Գյումրու համայնքապետարանի երեք աշխատակից ձերբակալվել է. հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Գյումրու համայնքապետարանի պաշտոնատար անձինք մի շարք աշխատակիցների՝ աշխատանքից ազատելու սպառնալիքով, ցուցում են տվել, որպեսզի վերջիններս հրահանգավորեն իրենց ենթակայության ներքո գտնվող մանկապարտեզների տնօրեններին՝ սաներին տուն ուղարկել և իրենց անձնակազմի հետ անմիջապես մեկնել համայնքապետարան՝ թույլ չտալու ձերբակալել համայնքի ղեկավարին:
Արդյունքում, նման ցուցումից հետո, բազմաթիվ մանկապարտեզների տնօրեններ դադարեցնելով աշխատանքը՝ անձնակազմի հետ միասին ժամանել են համայնքապետարանի հարակից տարածք և միացել հավաքի մասնակիցներին:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում չորս անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելը կամ հարկադրելը, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը) և 46-486-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելուն դրդելը):
Համայնքապետարանի երեք աշխատակից ձերբակալվել է:
Սույն քրեական վարույթը միացվել է զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու, մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելու, պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթին:

Трое сотрудников общинной администрации Гюмри были задержаны: было возбуждено публичное уголовное преследование
В ходе предварительного следствия уголовного производства, инициированного Следственным управлением Ширакского марза Следственного комитета РА, были получены очевидные фактические данные о том, что должностные лица общинной администрации Гюмри под угрозой увольнения ряда сотрудников дали указание, чтобы последние приказали директорам детских садов, находящихся в их подчинении, отправить воспитанников домой и вместе со своим персоналом немедленно отправиться в общинную администрацию, чтобы не допустить задержания главы общины.
В результате, после такого указания, директора многих детских садов, прекратив работу, вместе с персоналом прибыли на территорию, прилегающую к общинной администрации, и присоединились к участникам собрания.
В ходе предварительного следствия уголовного производства в отношении четырех лиц было возбуждено публичное уголовное преследование по части 2 статьи 236 (воспрепятствование или принуждение к проведению собрания или участию в нем, а также материальный интерес с целью участия в собрании или отказа от участия в собрании) и пункту 1 части 2 статьи 46-486 Уголовного кодекса РА (подстрекательство к вмешательству в осуществление правосудия или расследование дела группой лиц по предварительному сговору).
Трое сотрудников общинной администрации были задержаны.
Настоящее уголовное производство было соединено с уголовным производством, инициированным по факту участия в массовых беспорядках, вмешательства группы лиц в осуществление правосудия или расследование дела по предварительному сговору, вмешательства в законную служебную деятельность должностного лица.