Քննչական կոմիտեի նախագահը և Նիդերլանդների դեսպանը հավաստագրեր են հանձնել վերապատրաստում անցած քննիչներին
2025 թվականի նոյեմբերի 10-13-ը «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ ՀՀ քննչական կոմիտեում տեղի է ունեցել վերապատրաստման քառօրյա ծրագիր՝ ուղղված Քննչական կոմիտեի օպերացիոն և ռազմավարական կարողությունների ամրապնդմանը:
Ծրագրի նպատակն է՝ խորացնել քննիչների գիտելիքները միջազգային քրեական իրավունքի և դատավարության վերաբերյալ, օգնել այդ գիտելիքները վերածել արդյունավետ քննչական ռազմավարությունների և գործնական մոտեցումների, ստեղծել փոխադարձ փորձի և գործընկերային ուսուցման հարթակ, աջակցել Հայաստանին՝ միջազգային չափանիշներին և տեղական համատեքստին համապատասխան ինստիտուցիոնալ մոտեցումների ու գործիքների մշակման գործում:
Վերապատրաստման ծրագրի շրջանակներում հատուկ ուշադրություն է դարձվել միջազգային հանցագործությունների գործերում ապացույցների ստանդարտներին, պատասխանատվության վերագրմանը և պատասխանատվության ձևերին, վկաների պաշտպանությանը, միջազգային մարմինների՝ մասնավորապես ՄՔԴ-ի և Եվրաջասթի հետ գործնական համագործակցությանը:
Ծրագիրը հնարավորություն է տալիս քննիչներին՝ սովորած հմտությունները կիրառել անմիջապես առկա աշխատանքում, գործնականում աշխատել մենթորների հետ՝ սեփական աշխատանքային միջավայրում, թիմային և գործնական աշխատանքների միջոցով կառուցել ինստիտուցիոնալ հիշողություն:
Վերապատրաստման ծրագրի ամփոփման օրը՝ նոյեմբերի 13-ին, ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանն ընդունել է Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպան Մարիկե Մոնրոյ-Վինթերին:
Արթուր Պողոսյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպան Մարիկե Մոնրոյ-Վինթերին, փորձագետներ Իգնասիո Տրեդիչիին և Գուրգեն Պետրոսյանին՝ Նիդեռլանդների Թագավորության դեսպանատան աջակցությամբ և «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ իրականացված՝ քննիչների մասնագիտական կարողությունների կատարելագործմանն ուղղված ծրագրի իրականացման համար:
Դեսպանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել Քննչական կոմիտեի նախագահին՝ արդյունավետ համագործակցության համար և պատրաստակամություն հայտնել նախաձեռնության շարունակականության ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հռոմի կանոնադրության վավերացմամբ Հայաստանի ստանձնած էական հանձնառություններին՝ հատկապես միջազգային հանցագործությունների քննության ապահովման առաջնագծում կանգնած քննիչների համար: Այդ հանձնառությունների ու փոխլրացման սկզբունքի բերումով Հայաստանի քննչական մարմիններն այժմ եզակի դիրք ունեն՝ քննություն իրականացնելու այնպիսի հանցագործությունների վերաբերյալ, որոնք կարող են ենթարկվել միջազգային իրավական գնահատականի:
Քննչական կոմիտեի նախագահն ու Նիդերլանդների դեսպանը ծրագրի շրջանակներում վերապատրաստում անցած քննիչներին հանձնել են հավաստագրեր:
Հարկ է նշել, որ միջոցառումն իրականացվում է Աջակցություն ՀՀ կառավարությանը Հռոմի ստատուտի հետ վավերացման գործընթացներում ծրագրի շրջանակներում Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության ֆինանսական աջակցությամբ:

Chairman of the Investigative Committee and the Ambassador of the Netherlands Presented Certificates to Investigators who Completed Training
On 10-13 November, 2025, at the initiative of the “Europe of Law Association” NGO, a four-day training program was conducted at the RA Investigative Committee, aimed at strengthening the operational and strategic capacities of the Investigative Committee.
The purpose of the program is to deepen investigators’ knowledge of international criminal law and procedure, assist in transforming that knowledge into effective investigative strategies and practical approaches, create a platform for mutual exchange and cooperative learning, and support Armenia in developing institutional approaches and tools that align with international standards and the local context.
Within the framework of the training program, particular attention was paid to evidentiary standards in cases involving international crimes, modes of liability and forms of responsibility, witness protection, as well as practical cooperation with international bodies, in particular the ICC and Eurojust.
The program enables investigators to apply the acquired skills directly in their ongoing work, to collaborate practically with mentors within their own professional environment, and to build institutional memory through teamwork and hands-on activities.
On the final day of the training program, November 13, the Chairman of the RA Investigative Committee Artur Poghosyan, received the Ambassador of the Kingdom of the Netherlands to Armenia, Marieke Monroy-Winter.
Artur Poghosyan expressed his gratitude to Ambassador Marieke Monroy-Winter, experts Ignacio Tredici and Gurgen Petrosyan, for the implementation of the program aimed at enhancing the professional capacities of investigators, carried out with the support of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands and at the initiative of the “Europe of Law Association” NGO.
The Ambassador, in turn, thanked the Chairman of the Investigative Committee for the effective cooperation and expressed readiness to support the continued implementation of the initiative.
During the meeting, the parties discussed the significant commitments assumed by Armenia through the ratification of the Rome Statute, particularly those related to investigators who stand at the forefront of ensuring the investigation of international crimes. Owing to these commitments and the principle of complementarity, Armenia’s investigative bodies now hold a unique position to conduct investigations into crimes that may fall under international legal assessment.
The Chairman of the Investigative Committee and the Ambassador of the Netherlands presented certificates to the investigators who completed the training within the framework of the program.
It should be noted that the event is carried out with the financial support of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Armenia, within the framework of the “Support to the Government of the Republic of Armenia in the Ratification Processes of the Rome Statute” program.