Ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ ապրիլ-մայիս ամիսներին նախաձեռնվել է 79 քրեական վարույթ, 38 անձի նկատմամբ հարուցվել հանրային քրեական հետապնդում
ՀՀ քննչական կոմիտեի ստորաբաժանումներում 2026 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսների ընթացքում ընտրական գործընթացի հետ կապված հանցագործությունների վերաբերյալ նախաձեռնվել է 79 քրեական վարույթ, որի շրջանակում հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել 38 անձի նկատմամբ, որոնցից 15-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը, 11-ի նկատմամբ` տնային կալանքը, 6-ի նկատմամբ` վարչական հսկողությունը, 1-ի նկատմամբ` դաստիարակչական հսկողությունը, 5-ի նկատմամբ` բացակայելու արգելքը:
• ՀՀ քրեական օրենսգրքի 210-րդ հոդվածով (ընտրական կամ հանրաքվեին մասնակցելու իրավունքի իրականացումը, ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներին կամ ընտրությանը կամ հանրաքվեին մասնակցող անձանց իրավունքների կամ պարտականությունների իրականացումը խոչընդոտելը) նախաձեռնվել է 6 քրեական վարույթ, որից 1-ի նախաքննությամբ հիմնավորվել է Քրեական օրենսգրքի 219-րդ հոդվածով նախատեսված ընտրակաշառք տալու հանգամանքը և ըստ քննչական ենթակայության՝ քրեական վարույթն ուղարկվել է ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե, 1 քրեական վարույթ 2 մեղադրյալի մասով (խափանման միջոցներ են կիրառվել` կալանք, վարչական հսկողություն և գրավ) ուղարկվել է դատարան, 2 քրեական վարույթով ներգրավվել է 3 մեղադրյալ, որոնցով նախաքննությունը շարունակվում է (1 մեղադրյալի համակցությամբ մեղսագրվել է նաև քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ պահպանելու հանցակազմը, ում նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում, խափանման միջոցը` կալանք, մյուս մեղադրյալին մեղսագրվել է Քրեական օրենսգրքի 324-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված արարք` քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորմանը մասնակցելը, խափանման միջոցը` բացակայելու արգելք, իսկ 3-րդ մեղադրյալի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում և խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը), ևս 2 քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է:
• ՀՀ քրեական օրենսգրքի 211-րդ հոդվածով (քարոզչություն կատարելուն կամ քարոզչություն կատարելուց հրաժարվելուն հարկադրելը կամ քարոզչություն կատարելուն այլ կերպ խոչընդոտելը) նախաձեռնվել է 36 քրեական վարույթ, որից 2 քրեական վարույթով ներգրավվել է 13 մեղադրյալ (7-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը, իսկ 6-ի նկատմամբ` տնային կալանքը, այդ թվում 3-ը` համակցված գրավ), 3 քրեական վարույթ միացվել է այլ վարույթների, 28 վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է, իսկ 3 քրեական վարույթ կարճվել է:
• ՀՀ քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածով (հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելը կամ հարկադրելը, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը) նախաձեռնվել է 28 քրեական վարույթ, որից 11 քրեական վարույթով ներգրավվել է 20 մեղադրյալ (4 մեղադրյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը, 1-ի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում և որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանքը, 5-ի նկատմամբ` տնային կալանք, 5-ի նկատմամբ` վարչական հսկողությունը, 1-ի նկատմամբ` դաստիարակչական հսկողությունը, 4-ի նկատմամբ՝ բացակայելու արգելք): 28 քրեական վարույթից 3-ը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան, 9 քրեական վարույթ միացվել է, ևս 16 վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է:
• ՀՀ քրեական օրենսգրքի 449-րդ հոդվածով (պաշտոնատար անձի կարգավիճակ ձեռք բերելուն կամ պահպանելուն խոչընդոտող տեղեկությունները թաքցնելը) նախաձեռնվել է 9 քրեական վարույթ, որոնց նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 9 անձ ՀՀ քաղաքացիությունից բացի ունենալով նաև օտարերկրյա քաղաքացիություն, դիմել է ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն` խնդրելով տրամադրել վերջին չորս տարում միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսանալու և վերջին չորս տարում Հայաստանի Հանրապետությունում մշտապես բնակվելու մասին տեղեկանք` թաքցնելով օտարերկրյա քաղաքացիություն ունենալու հանգամանքը: Նշված քրեական վարույթներով նախաքննությունը շարունակվում է:
79 քրեական վարույթից 5-ը՝ 9 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան:
Հիշյալ բոլոր քրեական վարույթներով կատարվել են բազմաթիվ ապացուցողական և վարութային գործողություններ, հարցաքննվել՝ շուրջ 1000 անձ:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանի հրամանով ստեղծվել է աշխատանքային խումբ՝ 2026 թվականի հունիսի 7-ին նշանակված ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրությունների ընթացքում, դրան հաջորդող շրջանում ՀՀ քննչական կոմիտեի հիմնական մասնագիտական կառուցվածքային ստորաբաժանումներում քաղաքացիների ընտրական իրավունքի խախտումների վերաբերյալ հաղորդումների քննարկման նկատմամբ պատշաճ վերահսկողություն իրականացնելու և գործունեությունը համակարգելու նպատակով:

В период с апреля по май было инициировано 79 уголовных производств, в отношении 38 лиц возбуждено публичное уголовное преследование
В подразделениях Следственного комитета РА в течение апреля-мая 2026 года было инициировано 79 уголовных производств по преступлениям, связанным с избирательным процессом, в рамках которых было возбуждено уголовное преследование в отношении 38 лиц, в отношении 15 из которых в качестве меры пресечения был применен арест, в отношении 11 - домашний арест, в отношении 6 – административное наблюдение, в отношении 1 - воспитательное наблюдение, в отношении 5 - запрет на выезд.
