20 կգ թմրամիջոցն ապօրինի իրացրած անձինք կալանավորվել են. քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարված քննչական գործողությունների, ինչպես նաև ԱԱԾ աշխատակիցների հետ համատեղ իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել են իրացնելու նպատակով, մաքսանենգությամբ 20 կգ տարբեր տեսակի թմրամիջոցներ ձեռք բերելու և հետագայում դրանք ՀՀ-ում այլ անձանց իրացնելու դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի հանգամանքները:
Մասնավորապես, նախաքննության ընթացքում հիմնավորվել է, որ Երևանի բնակիչ Ա.Մ.-ն և Վանաձորի բնակիչ Հ.Դ.-ն, նախնական համաձայնությամբ, իրացնելու նպատակով, մաքսանենգությամբ առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցներն ապօրինի ձեռք բերելու դիտավորությամբ, 2026 թվականի փետրվարի 2-ին վերցրել են ՀՀ տեղափոխված թմրամիջոցների պարունակությամբ պոլիէթիլենային փաթեթները, դրանք  տեղադրել ավտոմեքենայի սրահում, տեղափոխել Արարատի մարզում գտնվող հյուրանոց և թաքցրել: Սակայն, վերջիններս ձերբակալվել են ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից:
Ա.Մ.-ի և Հ.Դ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու նպատակով կամ դրանք ապօրինի իրացնելը) և 46-399-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների, դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների կամ դրանց պրեկուրսորների մաքսանենգությանն օժանդակելը):

Persons Involved in Illegal Sale of 20 kg of Narcotic Drugs Detained․ Preliminary Investigation of Criminal Proceeding Completed
As a result of investigative actions conducted, as well as operative-intelligence measures taken jointly with NSS officers in the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding initiated in General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee, circumstances of smuggling of 20 kg narcotic drugs of various types for the purpose of sale and selling them later in the RA, were found out.
Particularly, during the preliminary investigation it was grounded that the resident of Yerevan A.M. and the resident of Vanadzor H.D., with prior agreement, for the purpose of sale, with the intent to illegally acquire narcotic drugs in particularly large amount through smuggling, on February 2, 2026 took the polyethylene bags filled with narcotic drugs, put them in the car, moved them to a hotel located in Ararat region and hid them there. However, they were arrested by the NSS officers.
Public criminal prosecution was initiated against A.M. and H.D. according to the Point 2 of the Part 3 of the Article 393 and the Point 2 of the Part 3 of the Article 46-399 of RA Criminal Code.