Քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորում ստեղծելու և ղեկավարելու գործով քրեական հետապնդում է հարուցվել 7 անձի նկատմամբ. խուզարկությամբ հայտնաբերվել է 180.000 ԱՄՆ դոլար (տեսանյութ)
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործով իրականացված քննչական և դատավարական այլ մեծածավալ գործողությունների, ինչպես նաև ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել են «Պաշի տղա Սուրո Լեննականսկի» մականվամբ հայտնի, քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձի կողմից քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորում ստեղծելու և ղեկավարելու դեպքի մի շարք հանգամանքներ:
Քննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ «օրենքով գողի» քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող, «Պաշի տղա Սուրո Լեննականսկի» մականունով հայտնի անձն իր կողմից ստեղծած և ղեկավարվող քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման անդամ Էդմոնդ Գրիգորյանից տեղեկանալով նույն խմբավորման անդամ հանդիսացող Արմեն Վարոսյանին և վերջինիս եղբորը՝ քրեական հեղինակության կարգավիճակ ունեցող Կարեն Վարոսյանին պատկանող գիշերային ակումբում տեղի ունեցած ծեծկռտուքի, իսկ դրանից հետո ծեծկռտուքի մասնակիցներից մեկին՝ իրենց աշխատասենյակում եղբայրների կողմից ծեծի ենթարկելու մասին՝ 2021 թվականի օգոստոսի 19-ին Գյումրի քաղաքի Գ.Նժդեհի փողոցում գտնվող տարածքում հիշյալ խմբավորման անդամների հետ կատարել է դեպքի հանգամանքների վերաբերյալ պարզաբանումներ: Այդ ընթացքում «Պաշի տղա Սուրո Լեննականսկի» մականվամբ հայտնի անձը ներկաներին հանձնարարականներ է տվել՝ Շիրակի մարզի Գյումրի քաղաքում տեղի ունեցած մասնավոր հարցերին առնչվող վեճերը լուծել բացառապես քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձանց դիմելու միջոցով. հանձնարարել է բոլորին փոխանցել, որ խուլիգանություն կատարող անձինք պատասխան են տալու քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձանց, իսկ խմբավորման անդամները կատարել են վերջինիս պահանջը՝ այդ կերպ մասնակցելով քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորմանը և ներգրավվելով դրա կողմից հետապնդվող նպատակների իրականացմանը։
Ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ նույն օրը՝ ժամը 21:30-ի սահմաններում, Գյումրի քաղաքի Չայկովսկի և Թամանյան փողոցների հատման խաչմերուկում գտնվող շինությունում «Պաշի տղա Սուրո Լեննականսկի» մականվամբ հայտնի անձի կողմից կատարված պարզաբանման վերաբերյալ խոսակցության ժամանակ խմբավորման անդամներ Ցոլակ Գևորգյանը և Արմեն Վարոսյանը Կարեն Վարոսյանին են փոխանցել վերոնշյալ հանձնարարականը, որից հետո վերջինս իր անհամաձայնությունն է հայտնել նշված հանձնարարականի հետ կապված՝ նշելով, որ ինքը շարունակելու է ապրել քրեական ենթամշակույթի համապարտադիր կանոններով և դրանց համաձայն լուծումներ տալ իրեն դիմած անձանց խնդիրներին:
Այնուհետև, «Պաշի տղա Սուրո Լեննականսկի» մականվամբ անձը քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման անդամների միջոցով, վերջիններիս գործողությունների հստակ դերաբաշխման եղանակով, կազմակերպել է տարբեր անձանցից, ինչպես նաև ՀՀ արդարադատության նախարարության «Արմավիր», «Սևան» և այլ քրեակատարողական հիմնարկներից դրամական միջոցների հավաքագրումը և տնօրինել քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման միջոցով ստացված անօրինական օգուտը: Մասնավորապես, դերաբաշխման համաձայն՝ խմբավորման անդամներից մեկը, 2022 թվականի հունվարի 9-ին ստանալով հավաքագրված՝ ընդհանուր 4.595.000 ՀՀ դրամ գումարը, Գյումրի քաղաքում այն փոխանցել է խմբավորման անդամներ Ռաֆիկ Իգիթյանին և Ցոլակ Գևորգյանին, ովքեր ստացված գումարը հաշվելուց հետո հեռախոսազանգի միջոցով դրա չափի վերաբերյալ հաշվետվություն են ներկայացրել «Պաշի տղա Սուրո Լեննականսկի» մականվամբ անձին:
Վերջինս Ռաֆիկ Իգիթյանին հանձնարարել է իր մոտ պահվող գումարներից 5000 ԱՄՆ դոլարը փոխանցել «Զապի եգան Արտյոմ Լեննականսկի» մականվամբ հայտնի անձին՝ քրեակատարողական հիմնարկից ազատվելու կապակցությամբ, որից հետո, նույն օրը՝ ժամը 18:00-ի սահմաններում, Իգիթյանը «Զապի եգան Արտյոմ Լեննականսկի» մականվամբ հայտնի անձի բնակության վայրում նրան է փոխանցել նշված գումարը:
