2023 թվականի հուլիսի 1-ին պարեկային ծառայողի կողմից բռնություն գործադրելով ծառայողական լիազորությունները չարաշահելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության խոշտանգումների և պաշտոնատար անձանց կողմից բռնություն գործադրելով լիազորությունները չարաշահելու կամ անցնելու հանցագործությունների քննության վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարված ապացուցողական և վարութային գործողությունների արդյունքում հիմնավորվել է, որ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության պարեկային ծառայողը բռնություն է գործադրել անձի նկատմամբ:
Մասնավորապես՝ 2023 թվականի հուլիսի 1-ին Պ․Հ․-ն խուլիգանություն կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել և տեղափոխվել է Ոստիկանության բաժին, որտեղ պարեկային ծառայողը սեռական բնույթի հայհոյանքներ է հնչեցրել նրա հասցեին և բռնություն գործադրել վերջինիս նկատմամբ:
Պարեկային ծառայողի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի  441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը, որը կատարվել է բռնություն գործադրելով կամ բռնություն գործադրելու սպառնալիքով):

Preliminary Investigation of Criminal Proceeding Initiated on Abusing Official authorities by Using Violence Committed on July 1, 2023 by Police Officer Completed
As a result of evidentiary and procedural actions conducted in the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding investigated in the Department for Investigation of Crimes on Torture and Abusing or Exceeding Authorities by Officials through Using Violence of General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee it was grounded that patrol officer of the Police of the RA MIA used violence against a person.
Particularly, on July 1, 2023 P.H. was arrested on suspicion of committing hooliganism and was taken to the Police station where the patrol officer cursed at him and used violence against him.
Public criminal prosecution was initiated against the patrol officer according to the Point 1 of the Part 2 of the Article 441 of RA Criminal Code.