Կրակոցներ՝ թիվ 11/11 ընտրատեղամասում
2021թ. հունիսի 20-ին՝ ժամը 08:30-ին, քաղաքացուց հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ Ազատաշեն համայնքի 11/11 ընտրատեղամասում կրակոցներ են: Նույն օրը՝ ժամը 10:10-ին, «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնից ահազանգ է ստացվել՝ Գեղանիստ համայնքի երկու բնակիչների՝ պոլիտրավմա ախտորոշմամբ իրենց մոտ բուժօգնության դիմելու վերաբերյալ:
Ահազանգերի հիման վրա նախապատրաստվել են նյութեր, որի ընթացքում պարզվել են մի շարք հանգամանքներ:
Նախնական տվյալներով՝ 2021թ. հունիսի 20-ին՝ ժամը 08:30-ի սահմաններում, Արարատի մարզի Ազատաշեն համայնքում տեղակայված 11/11 ընտրատեղամասում վիճաբանություն և քաշքշուկ է տեղի ունեցել՝ ԱԺ արտահերթ ընտրություններին մասնակից կուսակցություններից մեկի պատգամավորի թեկնածուի, նույն կուսակցության անդամներ, նշված տեղամասում դիտորդական առաքելություն իրականացնող անձանց, այդ թվում՝ թեկնածուի որդու, և հանձնաժողովի նախագահի միջև, որը շարունակվել է ընտրատեղամասի բակում, ինչին մասնակցել են նաև ընտրության եկած անձինք, որի ընթացքում հնչել են կրակոցներ:
Նկատի ունենալով, որ նյութերում առկա են քրեական գործ հարուցելու օրինական առիթ և հիմք՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի Արարատի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 154.4-րդ հոդվածով:
Նախաքննության ընթացքում իրականացված քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ կրակոցներն արձակել է պատգամավորի թեկնածուի որդին, ով ի վիճակի չէ քննչական գործողություններին մասնակցել:
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որի ընթացքում հայտնաբերվել է 3 հատ 9մմ տրամաչափի փամփուշտ, որոնցից մեկը՝ չկրակված, առգրավվել է հանցագործության գործիք հանդիսացող գազային ատրճանակը:
Ձեռնարկվում են միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու, օբյեկտիվ, լրիվ և բազմակողմանի քննությունն ապահովելու ուղղությամբ:

Shots at Precinct N 11/11
On 20 June, 2021 at 08:30 a call was received from a citizen informing that there were shots at the precinct N 11/11 in Azatashen community. On the same day at 10:10 a call was received from a medical center informing that two residents of Geghanist community with diagnosis of polytrauma were taken to them.
During preparation of materials a number of circumstances were found out.
Pursuant to initial data, on 20 June, 2021 at about 08:30 an argument broke out at the precinct N 11/11 located in Azatashen community, Ararat province between a deputy candidate of one of the parties participating in snap elections of National Assembly, members of the same party, observers at the same precinct among them the candidate’s son and the chairman of the commission. The argument  went on in the yard of the precinct where some people who had come to take part in the voting also were involved in it during which shots were fired.
Considering that in the prepared materials there was a legal base a criminal case was initiated in Ararat Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee according to the Part 2 of the Article 149.2 and the Article 154.4 of RA Criminal Code.
In the result of investigative and other procedural actions conducted during preliminary investigation it was found out that the shots had been fired by the deputy candidate’s son who is not able to take part in the investigative actions.
Inspection of the scene was conducted during which 3 bullets of 9mm caliber - one of them not fired were found, the gas pistol which was the instrument of the crime was confiscated.
Measures are taken to find out all circumstances, to provide the comprehensive, objective and complete investigation of the case.