Այնուհետև, 2022 թվականի մարտի 7-ին «Պաշի տղա Սուրո Լեննականսկի»-ն հավաքագրված գումարների շարժի «հաշվապահությունը վարող» Ռաֆիկ Իգիթյանին և քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման մեկ այլ անդամի հրահանգել է հանցավոր աշխարհում ձևավորված ավանդույթի համաձայն՝ հոր մահվան կապակցությամբ, 10.000 ԱՄՆ դոլար գումար փոխանցել «Զապի եգան Արտյոմ Լեննականսկի» մականվամբ հայտնի անձին: Իգիթյանը հեռախոսազանգի միջոցով կապ է հաստատել որդու՝ Աշոտ Իգիթյանի հետ, հրահանգել գումարների պահման թաքստոցից վերցնել 10.000 ԱՄՆ դոլար և տեղափոխել իր մատնանշած վայր: Աշոտ Իգիթյանը, ևս մասնակցելով նշված խմբավորմանը, թաքստոցից վերցրել է գումարը, տեղափոխել է մատնանշված վայր ու փոխանցել հորը, որից հետո վերջինս և Ցոլակ Գևորգյանը, «Զապի եգան Արտյոմ Լեննականսկի» մականվամբ հայտնի անձին են փոխանցել նշված գումարը:
Քրեական գործի շրջանականերում օրենքով սահմանված կարգով իրականացված խուզարակությամբ՝ Ռաֆիկ Իգիթյանի բնակարանի նկուղում քողարկված և թաքստոցի մեջ պահված չհրկիզվող պահարանից հայտնաբերվել է 180.000 ԱՄՆ դոլար, Կարեն Վարոսյանի բնակարանից՝ «Բերետա» տեսակի ատրճանակ և 8 փամփուշտ, իսկ «Զապի եգան Արտյոմ Լեննականսկի» մականվամբ հայտնի անձի բնակարանից՝ «հաշիշի յուղ» տեսակի թմրամիջոցի նմանվող զանգված:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ «Պաշի տղա Սուրո Լեննականսկի» մականունով հայտնի անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 323-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով, Էդմոնդ Գրիգորյանի, Աշոտ Իգիթյանի, Ռաֆիկ Իգիթյանի, Արմեն Վարոսյանի նկատմամբ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 324-րդ հոդվածի 1-ին մասով, «Զապի եգան Արտյոմ Լեննականսկի», մականվամբ հայտնի «օրենքով գողի», Կարեն Վարոսյանի նկատմամբ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 322-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

По делу о создании и управлении группировкой, носящей криминальную субкультуру, возбуждено уголовное преследование в отношении 7 лиц: обыском обнаружено 180.000 долларов США (видео)
В результате крупномасштабных следственных и процессуальных действий, осуществленных в Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, а также оперативно-розыскных мероприятий, осуществленных сотрудниками Службы национальной безопасности РА, были установлены ряд обстоятельств создания и управления группировкой, носящей криминальную субкультуру, лицом, имеющим высший статус в уголовной иерархии, известным по прозвищу «Паши тха Суро Леннаканский» (Сын Паша Суро Леннаканский).
Следствием были получены фактические данные о том, что лицо, имеющее высший статус в уголовной иерархии, известное по прозвищу «Паши тха Суро Леннаканский», узнав от члена созданной и возглавляемой им группировки, носящей криминальную субкультуру, Эдмонда Григоряна, о драке в ночном клубе, принадлежащем члену той же группировки Армену Варосяну и его брату Карену Варосяну, имеющему статус криминального авторитета, а затем об избиении братьями одного из участников драки в их кабинете, 19 августа 2021 года, на территории, находящейся на улице Г. Нжде города Гюмри, с членами упомянутой группировки провели разъяснения по поводу обстоятельств инцидента. За это время лицо, известное по прозвищу «Паши тха Суро Леннаканский», дал присутствующим поручения разрешить споры по частным вопросам, имевшим место в городе Гюмри, исключительно путем обращения к лицам, имеющим высший статус в уголовной иерархии: он поручил всем передать, что лица, совершающие хулиганство, будут отвечать лицам, имеющим высший статус в уголовной иерархии, а члены группировки выполнили требование последнего, таким образом участвуя в группировке, носящей криминальную субкультуру, и вовлекаясь в реализацию преследуемых целей.
