Քննչական կոմիտեի նախագահը և Նիդերլանդների դեսպանը հավաստագրեր են հանձնել վերապատրաստում անցած քննիչներին
2025 թվականի նոյեմբերի 10-13-ը «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ ՀՀ քննչական կոմիտեում տեղի է ունեցել վերապատրաստման քառօրյա ծրագիր՝ ուղղված Քննչական կոմիտեի օպերացիոն և ռազմավարական կարողությունների ամրապնդմանը:
Ծրագրի նպատակն է՝ խորացնել քննիչների գիտելիքները միջազգային քրեական իրավունքի և դատավարության վերաբերյալ, օգնել այդ գիտելիքները վերածել արդյունավետ քննչական ռազմավարությունների և գործնական մոտեցումների, ստեղծել փոխադարձ փորձի և գործընկերային ուսուցման հարթակ, աջակցել Հայաստանին՝ միջազգային չափանիշներին և տեղական համատեքստին համապատասխան ինստիտուցիոնալ մոտեցումների ու գործիքների մշակման գործում:
Վերապատրաստման ծրագրի շրջանակներում հատուկ ուշադրություն է դարձվել միջազգային հանցագործությունների գործերում ապացույցների ստանդարտներին, պատասխանատվության վերագրմանը և պատասխանատվության ձևերին, վկաների պաշտպանությանը, միջազգային մարմինների՝ մասնավորապես ՄՔԴ-ի և Եվրաջասթի հետ գործնական համագործակցությանը:
Ծրագիրը հնարավորություն է տալիս քննիչներին՝ սովորած հմտությունները կիրառել անմիջապես առկա աշխատանքում, գործնականում աշխատել մենթորների հետ՝ սեփական աշխատանքային միջավայրում, թիմային և գործնական աշխատանքների միջոցով կառուցել ինստիտուցիոնալ հիշողություն:
Վերապատրաստման ծրագրի ամփոփման օրը՝ նոյեմբերի 13-ին, ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանն ընդունել է Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպան Մարիկե Մոնրոյ-Վինթերին:
Արթուր Պողոսյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպան Մարիկե Մոնրոյ-Վինթերին, փորձագետներ Իգնասիո Տրեդիչիին և Գուրգեն Պետրոսյանին՝ Նիդեռլանդների Թագավորության դեսպանատան աջակցությամբ և «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ իրականացված՝ քննիչների մասնագիտական կարողությունների կատարելագործմանն ուղղված ծրագրի իրականացման համար:
Դեսպանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել Քննչական կոմիտեի նախագահին՝ արդյունավետ համագործակցության համար և պատրաստակամություն հայտնել նախաձեռնության շարունակականության ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հռոմի կանոնադրության վավերացմամբ Հայաստանի ստանձնած էական հանձնառություններին՝ հատկապես միջազգային հանցագործությունների քննության ապահովման առաջնագծում կանգնած քննիչների համար: Այդ հանձնառությունների ու փոխլրացման սկզբունքի բերումով Հայաստանի քննչական մարմիններն այժմ եզակի դիրք ունեն՝ քննություն իրականացնելու այնպիսի հանցագործությունների վերաբերյալ, որոնք կարող են ենթարկվել միջազգային իրավական գնահատականի:
Քննչական կոմիտեի նախագահն ու Նիդերլանդների դեսպանը ծրագրի շրջանակներում վերապատրաստում անցած քննիչներին հանձնել են հավաստագրեր:
Հարկ է նշել, որ միջոցառումն իրականացվում է Աջակցություն ՀՀ կառավարությանը Հռոմի ստատուտի հետ վավերացման գործընթացներում ծրագրի շրջանակներում Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության ֆինանսական աջակցությամբ:

Председатель Следственного комитета и посол Нидерландов вручили сертификаты следователям, прошедшим переподготовку
С 10 по 13 ноября 2025 года по инициативе общественной организации «Объединение Европа права» в Следственном комитете РА состоялась четырехдневная программа переподготовки, направленная на укрепление оперативных и стратегических возможностей Следственного комитета.
Цель программы – углубить знания следователей в области международного уголовного права и судопроизводства, помочь превратить эти знания в эффективные следственные стратегии и практические подходы, создать платформу для взаимного опыта и партнерского обучения, поддержать Армению в разработке институциональных подходов и инструментов, соответствующих международным стандартам и местному контексту.
В рамках программы обучения особое внимание было уделено стандартам доказывания, приписыванию ответственности и формам ответственности в делах о международных преступлениях, защите свидетелей, практическому сотрудничеству с международными органами, в частности с МУС и Евроюстом.
Программа позволяет следователям применять полученные навыки непосредственно на существующей работе, практиковаться с наставниками в собственной рабочей среде, построить институциональную память посредством командной и практической работы.
В день подведения итогов программы переподготовки, 13 ноября, председатель Следственного комитета РА Артур Погосян принял посла Королевства Нидерландов в Армении Марике Монро-Винтер.
Артур Погосян выразил благодарность послу Марике Монро-Винтеру, экспертам Игнасио Тредичи и Гургену Петросяну за реализацию программы, направленной на повышение профессиональных навыков следователей, осуществленной при содействии Посольства Королевства Нидерландов и по инициативе общественной организации “Ассоциация правовая Европа”.
Посол, в свою очередь, поблагодарил Председателя Следственного комитета за эффективное сотрудничество и выразил готовность к продолжению инициативы.
В ходе встречи стороны коснулись существенных обязательств, взятых Арменией в связи с ратификацией Римского статута, особенно для следователей, стоящих на передовой позиции обеспечения расследования международных преступлений. Благодаря этим обязательствам и принципу взаимодополнения следственные органы Армении теперь имеют уникальную возможность проводить расследования таких преступлений, которые могут быть подвергнуты международной правовой оценке.
Председатель Следственного комитета и посол Нидерландов вручили сертификаты следователям, прошедшим переподготовку в рамках программы.
Следует отметить, что мероприятие проводится при финансовой поддержке Посольства Королевства Нидерландов в Армении в рамках программы в поддержку правительства РА в процессах ратификации Римского статута.