Ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ ապրիլ-մայիս ամիսներին նախաձեռնվել է 79 քրեական վարույթ, 38 անձի նկատմամբ հարուցվել հանրային քրեական հետապնդում
ՀՀ քննչական կոմիտեի ստորաբաժանումներում 2026 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսների ընթացքում ընտրական գործընթացի հետ կապված հանցագործությունների վերաբերյալ նախաձեռնվել է 79 քրեական վարույթ, որի շրջանակում հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել 38 անձի նկատմամբ, որոնցից 15-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը, 11-ի նկատմամբ` տնային կալանքը, 6-ի նկատմամբ` վարչական հսկողությունը, 1-ի նկատմամբ` դաստիարակչական հսկողությունը, 5-ի նկատմամբ` բացակայելու արգելքը:
• ՀՀ քրեական օրենսգրքի 210-րդ հոդվածով (ընտրական կամ հանրաքվեին մասնակցելու իրավունքի իրականացումը, ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներին կամ ընտրությանը կամ հանրաքվեին մասնակցող անձանց իրավունքների կամ պարտականությունների իրականացումը խոչընդոտելը) նախաձեռնվել է 6 քրեական վարույթ, որից 1-ի նախաքննությամբ հիմնավորվել է Քրեական օրենսգրքի 219-րդ հոդվածով նախատեսված ընտրակաշառք տալու հանգամանքը և ըստ քննչական ենթակայության՝ քրեական վարույթն ուղարկվել է ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե, 1 քրեական վարույթ 2 մեղադրյալի մասով (խափանման միջոցներ են կիրառվել` կալանք, վարչական հսկողություն և գրավ) ուղարկվել է դատարան, 2 քրեական վարույթով ներգրավվել է 3 մեղադրյալ, որոնցով նախաքննությունը շարունակվում է (1 մեղադրյալի համակցությամբ մեղսագրվել է նաև քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ պահպանելու հանցակազմը, ում նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում, խափանման միջոցը` կալանք, մյուս մեղադրյալին մեղսագրվել է Քրեական օրենսգրքի 324-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված արարք` քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորմանը մասնակցելը, խափանման միջոցը` բացակայելու արգելք, իսկ 3-րդ մեղադրյալի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում և խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը), ևս 2 քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է:
• ՀՀ քրեական օրենսգրքի 211-րդ հոդվածով (քարոզչություն կատարելուն կամ քարոզչություն կատարելուց հրաժարվելուն հարկադրելը կամ քարոզչություն կատարելուն այլ կերպ խոչընդոտելը) նախաձեռնվել է 36 քրեական վարույթ, որից 2 քրեական վարույթով ներգրավվել է 13 մեղադրյալ (7-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը, իսկ 6-ի նկատմամբ` տնային կալանքը, այդ թվում 3-ը` համակցված գրավ), 3 քրեական վարույթ միացվել է այլ վարույթների, 28 վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է, իսկ 3 քրեական վարույթ կարճվել է:
• ՀՀ քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածով (հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելը կամ հարկադրելը, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը) նախաձեռնվել է 28 քրեական վարույթ, որից 11 քրեական վարույթով ներգրավվել է 20 մեղադրյալ (4 մեղադրյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը, 1-ի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում և որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանքը, 5-ի նկատմամբ` տնային կալանք, 5-ի նկատմամբ` վարչական հսկողությունը, 1-ի նկատմամբ` դաստիարակչական հսկողությունը, 4-ի նկատմամբ՝ բացակայելու արգելք): 28 քրեական վարույթից 3-ը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան, 9 քրեական վարույթ միացվել է, ևս 16 վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է:
• ՀՀ քրեական օրենսգրքի 449-րդ հոդվածով (պաշտոնատար անձի կարգավիճակ ձեռք բերելուն կամ պահպանելուն խոչընդոտող տեղեկությունները թաքցնելը) նախաձեռնվել է 9 քրեական վարույթ, որոնց նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 9 անձ ՀՀ քաղաքացիությունից բացի ունենալով նաև օտարերկրյա քաղաքացիություն, դիմել է ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն` խնդրելով տրամադրել վերջին չորս տարում միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսանալու և վերջին չորս տարում Հայաստանի Հանրապետությունում մշտապես բնակվելու մասին տեղեկանք` թաքցնելով օտարերկրյա քաղաքացիություն ունենալու հանգամանքը: Նշված քրեական վարույթներով նախաքննությունը շարունակվում է:
79 քրեական վարույթից 5-ը՝ 9 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան:
Հիշյալ բոլոր քրեական վարույթներով կատարվել են բազմաթիվ ապացուցողական և վարութային գործողություններ, հարցաքննվել՝ շուրջ 1000 անձ:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանի հրամանով ստեղծվել է աշխատանքային խումբ՝ 2026 թվականի հունիսի 7-ին նշանակված ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրությունների ընթացքում, դրան հաջորդող շրջանում ՀՀ քննչական կոմիտեի հիմնական մասնագիտական կառուցվածքային ստորաբաժանումներում քաղաքացիների ընտրական իրավունքի խախտումների վերաբերյալ հաղորդումների քննարկման նկատմամբ պատշաճ վերահսկողություն իրականացնելու և գործունեությունը համակարգելու նպատակով:

