Քրեական վարույթներով դատավարական ավարտների և վերականգնված գումարի աննախադեպ աճ. Արթուր Պողոսյանն ԱԺ-ում ներկայացրել է Քննչական կոմիտեի 2025 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը
Արթուր Պողոսյանը ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ապրիլի 16-ի նիստում ներկայացրել է ՀՀ քննչական կոմիտեի 2025 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը:
Քննչական կոմիտեի նախագահը ներկայացնելով 2025 թվականի կառույցի գործունեության մասին հաղորդումը՝ նշել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում քննվել է 90.931 քրեական վարույթ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի՝ 85.341-ի համեմատ, այսինքն՝ աճել է 5.590 վարույթով կամ 6.5%-ով: 90.931 քրեական վարույթից լուծվել է 69.694-ի ընթացքը՝ նախորդ տարվա՝ 63.211-ի համեմատ, այսինքն՝ ընթացքը լուծված քրեական վարույթներն աճել են 6.483-ով կամ 10.2%-ով:
Արթուր Պողոսյանն անդրադառնալով դատավարական ավարտներով քրեական վարույթներին՝ նշել է, որ նախորդ տարվա համեմատ դատարան ուղարկված վարույթների քանակն աճել է 2.825-ով կամ 23.8%-ով: Այսպիսով, ավարտված 41.761 քրեական վարույթից 14.650-ը՝ 15.533 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան (2024 թվականին՝ 11.825 քրեական վարույթ` 12.805 անձի վերաբերյալ):
Քննչական կոմիտեի նախագահը ելույթի ընթացքում անդրադարձել է նաև ավարտված և անավարտ վարույթներով պատճառված գույքային վնասի վերականգնումներին՝ նշելով, որ 2025 թվականի ընթացքում գրանցվել է աննախադեպ՝ 47 մլրդ 129 մլն 552 հզր ՀՀ դրամ վնասի վերականգնում, որը գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը 8 մլրդ 41 մլն 225 հզր-ով (2024-ին՝ 39 մլրդ 118 մլն 327 հզր ՀՀ դրամ):
Անդրադառնալով զինվորական ծառայության հետ կապված դեպքերին՝ Քննչական կոմիտեի նախագահը ընդգծել է, որ ծառայության հետ կապված սպանության դեպքեր չեն արձանագրվել (2024-ին՝ 5 դեպք, 5 անձ), հակառակորդի կողմից կատարված սպանություններ նույնպես չեն արձանագրվել (2024-ին՝ 3 դեպք, 4 անձ), ինչպես նաև չեն արձանագրվել ծառայության հետ կապված տրանսպորտային կամ մարտական միջոցներ վարելու կամ շահագործելու կանոնների խախտման դեպքեր (2024-ին՝ 2 դեպք, 5 մահացած անձ) և ռազմական թռչող սարքերի թռիչքների, դրանց նախապատրաստման կամ շահագործման կանոնների խախտման դեպքեր (2024-ին՝ 1 դեպք, 2 մահացած անձ):
Քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանը պատգամավորների հետ հարցուպատասխանի ընթացքում խոսել է նաև անչափահասների նկատմամբ և անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունների, ընտանեկան բռնությունների և կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ՝ ներկայացնելով վիճակագրական տվյալներ:

Беспрецедентный рост числа процессуальных завершений и восстановленных сумм по уголовным производствам․ Артур Погосян представил в Национальном собрании отчет о деятельности Следственного комитета за 2025 год
Артур Погосян на заседании постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам 16 апреля представил отчет о деятельности Следственного комитета РА за 2025 год.
Председатель Следственного комитета, представляя отчет о деятельности структуры за 2025 год, отметил, что за отчетный период было расследовано 90.931 уголовное производство по сравнению с 85.341 за аналогичный период прошлого года, то есть увеличилось на 5.590 производств или на 6.5%. Из 90.931 уголовного производства был разрешен ход по 69.694 уголовным производствам по сравнению с 63.211 в прошлом году, то есть количество уголовных производств, ход которых был разрешен, увеличился на 6.483 или 10.2%.
Касаясь уголовных производств с процессуальным завершением, Артур Погосян отметил, что по сравнению с прошлым годом количество производств, направленных в суд, увеличилось на 2.825, или на 23.8%. Таким образом, из 41.761 завершенного уголовного производства 14.650 с обвинительным заключением в отношении 15.533 лиц были направлены в суд (в 2024 году - 11.825 уголовных производств в отношении 12.805 лиц).
Председатель следственного комитета в ходе своего выступления коснулся имущественного вреда, причиненного по завершенным и незавершенным производствам, отметив, что в течение 2025 года зафиксировано беспрецедентное восстановление ущерба в размере 47 млрд 129 млн 552 драм, которая превышает показатель предыдущего года на 8 млрд 41 млн 225 др. (в 2024 году - 39 млрд 118 млн 327 др.).
Касаясь случаев, связанных с военной службой, председатель Следственного комитета подчеркнул, что не было зарегистрировано случаев убийств, связанных со службой (в 2024 году - 5 случаев, 5 человек), убийств, совершенных противником, также не было зарегистрировано (в 2024 году - 3 случая, 4 человека), а также не было зарегистрировано случаев нарушения правил вождения или эксплуатации транспортных или боевых средств, связанных со службой (в 2024 году - 2 случая, 5 погибших) и случаев нарушения правил полетов военных летательных аппаратов, их подготовки или эксплуатации (в 2024 году - 1 случай, 2 погибших).
Председатель Следственного комитета Артур Погосян в ходе вопросов и ответов с депутатами говорил также о преступлениях в отношении несовершеннолетних и совершенных несовершеннолетними, домашнем насилии и преступлениях коррупционного характера, представляя статистические данные.