Ավարտվել է թիվ 10/15 ընտրատեղամասում այլ անձի փոխարեն քվեարկելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը. մեղադրանք է առաջադրվել հանձնաժողովի անդամին
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում ավարտվել է թիվ 10/15 ընտրատեղամասում այլ աձի փոխարեն քվեարկելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։ Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ մեղադրանք է առաջադրվել թիվ 10/15 ընտրատեղամասի հանձնաժողովի անդամին։
«Թրանսփարենսի ինտերնեյշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն»-ի կայքում դեկտեմբերի 6-ին հրապարակվել էր ահազանգ, որ Երևան քաղաքի թիվ 10/15 ընտրատարածքում ընտրողը ընտրացուցակում ստորագրելիս նկատել է, որ իր եղբոր և նրա կնոջ անվան դիմաց ցուցակում ստորագրված է, սակայն հանձնաժողովը հրաժարվել է արձանագրել խախտումը։
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել են թիվ 10/15 ընտրատեղամասի ընտրացուցակներում ընդգրված այն ընտրողների տվյալները, որոնց փոխարեն, ըստ ահազանգի հեղինակի, մեկ ուրիշը քվեարկել է։
Դեպքի առթիվ Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 153-րդ հոդվածի հատկանիշներով։
Նախաքննության շրջանակներում ձեռնարկվել են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու համար։
Ձեռք բերված ապացույցների համաձայն՝ նշված ընտրատարածքի 2 ընտրողների փոխարեն քվեարկել է նույն տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի անդամը։
Նախնական քննության տվյալներով՝ 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ին ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի ընթացքում, թիվ 10/15 ընտրատեղամասի հանձնաժողովի անդամ Գ.Թումանյանը, նույն ընտրատեղամասի ընտրողներ Լ.Հարությունյանի և Ռ.Հարությունյանի անվան դիմաց գրանցամատյանում լրացրել է մտացածին տվյալներ, ստորագրել և քվեարկել վերջիններիս փոխարեն:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ Գ.Թումանյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 153-րդ հոդվածով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին։

Preliminary investigation of the criminal case on voting instead of another person at polling station N 10/15 completed
Preliminary investigation of the criminal case initiated on voting instead of another person at polling station N 10/15 was completed in the Investigative Division of Kentron and Norq Marash administrative districts of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee. On the base of the obtained evidence charge was pressed against the commission member of polling station N 10/15.
On December 6 a publication was inserted in the site of “Transparency International Anticorruption Center” informing that at polling station N 10/15 while signing in the voter list the voter noticed that there were signatures before the names of his brother and brother’s wife, however the commission refused to record the breach.
During preparation of materials the data of the voters who were involved in the voter lists of the polling station N 10/15 and instead of which somebody else had voted, were found.
A criminal case was initiated in the Investigative Division of Kentron and Norq Marash administrative districts according to the Article 153 of RA Criminal Code.
Necessary investigatory and procedural actions were conducted in the framework of preliminary investigation to provide the comprehensive, complete and objective investigation of all the circumstances of the case.
According to the obtained evidence the commission member of the mentioned polling station had voted instead of two voters of the same polling station.
According to preliminary investigation data, during referendum on Constitutional reforms held on December 6, 2015 the commission member of polling station N 10/15 G. Tumanyan wrote invented data in the register book before the names of the voters of the same polling station L. Harutyunyan and R. Harutyunyan, signed and voted instead of them.
On the base of the obtained evidence charge was pressed against G. Tumanyan according to the Article 153 of RA Criminal Code. Signature was chosen as a pretrial measure against him.