Առերևույթ ընտրախախտումների վերաբերյալ ՀՀ քննչական կոմիտեն դեկտեմբերի 10-ի ժամը՝ 12:00-ի դրությամբ ստացել է 55 հաղորդում
ՀՀ Քննչական կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանումներում դեկտեմբերի 10-ին՝ ժամը 12:00-ի դրությամբ, ստացվել է 55 հաղորդում՝ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների ընթացքում արձանագրված ընտրախախտումների վերաբերյալ, որոնք առերևույթ պարունակում են քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ։
Ստացված հաղորդումներից 9-ը Երևանում է, 5-ը՝ Սյունիքի, 9-ը՝ Շիրակի, 4-ը՝ Արագածոտնի, 9-ը՝ Արարատի, 8-ը՝ Գեղարքունիքի, 2-ը՝ Արմավիրի, 1-ական՝ Վայոց Ձորի, Տավուշի և Լոռու մարզերում: Եվս 6 նյութ, կրկնակի քվեարկության փորձ կատարելու վերաբերյալ, ստացվել է Զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում:
Առերևույթ ընտրախախտում պարունակող նյութերից 51-ը վերաբերում է կրկնակի քվեարկության փորձին, 3-ը՝ քվեարկության գաղտնիությունը խախտելուն, 1-ը ընտրողի ազատ կամքի իրականացմանը խոչընդոտելուն:
ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ կայազորային քննչական բաժիններում ստացված 6 նյութերն էլ վերաբերում են կրկնաքվեարկության փորձին: Մասնավորապես՝ ՀՀ ՊՆ N զորամասի պարտադիր ժամկետային զինծառայողները, տարբեր ընտրատեղամասերում մասնակցելով քվեարկությանը, սխալմամբ իրենց քվեարկության համարի փոխարեն գրանցման սարքի սպասարկման աշխատակցին հայտնել են այլ համար, որի պատճառով մատնահետքի սարքը տպել է կրկնակի քվեարկության փորձ թերթիկը:

As of 12:00, December 10, 55 Reports on Apparent Electoral Breaches Received in RA Investigative Committee
As of 12:00, December 10 55 reports on electoral breaches recorded during snap elections of National Assembly with apparent crime elements envisaged by RA Criminal Code were received in territorial subdivisions of the RA Investigative Committee.
9 of the reports are in Yerevan, 5 – in Syunik, 9 – in Shirak, 4 – in Aragatsotn, 9 – in Ararat, 8 – in Gegharkunik, 2 – in Armavir, 1 – in Vayots Dzor, 1 – in Tavush and 1 – in Lori provinces. 6 more materials on double voting attempt were received in General Military Investigative Department.
51 of the materials with apparent electoral breaches relate to double voting attempt, 3 – to breaching confidentiality of ballot, 1 – to hindering the citizen to implement his electoral right.
6 materials received in garrison investigative units of the RA IC General Military Investigative Department relate to double voting attempt. Particularly, servicemen of unit N of the RA Ministry of Defense taking part in voting in different precincts instead of their voting number told the operator another number by mistake. As a result, double voting attempt was registered by the electronic finger print device.