Առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների իրացման փորձ կատարած անձինք կալանավորվել են
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդկանց թրաֆիքինգի, անչափահասների սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հանցագործությունների քննության վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ նախնական համաձայնությամբ, իրացնելու նպատակով, մաքսանենգությամբ ՀՀ է տեղափոխվել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 4780․59 գրամ «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոց։
Այնուհետև, թմրամիջոցը մաքսանենգությամբ Հայաստան տեղափոխած անձը կապ է հաստատել Ա.Խ.-ի և երկու օտարերկրյա քաղաքացու հետ՝ առաջարկելով շահադիտական դրդումներով, իրացնելու նպատակով, ձեռք բերել մաքսանենգությամբ ՀՀ տեղափոխված առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցից առանձնացված զանգվածներ, ինչին վերջիններս համաձայնել են:
Խմբի կազմում գործող Ա․Խ․-ն և օտարերկրյա երկու քաղաքացիներն իրենց կամքից անկախ հանգամանքներում չեն կարողացել ավարտին հասցնել առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցներն ապօրինի ձեռք բերելու և տեղափոխելու հանցավոր մտադրությունը, քանի որ վերջիններս ձերբակալվել և ներկայացվել են նախաքննական մարմին:
Երեք անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 44-393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու նպատակով կամ դրանք ապօրինի իրացնելու փորձը)։
Երեք անձի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ։

Persons who had Attempted to Traffic Narcotic Drugs in Particularly Large Amount Detained
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding investigated in the Department for Investigation of Crimes on Human Trafficking, against Sexual Immunity of Juveniles and Illegal Turnover of Drugs of General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee apparent factual data were obtained on the allegation that with prior agreement, for the purpose of distribution, narcotic drug in particularly large amount - 4780․59 of “Marijuana” was smuggled to the RA.
Subsequently, the person who had smuggled the narcotic drug into Armenia established contact with A.Kh. and two foreign nationals, offering, with financial motives and for the purpose of distribution, to acquire portions separated from the narcotic drug in particularly large amount smuggled into the RA, to which they agreed.
Under unforeseen circumstances A.Kh., acting as a group member, and two foreign nationals could not complete the criminal intention to illegally procure and transport the narcotic drugs in particularly large amount, as they were arrested and presented to the investigative body.
Public criminal prosecution was initiated against three persons according to the Point 2 of the Part 3 of the Article 44-393 of RA Criminal Code.
The criminal proceeding on three persons with the bill of indictment was sent to the prosecutor for approval and referral to court.