2023 թվականի հուլիսի 1-ին պարեկային ծառայողի կողմից բռնություն գործադրելով ծառայողական լիազորությունները չարաշահելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության խոշտանգումների և պաշտոնատար անձանց կողմից բռնություն գործադրելով լիազորությունները չարաշահելու կամ անցնելու հանցագործությունների քննության վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարված ապացուցողական և վարութային գործողությունների արդյունքում հիմնավորվել է, որ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության պարեկային ծառայողը բռնություն է գործադրել անձի նկատմամբ:
Մասնավորապես՝ 2023 թվականի հուլիսի 1-ին Պ․Հ․-ն խուլիգանություն կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել և տեղափոխվել է Ոստիկանության բաժին, որտեղ պարեկային ծառայողը սեռական բնույթի հայհոյանքներ է հնչեցրել նրա հասցեին և բռնություն գործադրել վերջինիս նկատմամբ:
Պարեկային ծառայողի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի  441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը, որը կատարվել է բռնություն գործադրելով կամ բռնություն գործադրելու սպառնալիքով):

Завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному 1 июля 2023 года по факту злоупотребления служебными полномочиями с применением насилия со стороны патрульного
В результате доказательственных и процессуальных действий, предпринятых в ходе предварительного следствия уголовного производства, расследуемого в Управлении по расследованию преступлений пыток и злоупотребления либо превышения полномочий должностными лицами с применением насилия Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, было обосновано, что патрульный сотрудник полиции МВД РА применил насилие к человеку.
В частности, 1-го июля 2023 года П․А., по подозрению в совершении хулиганства был задержан и доставлен в отдел Полиции, где патрульный служащий озвучивал ругательства сексуального характера в его адрес и применил насилие.
В отношении патрульного служащего было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 1 части 2 статьи 441 Уголовного кодекса (злоупотребление должностным лицом властными или служебными полномочиями или обусловленным ими влиянием или превышение полномочий, совершенное с применением насилия или с угрозой применения насилия).
В отношении последнего в качестве меры пресечения был применен запрет на выезд и приостановление полномочий.