Անձը 105 դրվագ գործողություններով կատարել է տարբեր չափի գումարների հափշտակություն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է բազմադրվագ, մեծածավալ, նախապես ծրագրված և համատեղ մշակված հանցավոր մեխանիզմներով իրականացված խարդախությունների հատկանիշներով նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը։
Նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ն.Պ.-ն, հափշտակություն կատարելու ուղղակի դիտավորությամբ, ինչպես միայնակ, այնպես էլ այլ անձանց հետ համատեղ մշակել է խարդախություններ կատարելու հանցավոր մեխանիզմներ:
Մասնավորապես՝ հանցավոր խմբի անդամները տաքսի ծառայություն մատուցող և բեռնափոխադրմամբ զբաղվող վարորդներին գրավիչ գներով պատվերներ են կատարել և խնդրել տարբեր չափերի գումարներ փոխանցել իբր իրենց պատկանող, սակայն իրականում տաքսի ծառայություն մատուցող այլ վարորդների բանկային հաշիվներին, ովքեր իրենց հերթին գումարները կանխիկացրել և տրամադրել են Ն.Պ.-ին՝ այդպիսով հափշտակելով քաղաքացիների կողմից փոխանցված գումարները:
Բացի այդ, հանցավոր խմբի անդամները զանգահարել են տարբեր քաղաքացիների և ներկայացել իբր մսի մատակարարներ, այնուհետև կեղծ տեղեկություններ հայտնելով հափշտակել են նաև վերջիններիս պատկանող մորթված անասունները:
Հանցավոր խմբի անդամների կողմից տուժողներից հափշտակված գումարների չափն ընդհանուր կազմել է շուրջ 10 մլն ՀՀ դրամ:
Նախաքննության ընթացքում Ն․Պ․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերով (խարդախությունը) (105 դրվագ):

Лицо совершило хищение денег на разную сумму по 105 эпизодам
В управлении по расследованию преступлений против собственности Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА завершено предварительное следствие уголовного производства, инициированного по признакам мошенничества, совершенного с использованием многоэпизодных, крупномасштабных, заранее спланированных и совместно разработанных преступных механизмов.
В ходе предварительного следствия были получены очевидные фактические данные о том, что Н.П. с прямым умыслом на совершение хищения, как в одиночку, так и в сотрудничестве с другими лицами, разработал преступные механизмы для совершения мошенничества.
В частности, члены преступной группы по привлекательным ценам выполнили заказы водителям, предоставляющим услуги такси и занимающимся грузоперевозками, и просили перечислять суммы в различных размерах на банковские счета якобы принадлежащих им, но на самом деле предоставляющих услуги такси других водителей, которые, в свою очередь, обналичивали деньги и предоставляли их Н.П., таким образом, похитив суммы, перечисленные гражданами.
Кроме того, члены преступной группы звонили разным гражданам и представлялись поставщиками мяса, а затем, сообщая ложную информацию, похищали также убойный скот, принадлежащий последним.
Общая сумма денег, похищенных у потерпевших членами преступной группы, составила около 10 млн драмов РА.
В ходе предварительного следствия в отношении Н. П. было возбуждено публичное уголовное преследование по ч. 1 и 2 ст. 255 Уголовного кодекса (мошенничество) (105 эпизодов).