Հատվել է 1462 հատ տարբեր տեսակի և տրամագծերի ծառ. մեղադրանք է առաջադրվել 16 անձի
«Հայանտառ» ՊՈԱԿ «Ստեփանավանի անտառտնտեսության» մասնաճյուղում առերևույթ կատարված ապօրինի ծառահատումների դեպքերի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործով պարզվել է, որ 2016-2018թթ. ընթացքում նույն անտառտնտեսության մասնաճյուղի Ստեփանավանի անտառպետության տարբեր պահաբաժիններում ապօրինի կերպով հատվել է ընդհանուր 102.329.250 ՀՀ դրամ արժեքի՝ 1462 հատ տարբեր տեսակի և տրամագծերի ծառ:
Մասնավորապես՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում տևական ժամանակ քննված բազմադրվագ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում իրականացված մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ կաշառք տալու դիմաց ապօրինի ծառահատում կատարելու առաջարկով Ստեփանավանի անտառպետության անտառապետերին են դիմել Ստեփանավան քաղաքում և հարակից գյուղերում փայտանյութի առքուվաճառքով զբաղվող, ինչպես նաև փայտամշակման արտադրամասեր ունեցող անձինք, որոնց հետ նախնական պայմանավորվածություն ձեռք բերելուց հետո, անտառապետերն իրենց հերթին կաշառքի դիմաց ապօրինի ծառահատումը թույլատրելու վերաբերյալ պայմանավորվածություն են ձեռք բերել տվյալ պահաբաժնի անտառապահի հետ, որոշ դեպքերում նաև՝ «Ստեփանվանի անտառտնտեսության» մասնաճյուղի տնօրենի հետ, և ձեռք բերված պայմանավորվածության շրջանակներում պաշտոնատար անձ հանդիսացող անտառատնտեսության աշխատակիցներն իրենց ուժերով կամ կաշառք տվող անձի կազմակերպմամբ իրականացրել են ծառերի ապօրինի հատումները և դրանց արդյունքում ստացված փայտանյութի՝ անտառից տեղափոխելու աշխատանքները, որից հետո ստացել պայմանավորված կաշառքի գումարը:
Այնուհետև պարզվել է, որ 2016-2018թթ. ընթացքում «Ստեփանավանի անտառտնտեսության» մասնաճյուղի անտառային տարածքներում իրականացված ապօրինի հատումների իրական ծավալները թաքցնելու կամ լրացուցիչ ստուգումներից զերծ մնալու նպատակով «Ստեփանավանի անտառտնտեսության» մասնաճյուղի տնօրենները, անտառապետերը, անտառապահները չարաշահել են իրենց պաշտոնեական դիրքը, կատարել կեղծիքներ, որոշ դեպքերում տվել կաշառք և իրականացրել այլ պաշտոնեական հանցանքներ: Բացի այդ, քննությամբ պարզվել է նաև, որ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի հսկողության բաժնի աշխատակիցները «Ստեփանավանի անտառտնտեսության» մասնաճյուղի անտառային տարածքում իրականացվող վերահսկիչ աշխատանքների ընթացքում՝ ապօրինի հատված ծառերի իրական տվյալները թաքցնելու նպատակով, չարաշահել են իրենց պաշտոնեական դիրքը և կատարել կեղծիք:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում որպես մեղադրյալ է ներգրավվել 16 անձ, այդ թվում՝ «Ստեփանավանի անտառտնտեսության» մասնաճյուղի 2 տնօրեն, 3 նախկին անտառապետ, 3 անտառապահ, Հայանտառ ՊՈԱկ-ի հսկողության բաժնի 3 աշխատակից, փայտամշակման արտադրամասեր ունեցող, ապօրինի ծառահատմամբ զբաղվող 5 անձ: Անտառապետերից մեկի նկատմամբ հայտարարված է հետախուզում, և խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Պետությանը պատճառված վնասի մի մասը նախաքննության ընթացքում վերականգնվել է:
Քրեական գործով նախաքննությունն ավարտվել է, և գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ ուղարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն:

1462 Trees of Several Types and Diameter Cut down; Charge Pressed against 16 Persons
Within the criminal case investigated in General Department of Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee on illegal tree-felling apparently committed in «Stepanavan Forestry» branch of «Hayantar» SNCO it was found out that from 2016 to 2018 in different sections of Stepanavan forestry 1462 trees of several types and diameter cost 102.329.250 AMD in total were illegally cut down.
Particularly, in the result of investigatory and other procedural actions conducted within the criminal case investigated in General Department of Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee it was found out that persons engaged in timber sale, as well as those having wood workshop in Stepanavan and adjacent villages turned to foresters of Stepanavan forestry with bribe offer for illegal tree-felling. After reaching prior agreement with them the foresters in their turns reached an agreement with the forest-keeper of the mentioned section, in some cases also with the director of «Stepanavan forestry» section to allow illegal tree felling for bribe, and within the agreement the forestry employees implemented illegal tree felling and the work of taking the timber out of the forest after which they received the bribe.
Then it was found out that in order to conceal the real volume of illegal tree felling committed in «Stepanavan forestry» section from 2016 to 2018 or to avoid additional inspections the directors, foresters, forest keepers of «Stepanavan forestry» section abused their official position, committed forgery, in some cases gave bribes and committed other official crimes. Besides, it was found out that during supervision conducted at the forest area of «Stepanavan forestry» section the employees of control unit of «Hayantar» SNCO abused their official position and committed forgery to conceal the real data of the trees cut down illegally.
During preliminary investigation of the criminal case 16 persons were involved as a defendant, including 2 directors of «Stepanavan forestry» section, 3 former foresters, 3 forest keepers, 3 employees of control unit of «Hayantar» SNCO, 5 persons engaged in timber sale, as well as those having wood workshop engaged in illegal tree-felling. Search was declared against one of the foresters and detention was chosen as a pretrial measure against him.