Ավարտվել է 29 մլն ռուբլին մաքսանենգությամբ Հայաստանից տեղափոխելու դեպքի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում իրականացված լայնածավալ վարութային և ապացուցողական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ օտարերկրյա քաղաքացին գործելով խմբի կազմում՝ ՀՀ երեք քաղաքացու հետ նախնական համաձայնությամբ, կատարել է կանխիկ դրամական միջոցների մաքսանենգություն՝ մաքսային հսկողությունից թաքցնելու եղանակով, առանց մաքսային հայտարարագրման Հայաստանից Վրաստան է տեղափոխել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 29 մլն 510 հզր ՌԴ ռուբլի գումար, որը հայտնաբերվել է «Բագրատաշեն» սահմանային անցակետում ՀՀ ՊԵԿ մաքսային ծառայողների կողմից իրականացված մաքսային հսկողության արդյունքում:
Նախաքննության ընթացքում առգրավվել է մաքսանենգության առարկա հանդիսացող գումարը:
Չորս անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 291-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 4-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կանխիկ դրամական միջոցների և (կամ) վճարային գործիքների մաքսանենգությունը):

Завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту перевозки 29 миллионов рублей из Армении путем контрабанды
В результате широкомасштабных процессуальных и доказательственных действий, проведенных в ходе предварительного следствия уголовного производства, расследуемого в Главном управлении по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета РА, было установлено, что иностранный гражданин, действуя в составе группы, по предварительному сговору с тремя гражданами РА, совершил контрабанду наличных денежных средств путем сокрытия от таможенного контроля, без таможенного декларирования перевез из Армении в Грузию сумму в особо крупном размере – 29 млн 510 тыс. российских рублей, который был обнаружен в результате таможенного контроля, проведенного таможенными служащими КГД РА на погранично-пропускном пункте "Баграташен".
В ходе предварительного следствия была изъята сумма, являющаяся предметом контрабанды.
В отношении четырех лиц возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 2 и 4 части 2 статьи 291 Уголовного кодекса (контрабанда группой лиц наличных денежных средств и/или платежных инструментов в особо крупных размерах).