In the subdivisions of the RA Investigative Committee during April-May, 2026, 79 criminal proceedings regarding crimes related to the electoral process were initiated, within the framework of which public criminal prosecution was initiated against 38 individuals. Detention was applied as a pretrial measure against 15 of them, home detention against 11, administrative supervision against 6, educational supervision against 1, and absence ban against 5.
Thus:
• 6 criminal proceedings were initiated according to the Article 210 of RA Criminal Code, and through preliminary investigation of 1 of them the circumstance of giving an election bribe as provided for by the Article 219 of the Criminal Code was established, and the criminal proceeding was transferred to the RA Anti-Corruption Committee under investigative jurisdiction. 1 proceeding with respect to 2 defendants (detention, administrative supervision and bail were applied as pretrial measures) were sent to court, within 2 criminal proceedings 3 defendants were involved, preliminary investigation of which is ongoing (one defendant was additionally charged, in conjunction, with the offense of maintaining the highest status within a criminal hierarchy; search was declared against him, and detention was selected as a pretrial measure, the other defendant was charged with the act envisaged by the Part 1 of Article 324 of the Criminal Code - participation in a group carrying a criminal subculture, and absence ban was selected as a pretrial measure, and the third defendant was declared as wanted, and detention was selected as a pretrial measure against him), preliminary investigation of 2 more criminal proceedings is ongoing.
• 36 criminal proceedings were initiated according to the Article 211 of RA Criminal Code, within 2 of which 13 defendants were involved (detention was applied as a pretrial measure against 7, and home detention against 6, including 3 – combined bail measure), 3 criminal proceedings were combined to other proceedings, preliminary investigation of 28 proceedings is ongoing, and 3 criminal proceedings were terminated.
• 28 criminal proceedngs were initiated accoridng to the Article 236 of RA Criminal Code, within 11 of which 20 defendants were involved (detention was applied as a pretrial measure against 4 defendants, 1 was declared as wanted, and detention was selected as a pretrial measure, home detention was applied as a pretrial measure against 5, administrative supervision against 5, educational supervision against 1, absence ban against 4). 3 of the 28 criminal proceedings with the bill of indictment were sent to court, 9 criminal proceedings were combined, preliminary investigation of 16 more proceeidngs is ongoing.
• 9 criminal proceedings were initiated according to the Article 449 of RA Criminal Code, in the course of the preliminary investigation of which apparent factual data were obtained on the allegation that 9 individuals, in addition to holding citizenship of the Republic of Armenia, also possessed foreign citizenship and applied to the Migration and Citizenship Service of the RA Ministry of Internal Affairs, requesting certificates stating that they had been solely citizens of the Republic of Armenia and had permanently resided in the Republic of Armenia during the previous four years, while concealing the fact that they also held foreign citizenship. Preliminary investigation of the mentioned criminal proceedings is ongoing.
5 of 79 criminal proceedings on 9 individuals with the bill of indictment were sent to court.
Within all the mentioned criminal proceeidngs numerous evidentiary and procedural actions were conducted, about 1000 individuals were interroigated.
It should be reminded that in accordance with the order of the Chairman of the RA Investigative Committee Artur Poghosyan, a working group was created to ensure proper oversight and coordination of the review of reports concerning violations of citizens’ electoral rights during and following the RA National Assembly elections scheduled for June 7, 2026, in the main professional structural subdivisions of the RA Investigative Committee.