Так:
• По статье 210 Уголовного кодекса РА (воспрепятствование осуществлению избирательного права или права на участие в референдуме, осуществлению прав или обязанностей лиц, участвующих в работе избирательных комиссий, или в выборах, или в референдуме) инициировано 6 уголовных производств, из которых предварительным следствием 1 было обосновано предусмотренное статьей 219 Уголовного кодекса обстоятельство дачи взятки за выборы, и, по подведомственности, уголовное производство было направлено в Антикоррупционный комитет РА, 1 уголовное производство в отношении 2 обвиняемых (меры пресечения - заключение под стражу, административное наблюдение и залог) были направлены в суд, по двум уголовным производствам привлечены 3 обвиняемых, по которым предварительное следствие продолжается (в совокупности с 1 обвиняемым также было предъявлено обвинение в совершении преступления, связанного с сохранением высшего статуса уголовной иерархии, в отношении которого объявлен розыск, мера пресечения - заключение под стражу, другому обвиняемому было предъявлено обвинение в совершении деяния, предусмотренного частью 1 статьи 324 Уголовного кодекса - участие в группировке - носителе криминальной субкультуры, мера пресечения - запрет на выезд, а в отношении 3 обвиняемых объявлен розыск и избрана мера пресечения в виде заключения под стражу), предварительное следствие по еще двум уголовным производствам продолжается.
• По статье 211 Уголовного кодекса РА (принуждение к совершению агитации или к отказу от совершения агитации либо воспрепятствование совершению агитации иным способом) инициировано 36 уголовных производств, из которых по двум уголовным производствам привлечены 13 обвиняемых (в отношении 7 в качестве меры пресечения применено заключение под стражу, а в отношении 6 - домашний арест, в том числе 3 - залог в сочетании), 3 уголовных производства соединены с другими производствами, предварительное следствие по 28 производствам продолжается, а 3 уголовных производства прекращены.
• По статье 236 Уголовного кодекса РА (воспрепятствование или принуждение к проведению сборов или участию в них, а также материальное заинтересование с целью участия в сборе или отказа от участия в сборе) инициировано 28 уголовных производств, из которых по 11 уголовным производствам привлечены 20 обвиняемых (в отношении 4 обвиняемых в качестве меры пресечения применено заключение под стражу, в отношении 1 объявлен розыск и в качестве меры пресечения избрано заключение под стражу, в отношении 5 - домашний арест, в отношении 5 - административное наблюдение, в отношении 1 - воспитательное наблюдение, в отношении 4 - запрет на выезд). Из 28 уголовных производств 3 с обвинительным заключением направлены в суд, 9 уголовных производств соединены, еще по 16 производствам предварительное следствие продолжается.
• По статье 449 Уголовного кодекса РА (сокрытие информации, препятствующей получению или сохранению статуса должностного лица) инициировано 9 уголовных производств, в ходе предварительного следствия которых были получены очевидные фактические данные о том, что 9 лиц, помимо гражданства РА, имеют также иностранное гражданство, обратились в Службу миграции и гражданства МВД РА с просьбой предоставить справку о том, что последние четыре года они являются только гражданами Республики Армения и постоянно проживают в Республике Армения, скрывая факт наличия иностранного гражданства. Предварительное следствие по указанным уголовным производствам продолжается.
Из 79 уголовных производств 5 с обвинительным заключением в отношении 9 лиц были направлены в суд.
По всем упомянутым уголовным производствам было проведено множество доказательственных и процессуальных действий, допрошено около 1000 человек.
Напомним, что по приказу председателя Следственного комитета РА Артура Погосяна была создана рабочая группа в основных профессиональных структурных подразделениях Следственного комитета РА с целью осуществления надлежащего контроля и координации деятельности по обсуждению сообщений о нарушениях избирательных прав граждан в ходе выборов в Национальное Собрание РА, назначенных на 7 июня 2026 года, в последующие периоды.