Ավարտվել է 29 մլն ռուբլին մաքսանենգությամբ Հայաստանից տեղափոխելու դեպքի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում իրականացված լայնածավալ վարութային և ապացուցողական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ օտարերկրյա քաղաքացին գործելով խմբի կազմում՝ ՀՀ երեք քաղաքացու հետ նախնական համաձայնությամբ, կատարել է կանխիկ դրամական միջոցների մաքսանենգություն՝ մաքսային հսկողությունից թաքցնելու եղանակով, առանց մաքսային հայտարարագրման Հայաստանից Վրաստան է տեղափոխել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 29 մլն 510 հզր ՌԴ ռուբլի գումար, որը հայտնաբերվել է «Բագրատաշեն» սահմանային անցակետում ՀՀ ՊԵԿ մաքսային ծառայողների կողմից իրականացված մաքսային հսկողության արդյունքում:
Նախաքննության ընթացքում առգրավվել է մաքսանենգության առարկա հանդիսացող գումարը:
Չորս անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 291-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 4-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կանխիկ դրամական միջոցների և (կամ) վճարային գործիքների մաքսանենգությունը):

Preliminary Investigation of Criminal Proceeding Initiated on Smuggling 29 Million Russian Rubles from Armenia to Georgia Completed
As a result of large-scale procedural and evidentiary actions conducted in the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding investigated in General Department for Investigation of Economic Crimes and Smuggling of the RA Investigative Committee, it was found out that a foreign national, acting in a group, with prior agreement with three RA citizens, committed smuggling of cash funds, by concealing them from customs control, without customs declaration transported money in particularly large amount – 29 million 510 thousand RF rubbles from Armenia to Georgia, which was discovered at Bagratashen border crossing point as a result of customs control carried out by the customs officers of the RA State Revenue Committee.
The money that constituted the object of smuggling was confiscated during the preliminary investigation.
Public criminal prosecution was initiated against four individuals according to the Points 2 and 4 of the Part 2 of the Article 291 of RA Criminal Code.