Անձը 105 դրվագ գործողություններով կատարել է տարբեր չափի գումարների հափշտակություն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է բազմադրվագ, մեծածավալ, նախապես ծրագրված և համատեղ մշակված հանցավոր մեխանիզմներով իրականացված խարդախությունների հատկանիշներով նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը։
Նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ն.Պ.-ն, հափշտակություն կատարելու ուղղակի դիտավորությամբ, ինչպես միայնակ, այնպես էլ այլ անձանց հետ համատեղ մշակել է խարդախություններ կատարելու հանցավոր մեխանիզմներ:
Մասնավորապես՝ հանցավոր խմբի անդամները տաքսի ծառայություն մատուցող և բեռնափոխադրմամբ զբաղվող վարորդներին գրավիչ գներով պատվերներ են կատարել և խնդրել տարբեր չափերի գումարներ փոխանցել իբր իրենց պատկանող, սակայն իրականում տաքսի ծառայություն մատուցող այլ վարորդների բանկային հաշիվներին, ովքեր իրենց հերթին գումարները կանխիկացրել և տրամադրել են Ն.Պ.-ին՝ այդպիսով հափշտակելով քաղաքացիների կողմից փոխանցված գումարները:
Բացի այդ, հանցավոր խմբի անդամները զանգահարել են տարբեր քաղաքացիների և ներկայացել իբր մսի մատակարարներ, այնուհետև կեղծ տեղեկություններ հայտնելով հափշտակել են նաև վերջիններիս պատկանող մորթված անասունները:
Հանցավոր խմբի անդամների կողմից տուժողներից հափշտակված գումարների չափն ընդհանուր կազմել է շուրջ 10 մլն ՀՀ դրամ:
Նախաքննության ընթացքում Ն․Պ․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերով (խարդախությունը) (105 դրվագ):

Theft of Various Amounts of Money Committed through 105 Separate Acts
Preliminary investigation of the criminal proceeding initiated on large-scale, multi-episode frauds conducted through pre-planned and coordinated criminal schemes was completed in the Department for Investigation of Crimes against Property of General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee.
In the course of the preliminary investigation apparent factual data were obtained on the allegation that with the intent to commit fraud, N.P., alone, as well as with other individuals planned criminal mechanisms to commit frauds.
Particularly, the members of the criminal group placed attractive orders with taxi service providers and freight drivers, offering lucrative fares, and requested them to transfer various amounts of money to bank accounts allegedly belonging to them, but in reality, accounts held by other taxi drivers. These drivers then withdrew the funds in cash and handed them over to N.P., thereby misappropriating the money transferred by the victims.
In addition, the members of the criminal group called various citizens and introduced themselves as meat suppliers. Then, by providing false information, they also misappropriated the slaughtered livestock belonging to them.
The total amount of money misappropriated from the victims by the members of the criminal group amounted to approximately 10 million AMD.
During the preliminary investigation public criminal prosecution was initiated against N.P. according to the Parts 1 and 2 of the Article 235 of RA Criminal Code (105 counts).