Согласно полученным данным, в тот же день, в пределах 21:30, во время разговора о разъяснениях лицом, известным по прозвищу «Паши тха Суро Леннаканский», в здании, расположенном на перекрестке улиц Чайковский и Таманян города Гюмри, члены группировки Цолак Геворгян и Армен Варосян передали Карену Варосяну указанное поручение, после чего последний выразил свое несогласие в связи с указанным поручением, отметив, что он продолжит жить по общеобязательным правилам криминальной субкультуры и согласно им решать проблемы лиц, обратившихся к нему.
Затем, согласно правилам поведения, установленным и признанным группировкой, носящей криминальную субкультуру, лицо, известное по прозвищу «Паши тха Суро Леннаканский», посредством Рафика Игитяна, Ваана Тер-Погосяна, Цолака Геворгяна и других членов группировки посредством четкого распределения ролей действий последних организовал сбор денежных средств от различных лиц, а также из Уголовно-исполнительных учреждений «Армавир», «Севан» и других Уголовно-исполнительных учреждений Министерства юстиции РА и распоряжался незаконной выгодой, получаемой посредством упомянутой группировки. В частности, согласно распределению ролей, 9 января 2022 года, член группировки Ваан Тер-Погосян, получив общую сумму в размере 4.595.000 драмов РА, в городе Гюмри передал ее членам банды Рафику Игитяну и Цолаку Геворгяну, которые после подсчета полученной суммы посредством телефонного звонка представили лицу, известному по прозвищу «Паши тха Суро Леннаканский», отчет о ее размере.
Последний поручил Рафику Игитяну перевести 5000 долларов США из хранящихся у него денег лицу, известному по прозвищу «Запи Еган Артем Леннаканский» (Племянник Запа Артем Леннаканский), в связи с освобождением из Уголовно-исполнительного учреждения, после чего в тот же день, в пределах 18:00 часов, Игитян по месту жительства лица, известного по прозвищу «Запи Еган Артем Леннаканский», передал ему указанную сумму.
Затем, 7 марта 2022 года, «Паши тха Суро Леннаканский» поручил Рафику Игитяну, «ведущему бухгалтерию» движения собранных сумм, и другому члену группировки, носящей криминальную субкультуру, по традиции, сформированной в преступном мире, перечислить 10.000 долларов США лицу, известному по прозвищу «Запи Еган Артем Леннаканский», в связи со смертью отца. Игитян посредством телефонного звонка связался со своим сыном Ашотом Игитяном, приказал забрать 10.000 долларов США из укрытия для хранения денег и перевезти их в указанное им место. Ашот Игитян, также участвуя в указанной группировке, взял деньги из укрытия, перевез их в указанное место и передал их отцу, после чего последний и Цолак Геворгян передали указанную сумму лицу, известному по прозвищу «Запи Еган Артем Леннаканский».
Обыском, проведенным в установленном законом порядке, в рамках уголовного дела, в огнестойком сейфе, скрытом в подвале квартиры Рафика Игитянам и храненном в укрытии квартиры Рафика Игитяна, было обнаружено 180.000 долларов США, в квартире Карена Варосяна – пистолет “BERETTA” и 8 патронов, а в квартире лица, известного по прозвищу «Запи Еган Артем Леннаканский», масса, похожая на наркотическое средство “масло гашиша”.
Совокупностью полученных достаточных доказательств в отношении лица, известного по прозвищу «Паши тха Суро Леннаканский», было возбуждено уголовное преследование по пункту 5 части 2 статьи 323 Уголовного кодекса РА, Эдмонда Григоряна, Ашота Игитяна, Рафика Игитяна, Армена Варосяна – по части 1 статьи 324 Уголовного кодекса РА, лица, известного по прозвищу «Запи Еган Артем Леннаканский», Карена Варосяна – по части 1 статьи 322 Уголовного кодекса РА.