Քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանը խորհրդակցություն է անցկացրել Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում
Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանը մայիսի 23-ին խորհրդակցություն է անցկացրել Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում:
Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում տեղի ունեցած խորհրդակցությանը մասնակցել են Արմավիրի մարզպետ Արգիշտի Մեխակյանը, Տարածքային քննչական վարչությունների գործունեության վերահսկողության գլխավոր վարչության պետի տեղակալ Աշոտ Ժամկոչյանը, Հատուկ հանձնարարություններով գլխավոր վարչության պետ Արման Գալստյանը, Արմավիրի մարզային քննչական վարչության պետ Հրաչյա Ղազարյանը,  մարզի դատախազ Վահան Սարգսյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզային քննչական վարչության քննիչները։
Հրաչյա Ղազարյանը Քննչական կոմիտեի նախագահին է ներկայացրել 2024 թվականի ընթացքում, ինչպես նաև 2025 թվականի առաջին եռամսյակի ընթացքում Արմավիրի մարզային քննչական վարչության կատարած աշխատանքները։
Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում 2024 թվականի ընթացքում քննվել է 5012 քրեական վարույթ, որից 785-ը փոխանցվել է 2023 թվականից:
5012 քրեական վարույթից 1312-ը՝ 1394 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան, 4-ը՝ 4 անձի վերաբերյալ եզրափակիչ ակտով ավարտվել է, 1653-ը կարճվել է, որից 1244-ը՝ ռեաբիլիտացնող հիմքով, 409-ը՝ ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով, 423-ը՝ միացվել, 112-ը՝ ուղարկվել է այլ մարմիններ, 95-ով կասեցվել է քրեական հետապնդումը, 759-ով ավարտվել են վարութային և ապացուցողական գործողությունները։
Ոչ արդարացնող հիմքով կարճված քրեական վարույթներով ֆիզիկական անձանց պատճառվել է 15 մլն ՀՀ դրամի նյութական վնաս, որից վերականգնվել է 9 մլն 865 հզր ՀՀ դրամը, պետությանը պատճառվել է 9 մլն 391 հզր ՀՀ դրամի նյութական վնաս, որից վերականգնվել է 8 մլն 388 հզր ՀՀ դրամը,  իրավաբանական անձանց պատճառվել է 16 մլն 790 հզր ՀՀ դրամի նյութական վնաս, որն ամբողջությամբ վերականգնվել է, համայնքին պատճառվել է 3 մլն 83 հզր ՀՀ դրամի նյութական վնաս, որն ամբողջությամբ վերականգնվել է:
Ընթացիկ քրեական վարույթներով 2024 թվականի ընթացքում վերականգնվել է պետությանը պատճառված 212 մլն 80 հզր ՀՀ դրամի վնասը, իսկ  ֆիզիկական անձանց պատճառված վնասից վերականգնվել է 143 մլն ՀՀ դրամը։
Հաշվետու ժամանակահատվածում անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունների դեպքերով քննվել է 32 քրեական վարույթ, որից 5-ը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան, 15-ը կարճվել է, որից 3-ը՝ ռեաբիլիտացնող, 12-ը՝ ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով, 3-ը միացվել է, 9-ը գտնվում է ընթացքի մեջ:
Քննվել է անչափահասների  նկատմամբ կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ 109 քրեական վարույթ, որից 15-ը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան, 50-ը կարճվել է, որից 39-ը՝ ռեաբիլիտացնող, 11-ը՝ ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով, 1-ն ուղարկվել է այլ մարմին, 6-ը միացվել է, 37-ը գտնվում է ընթացքի մեջ:
2024 թվականի ընթացքում քննվել է կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ 61 քրեական վարույթ, որից 5-ը՝ կարճվել է, որից 2-ը` ռեաբիլիտացնող հիմքով, 3-ը` ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով, 13-ը՝ միացվել է, 37-ն ուղարկվել է այլ մարմին, 6-ը փոխանցվել է 2025 թվականի հունվար ամիս։
2024 թվականի դեկտեմբերի 2-ի դրությամբ առկա է եղել 1 տարուց ավելի ժամկետով քննվող 86 քրեական վարույթ, որից 46-ի ընթացքը նույն ամսվա ընթացքում լուծվել է 13-ը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան, 23-ը կարճվել է, 4-ով քրեական հետապնդման ժամկետը կասեցվել է մեղադրյալի գտնվելու վայրը հայտնի չլինելու հիմքով, 6-ը պասիվացվել է:
2025 թվականի հունվարի 1-ից մայիսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում ստորաբաժանումում ավարտվել է մեկ տարուց ավելի ժամկետում քննվող 161 քրեական վարույթ, որից 35-ը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան, 95-ը կարճվել է, 22-ը պասիվացվել է, 6-ով քրեական հետապնդման ժամկետը կասեցվել է մեղադրյալի գտնվելու վայրը հայտնի չլինելու հիմքով, 3-ն ուղարկվել է այլ մարմիններ։
