Դպրոցականները՝ Քննչական կոմիտեում. կարևորելով քննիչ-աշակերտ շփումը
Արարատի մարզի Հայկազ Ճգնավորյանի անվան N5 հիմնական դպրոցի միջին և ավագ դասարանների աշակերտները հյուրընկալվել են Քննչական կոմիտեում:
Քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արսեն Այվազյանը ողջունել է հյուրերին՝ շնորհակալություն հայտնելով նախաձեռնության համար:
Արսեն Այվազյանը կարևորել է քննիչ-ուսանող, քննիչ-աշակերտ շփումը՝ նշելով, որ իրազեկման նպատակով քննիչների կողմից այցեր են իրականացվել Հայաստանի Հանրապետության տարբեր դպրոցներ։ Քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալն աշակերտներին ներկայացրել է Քննչական կոմիտեի կառուցվածքը, քննիչի աշխատանքի էությունը, առանձնահատկություններն ու բարդությունները:
Կարևորելով դեռահասների իրավագիտակցության բարձրացումը և օրինապաշտ վարքագծի խրախուսումը՝ Հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդկանց թրաֆիքինգի, անչափահասների սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հանցագործությունների քննության վարչության ՀԿԳ ավագ քննիչ Էդուարդ Թումաղայանն աշակերտներին տեղեկություններ է փոխանցել երեխաների թրաֆիքինգի և դրա դրսևորումների, սառը զենք կրելու հետևանքների, քրեական ենթամշակույթի և դրա դեմ պայքարի, անչափահասին հանցանքի կատարման մեջ ներգրավելու վերաբերյալ:
Տեղի ունեցած ակտիվ հարցուպատասխանի ընթացքում սպառիչ պատասխաններ են տրվել աշակերտների բոլոր հարցերին։

Schoolchildren in the Investigative Committee: Emphasizing Investigator-Pupil Communication
Middle and senior grade students of Primary School No. 5 named after Haykaz Tchgnavoryan in Ararat region were hosted by the Investigative Committee.
The Deputy Chairman of the Investigative Committee Arsen Ayvazyan welcomed the guests expressing gratitude for the initiative.
Arsen Ayvazyan emphasized the importance of investigator-student and investigator-pupil communication, noting that investigators have visited various schools in the Republic of Armenia for awareness-raising purposes. The Deputy Chairman of the Investigative Committee introduced the structure of the Investigative Committee, as well as the essence, peculiarities and complexities of the investigator's work to the schoolchildren.
Emphasizing the importance of raising teenagers' legal awareness and encouraging law-abiding behavior, investigator for particularly important cases of the Department for Investigation of Crimes on Human Trafficking, against Sexual Immunity of Juveniles and Illegal Turnover of Drugs of General Department for Investigation of Particularly Important Cases, Eduard Tumaghayan provided students with information on child trafficking and its manifestations, the consequences of carrying cold weapons, criminal subculture, the fight against it, and involving minors in the commission of a crime.
During the active question-and-answer session, comprehensive answers were given to all of the schoolchildren's questions.
As part of the meeting, the students toured the administrative building of the Investigative Committee.