Բացահայտվել է քրեակատարողական հիմնարկում առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների իրացման դեպք
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցներ ձեռք բերելու և դրանք քրեակատարողական հիմնարկում կալանավորված անձին փոխանցելու դեպքի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ փաստաբանը հանդիսանալով քրեակատարողական հիմնարկում պահվող կալանավորված անձի պաշտպան, վերջինիս դրդմամբ նրա համար թմրամիջոցներ ապօրինի ձեռք բերելու և քրեակատարողական հիմնարկում տեսակցության ընթացքում նրան փոխանցելու եղանակով, 2026 թվականի հունվարի 10-ին հանդիպել է կալանավորված անձի ազգականին և նրանից ապօրինի ձեռք բերել ծխախոտի տուփի մեջ փաթեթավորված՝ տարբեր տեսակի թմրամիջոցներ պարունակող զանգվածներ:
Այնուհետև, փաստաբանը թմրամիջոցների պարունակությամբ ծխախոտի տուփը թաքցնելով իր աշխատանքային պայուսակի մեջ՝ այցելել է քրեակատարողական հիմնարկ, սակայն այն չի կարողացել փոխանցել, քանի որ ՔԿՀ աշխատակիցներն անձնական խուզարկության ժամանակ հայտնաբերել և վերցրել են տարբեր տեսակի և չափերի թմրամիջոցները:
Վ.Ա.-ի և Դ.Մ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու նպատակով կամ դրանք ապօրինի իրացնելը), կալանավորված անձի նկատմամբ՝ 44-396-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների կամ պրեկուրսորների ապօրինի շրջանառության փորձը):

Case of Distribution of Narcotic Drugs in Particularly Large Amount in Penitentiary Disclosed
Preliminary investigation of the criminal proceeding initiated on procurement of narcotic drugs in particularly large amount and their transfer to a detained person in a penitentiary was completed in General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee.
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding apparent factual data were obtained on the allegation that the lawyer, acting as defense counsel for a detained person held in a penitentiary, with the intention of unlawfully procuring narcotic drugs at the latter’s instigation, and during a visit at the penitentiary transferring them to him, on January 10, 2026 met the detainee’s relative, and illegally obtained from him substances of various types containing narcotic drugs, packaged inside a cigarette box.
Subsequently, concealing the cigarette box with narcotic drugs in his bag, the lawyer visited the penitentiary, however he could not transfer it, as the penitentiary officials found it during his personal search and took the narcotic drugs in various types and amounts.
Public criminal prosecution was initiated against V. A. and D.M. according to the Point 2 of the Part 3 of the Article 393 of RA Criminal Code, against the detainee - according to the Part 3 of the Article 44-396 of RA Criminal Code.