Անձը համակարգչային խարդախությամբ հափշտակել է 3.3 մլն դրամ, կատարել փողերի լվացում. քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել անձի կողմից համակարգչային խարդախություն և փողերի լվացում կատարելու վերաբերյալ:
Մասնավորապես՝ Մ.Ա.-ն 2021 թվականի հունիսի 24-ից մինչև 2022 թվականի նոյեմբերի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում հանցավոր ճանապարհով ֆինանսական միջոցներ ձեռք բերելու նպատակով ապօրինի հասանելիություն է ստացել տարբեր կայքերում գրանցված խաղային և վճարահաշվարկային կազմակերպությունում գրանցված հաշվառման հաշիվներին և համակարգչային տվյալը մուտքագրելու միջոցով հափշտակել է անձանց խաղային հաշիվներին և կցված բանկային քարտերին առկա ընդհանուր՝ 3 մլն 398 հզր 350 ՀՀ դրամ գումարը:
Այնուհետև, Մ.Ա.-ն հափշտակված գումարը ելքագրումների կամ խաղային պարտությունների տեսքով փոխանցել է տարբեր կայքերում այլ անձանց անվամբ գրանցված և իր կողմից փաստացի կառավարվող խաղային, էլեկտրոնային դրամապանակների հաշիվներին՝ ստանալով դրանք տնօրինելու հնարավորություն:
Բացի այդ, Մ.Ա.-ն հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գումարների ծագման աղբյուրը և իրական բնույթը թաքցնելու նպատակով՝ մշակված հանցավոր գործողությունների կիրառմամբ մի շարք անձանց՝ իր կողմից կառավարվող հաշիվներից մյուս հաշիվներին փոխանցելու, նոր հաշվում առաջացած գումարը որպես խաղադրույքի արդյունքում առաջացող հաղթանակ ցուցադրելով, խաղադրույքներով և կանխիկացումներով կատարել է փողերի լվացում:
Մ.Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 257-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակությունը) և 296-րդ հոդվածի 1-ին մասով (փողերի լվացումը):

Лицо с помощью компьютерного мошенничества похитило 3․3 млн драмов, совершило отмывание денег․ предварительное следствие по уголовному производству завершено
В ходе предварительного следствия уголовного производства, инициированного в Управлении по расследованию киберпреступлений и преступлений, совершенных в сфере высоких технологий Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, были приобретены очевидные фактические данные о совершении лицом компьютерного мошенничества и отмывания денег.
В частности, М.А., в период с 24 июня 2021 года по 15 ноября 2022 года с целью получения преступным путем финансовых средств получил незаконный доступ к учетным счетам, зарегистрированным в игровой и платежно-расчетной организации, зарегистрированным на различных сайтах, и путем ввода компьютерных данных похитил общую сумму 3 млн 398 тыс. 350 драмов РА, доступную на игровых счетах лиц и прикрепленных банковских картах.
Затем, М.А. перевел похищенные деньги в виде снятия средств или игровых проигрышей на игровые электронные кошельки, зарегистрированные на разных сайтах на имя других лиц и фактически управляемые им, получив возможность распоряжаться ими.
Кроме того, М.А. с целью сокрытия источника происхождения и истинного характера сумм, полученных преступным путем, путем совершения спланированных преступных действий - перевода со счетов, которыми он управляет, на другие счета, демонстрации суммы, полученной на новом счете в качестве выигрыша в результате ставки, совершил отмывание денег путем ставок и обналичивания.
В отношении М.А. было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 3 части 2 статьи 257 Уголовного кодекса (компьютерное хищение в особо крупном размере) и части 1 статьи 296 (отмывание денег).