2025 թվականի մայիսի 1-ի դրությամբ քննվում է 1 տարուց ավելի ժամկետով 120 քրեական վարույթ:
Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում 2025 թվականի առաջին եռամսյակի ընթացքում քննվել է 1862 քրեական վարույթ, որից 654-ը փոխանցվել է 2024 թվականի դեկտեմբերից, իսկ 1208-ը ստացվել է 2025 թվականի առաջին եռամսյակի ընթացքում:
Քննված 1862 քրեական վարույթից լուծվել է 704 վարույթի ընթացք, որից դատավարական ավարտ են ունեցել 522-ը։
522 քրեական վարույթից 218-ը մեղադրական եզրակացությամբ կամ եզրափակիչ ակտով ուղարկվել է դատարան,  304-ը կարճվել է, որից 263-ը՝ ռեաբիլիտացնող, 41-ը՝ ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով,  90-ը պասիվացվել է, 82-ը՝ միացվել  և  13-ն ուղարկվել է այլ մարմին, 1158-ը մնացել է անավարտ։
2025 թվականի ապրիլ ամսին վարչությունում ստացվել է 345 հաղորդում, որից 269-ով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Ավարտված քրեական վարույթներով վերականգնվել է պետությանը պատճառված 45 մլն 706 հզր ՀՀ դրամի նյութական վնասը:
Ընթացքի մեջ գտնվող քրեական վարույթներով վերականգնվել է պետությանը պատճառված 177 մլն 218 հզր ՀՀ դրամի նյութական վնասը:
Քննչական կոմիտեի նախագահը խորհրդակցության արդյունքներով հանձնարարել է ուսումնասիրել դատական ակտերի արդարացման հիմքերը, վեր հանել այն դեպքերը, երբ դատական ակտերի արդացման հիմքում դրվել են օրենքի էական կամ կոպիտ խախտման հիմքով ձեռք բերված ապացույցների անթույլատրելիության հանգամանքը և նախաձեռնել կարգապահական ներգործության միջոցներ:
Արթուր Պողոսյանը հանձնարարել է ակտիվացնել տևական ժամանակ քննվող քրեական վարույթների նախաքննությունը՝ ըստ անհրաժեշտության կիրառելով ներգործության գործուն միջոցներ: Հատկապես ուշադրության կենտրոնում պահել այն քրեական վարույթները, որոնցով առկա է պետությանը պատճառված վնաս և ձեռնարկել քրեադատավարական օրենսդրությամբ նախատեսված միջոցներ՝ պատճառված վնասը վերականգնելու կամ վնասի վերականգնման նպատակով գույքի արգելադրման ուղղությամբ:
Հանձնարարվել է նաև պատշաճ արձագանքել քաղաքացիների դիմում-բողոքներին, անհրաժեշտության դեպքում կազմակերպել դիմումատուների անձնական ընդունելություն:

Председатель Следственного комитета Артур Погосян провел совещание в Следственном управлении Армавирского марза
23 мая председатель Следственного комитета Республики Армения Артур Погосян провел совещание в Следственном управлении Армавирского марза.
В совещании, состоявшемся в Следственном управлении Армавирского марза, приняли участие губернатор Армавирского марза Аргишти Мехакян, заместитель начальника Главного управления по контролю над деятельностью территориальных следственных управлений Ашот Жамкочян, начальник Главного управления по особым поручениям Арман Галстян, начальник Следственного управления Армавирского марза Грачья Казарян, прокурор марза Ваан Саргсян, руководители марзовых структур Министерства внутренних дел, Службы национальной безопасности, следователи Следственного управления марза.
Грачья Казарян представил председателю Следственного комитета работу, проделанную Следственным управлением Армавирского марза в течение 2024 года, а также в первом квартале 2025 года.
В течение 2024 года в Следственном управлении Армавирского марза Следственного комитета РА было расследовано 5012 уголовных производств, из которых 785 были переданы с 2023 года.
Из 5012 расследованных уголовных производств 1312 производства в отношении 1394 лиц с обвинительным заключением были направлены в суд, 4 в отношении 4 лиц завершены заключительным актом, 1653 были прекращены, из которых 1244 – по реабилитирующим, 409 – по нереабилитирующим основаниям, 423 были соединены, 112 были направлены в другой орган, по 95 приостановлено уголовное преследование, по 759 завершены процессуальные и доказательственные действия.
