Քրեական վարույթներով դատավարական ավարտների և վերականգնված գումարի աննախադեպ աճ. Արթուր Պողոսյանն ԱԺ-ում ներկայացրել է Քննչական կոմիտեի 2025 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը
Արթուր Պողոսյանը ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ապրիլի 16-ի նիստում ներկայացրել է ՀՀ քննչական կոմիտեի 2025 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը:
Քննչական կոմիտեի նախագահը ներկայացնելով 2025 թվականի կառույցի գործունեության մասին հաղորդումը՝ նշել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում քննվել է 90.931 քրեական վարույթ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի՝ 85.341-ի համեմատ, այսինքն՝ աճել է 5.590 վարույթով կամ 6.5%-ով: 90.931 քրեական վարույթից լուծվել է 69.694-ի ընթացքը՝ նախորդ տարվա՝ 63.211-ի համեմատ, այսինքն՝ ընթացքը լուծված քրեական վարույթներն աճել են 6.483-ով կամ 10.2%-ով:
Արթուր Պողոսյանն անդրադառնալով դատավարական ավարտներով քրեական վարույթներին՝ նշել է, որ նախորդ տարվա համեմատ դատարան ուղարկված վարույթների քանակն աճել է 2.825-ով կամ 23.8%-ով: Այսպիսով, ավարտված 41.761 քրեական վարույթից 14.650-ը՝ 15.533 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան (2024 թվականին՝ 11.825 քրեական վարույթ` 12.805 անձի վերաբերյալ):
Քննչական կոմիտեի նախագահը ելույթի ընթացքում անդրադարձել է նաև ավարտված և անավարտ վարույթներով պատճառված գույքային վնասի վերականգնումներին՝ նշելով, որ 2025 թվականի ընթացքում գրանցվել է աննախադեպ՝ 47 մլրդ 129 մլն 552 հզր ՀՀ դրամ վնասի վերականգնում, որը գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը 8 մլրդ 41 մլն 225 հզր-ով (2024-ին՝ 39 մլրդ 118 մլն 327 հզր ՀՀ դրամ):
Անդրադառնալով զինվորական ծառայության հետ կապված դեպքերին՝ Քննչական կոմիտեի նախագահը ընդգծել է, որ ծառայության հետ կապված սպանության դեպքեր չեն արձանագրվել (2024-ին՝ 5 դեպք, 5 անձ), հակառակորդի կողմից կատարված սպանություններ նույնպես չեն արձանագրվել (2024-ին՝ 3 դեպք, 4 անձ), ինչպես նաև չեն արձանագրվել ծառայության հետ կապված տրանսպորտային կամ մարտական միջոցներ վարելու կամ շահագործելու կանոնների խախտման դեպքեր (2024-ին՝ 2 դեպք, 5 մահացած անձ) և ռազմական թռչող սարքերի թռիչքների, դրանց նախապատրաստման կամ շահագործման կանոնների խախտման դեպքեր (2024-ին՝ 1 դեպք, 2 մահացած անձ):
Քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանը պատգամավորների հետ հարցուպատասխանի ընթացքում խոսել է նաև անչափահասների նկատմամբ և անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունների, ընտանեկան բռնությունների և կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ՝ ներկայացնելով վիճակագրական տվյալներ:

Unprecedented Increase in Procedural Completions of Criminal Proceedings and in Amount of Recovered Funds. Artur Poghosyan Presented Report on Activity of Investigative Committee in 2025 at National Assembly
Artur Poghosyan presented the report on the activity of the RA Investigative Committee in 2025 at the April 16 session of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the RA National Assembly.
Presenting the report on the structure’s activity in 2025, the Chairman of the Investigative Committee noted that 90.931 criminal proceedings were investigated in the reporting period, compared to 85.341 proceedings in the same period of the previous year, namely there has been an increase by 5.590 proceedings or 6.5%. 69.694 of 90.931 criminal proceedings have been resolved, compared to 63.211 proceedings in the previous year, namely the number of the resolved criminal proceedings has increased by 6.483 or 10.2%.
Referring to the criminal proceedings with procedural outcomes, Artur Poghosyan stated that the number of the criminal proceedings sent to court has increased by 2.825 or 23.8%, compared to the previous year. Thus, 14.650 of 41.761 completed criminal proceedings on 15.533 individuals, with the bill of indictment have been sent to court (11.825 criminal proceedings in 2024 on 12.805 individuals).
In his speech the Chairman of the Investigative Committee also referred to the recovery of the pecuniary damage within the completed and incomplete criminal proceedings, noting that in 2025 unprecedented recovery of 47 billion 129 million 552 thousand AMD has been recorded which exceeds the indicator of the previous year in 8 billion 41 million 225 thousand AMD (39 billion 118 million 327 thousand AMD in 2024).
Making reference to the cases connected with military service, the Chairman of the Investigative Committee underlined that murder cases in connection with service have not been recorded (5 cases 5 individuals in 2024), murder cases committed by adversary have not been recorded, either (3 cases 4 individuals in 2024), as well as no cases of violations of the rules for driving or operating transport or combat vehicles in connection with service (2 cases, 5 dead individuals in 2024) and the operation, preparation, or flights of military aircraft have been recorded (1 case, 2 dead individuals in 2024).
During the question-and-answer session with the deputies Artur Poghosyan, Chairman of the Investigative Committee spoke about crimes committed against minors and by minors, domestic violence and corruption-related crimes, as well, presenting statistical data.