինչի արդյունքում պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափի՝ 308.652.000 ՀՀ դրամի վնաս, որը նախաքննության ընթացքում ամբողջությամբ վերականգվել է:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ Երևանի քաղաքապետարանի ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության պետի նախկին տեղակալին մեղադրանք է առաջադրվել` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 314-րդ հոդվածով, իսկ Երևան քաղաքի նախկին գլխավոր ճարտարապետի, ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության նախկին պետի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասով քրեական հետապնդում չի իրականացվել՝ վաղեմության ժամկետներն անցնելու հիմքով:

Ущерб, нанесенный государству в размере 308.652.000 драмов РА, полностью восстановлен
По уголовному делу, расследуемому по факту злоупотреблений, совершенных бывшими должностными лицами мэрии Еревана в Отделе расследования тяжких преступлений Следственного управления города Ереван Следственного комитета РА, по части 2 статьи 308, статье 314 и части 2 статьи 315 Уголовного кодекса РА, установлен ряд обстоятельств, имеющих существенное значение, в том числе размер причиненного государству ущерба.
В результате широкомасштабных следственных действий, совершенных следователем в ходе предварительного следствия, полного, всестороннего и объективного расследования, были получены достаточные доказательства относительно как злоупотребления должностными полномочиями и служебного подлога, так и служебной халатности со стороны ряда бывших должностных лиц мэрии Еревана.
Следствием было установлено и обосновано, что земельные участки общей площадью 2000 м2 и 3500 м2, находящиеся по адресу ул. Пирумянов 13/15 и 13 города Ереван, без публичных торгов, с прямой продажей, кадастровой стоимостью, в феврале 2010г. и в июле 2011г. были отчуждены, в результате чего государству был причинен ущерб в особо крупном размере – 308.652.000 драмов РА, который в ходе предварительного следствия был полностью восстановлен.
По совокупности полученных достаточных доказательств бывшему заместителю начальника Управления архитектуры и градостроительства мэрии Еревана предъявлено обвинение по части 2 статьи 308 и статье 314 Уголовного кодекса РА, а в отношении бывшего главного архитектора города Ереван, бывшего начальника Управления архитектуры и градостроительства уголовное преследование по части 2 статьи 315 Уголовного кодекса РА не осуществлялось на основании истечения срока давности.