По уголовным производствам, прекращенным по нереабилитирующим основаниям, физическим лицам причинен имущественный ущерб в размере 15 млн. драмов РА, восстановлено 9 млн. 865 тыс. драмов РА, государству причинен имущественный ущерб в размере 9 млн. 391 тыс. драмов РА, восстановлено 8 млн. 388 тыс. драмов РА, юридическим лицам причинен имущественный ущерб в размере 16 млн. 790 тыс. драмов РА, который полностью восстановлен, общину причинен имущественный ущерб в размере 136 млн. 83 тыс. драмов РА, который полностью восстановлен.
По текущим уголовным производствам в 2024г. восстановлен ущерб, причиненный государству, в размере 212 млн. 80 тыс. драмов РА, а из ущерба, причиненного физическим лицам, восстановлен 143 млн. драмов РА.
За отчетный период по делам о преступлениях, совершенных несовершеннолетними, было расследовано 32 уголовных производств, 5 с обвинительным заключением были направлены в суд, 15 – прекращены, из которых 3 по реабилитирующим основаниям, 12 – по нереабилитирующим основаниям, 3 были соединены, 9 находятся в процессе.
По делам о преступлениях, совершенных в отношении несовершеннолетних, было расследовано 109 уголовных производств, 15 с обвинительным заключением были направлены в суд, 50 – прекращены, 39 – по реабилитирующим основаниям, 11 – по нереабилитирующим основаниям, 1 – направлено в другой орган, 6 были соединены, 37 находятся в процессе.
В 2024 было расследовано 61 уголовных производств по преступлениям коррупционного характера, из которых 5 были прекращены, 2 – по реабилитирующим основаниям, 3 – по нереабилитирующим основаниям, 13 были соединены, 37 были направлены в другой орган, 6 были переданы на январь 2025 года.
По состоянию на 2 декабря 2024 года было расследовано 86 уголовных производств сроком более 1 года, из которых ход по 46 в течение того же месяца был разрешен: 13 были направлены в суд с обвинительным заключением, 23 были прекращены, по 4 срок уголовного преследования был приостановлен на основании неизвестности местонахождения обвиняемого, 6 были пассивированы.
За период с 01 января по 1 мая 2025 года в подразделении завершено 161 уголовное производство, расследуемое сроком более 1 года, из которых 35 были направлены в суд с обвинительным заключением, 95 были прекращены, 22 были пассивированы, по 6 срок уголовного преследования был приостановлен на основании неизвестности местонахождения обвиняемого, 3 были направлены в другие органы.
По состоянию на 1 мая 2025 года расследуется 120 уголовных производств сроком более одного года.
В первом квартале 2025 года в Следственном управлении Армавирского марза расследовалось 1862 уголовных производств, из которых 654 были переданы с декабря 2024 года, а 1208 поступили в первом квартале 2025 года.
Из 1862 уголовных производств разрешен ход по 704 производствам, из которых по 522 – процессуальное завершение.
Из 522 уголовных производств 218 были направлены в суд с обвинительным заключением или заключительным актом, 304 были прекращены, из которых 263 – по реабилитирующим, 41 – по нереабилитирующим основаниям, 90 были пассивированы, 82 были соединены и 13 были направлены в другой орган, 1158 остались без завершения.
В апреле 2025 года 2024г. поступило 345 сообщений, по 269 было инициировано уголовное производство.
По завершенным уголовным производствам восстановлен материальный ущерб, причиненный государству в размере 45 млн. 706 тыс. драмов РА.
По уголовным производствам, находящимся в процессе, восстановлен материальный ущерб, причиненный государству в размере 177 млн. 218 тыс. драмов РА.
Председатель Следственного комитета по итогам совещания поручил рассмотреть основания оправдания судебных актов, выявить случаи, когда в основу оправдания судебных актов было положено обстоятельство недопустимости доказательств, приобретенных на основании существенного или грубого нарушения закона и инициировать меры дисциплинарного воздействия.
Артур Погосян поручил активизировать предварительное следствие по уголовным производствам, расследуемым в течение длительного времени, при необходимости применять действенные меры воздействия. Уделять особое внимание уголовным производствам, по которым государству причинен ущерб и предпринять меры, предусмотренные уголовно-процессуальным законодательством в направлении восстановления причиненного ущерба и наложения ареста на имущество с целью восстановления ущерба.
Было поручено надлежащим образом реагировать на обращения-жалобы граждан, при необходимости организовать личный прием заявителей.