Առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների իրացման փորձ կատարած անձինք կալանավորվել են
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդկանց թրաֆիքինգի, անչափահասների սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հանցագործությունների քննության վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ նախնական համաձայնությամբ, իրացնելու նպատակով, մաքսանենգությամբ ՀՀ է տեղափոխվել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 4780․59 գրամ «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոց։
Այնուհետև, թմրամիջոցը մաքսանենգությամբ Հայաստան տեղափոխած անձը կապ է հաստատել Ա.Խ.-ի և երկու օտարերկրյա քաղաքացու հետ՝ առաջարկելով շահադիտական դրդումներով, իրացնելու նպատակով, ձեռք բերել մաքսանենգությամբ ՀՀ տեղափոխված առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցից առանձնացված զանգվածներ, ինչին վերջիններս համաձայնել են:
Խմբի կազմում գործող Ա․Խ․-ն և օտարերկրյա երկու քաղաքացիներն իրենց կամքից անկախ հանգամանքներում չեն կարողացել ավարտին հասցնել առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցներն ապօրինի ձեռք բերելու և տեղափոխելու հանցավոր մտադրությունը, քանի որ վերջիններս ձերբակալվել և ներկայացվել են նախաքննական մարմին:
Երեք անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 44-393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու նպատակով կամ դրանք ապօրինի իրացնելու փորձը)։
Երեք անձի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ։

Задержаны лица пытавшиеся сбыть наркотики в особо крупных размерах
В ходе предварительного следствия уголовного производства, расследуемого в Управлении по расследованию преступлений, направленных против торговли людьми, сексуальной неприкосновенности несовершеннолетних и незаконного оборота наркотиков Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, были получены очевидные фактические данные о том, что по предварительному сговору, с целью сбыта, путем контрабанды в Армению было ввезено наркотическое средство в особо крупных размерах - 4780․59 граммов марихуаны.
Затем лицо, перевозившее наркотическое средство в Армению путем контрабанды, связалось с А.Х и двумя иностранными гражданами, предлагая из корыстных побуждений, с целью сбыта, приобрести партии наркотических средств в особо крупных размерах, незаконно ввезенных в Армению, на что последние согласились.
Действующий в составе группы А. Х. и двое иностранных граждан по независящим от их воли обстоятельствам не смогли довести до конца преступный умысел незаконного приобретения и перевозки наркотиков в особо крупных размерах, поскольку последние были задержаны и представлены в орган предварительного следствия.
В отношении трех лиц возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 2 части 3 статьи 44-393 Уголовного кодекса (незаконный оборот наркотических средств, психотропных (психовоздействующих) веществ, их препаратов или приравненных к ним веществ (аналогов), или их производных или покушение на незаконную реализацию).
В отношении последних в качестве меры пресечения было применено заключение под стражу.
Уголовное производство в отношении трех лиц с обвинительным заключением было направлено надзирающему прокурору с ходатайством о его утверждении и направлении в суд для рассмотрения по существу.