Քննչական կոմիտեի նախագահն աշխատանքային այցով եղել է Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում
Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանը խորհրդակցություն է անցկացրել Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում, որին մասնակցել են Տարածքային քննչական վարչությունների գործունեության վերահսկողության գլխավոր վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վահե Միրզոյանը, Հատուկ հանձնարարություններով գլխավոր վարչության պետ Արման Գալստյանը, Կոտայքի մարզային քննչական վարչության պետ Հովհաննես Չալաբյանը, մարզի դատախազ Կարեն Սուքիասյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզային քննչական վարչության քննիչները:
Հովհաննես Չալաբյանը Քննչական կոմիտեի նախագահին է ներկայացրել 2024 թվականի ընթացքում, ինչպես նաև 2025 թվականի 5 ամիսների ընթացքում Կոտայքի մարզային քննչական վարչության կատարած աշխատանքները:
ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում 2024 թվականի ընթացքում քննվել է 5903 քրեական վարույթ, որից 530 քրեական վարույթ փոխանցվել է 2023 թվականից: 5903 քրեական վարույթից լուծվել է 4852-ի ընթացք, որից դատավարական ավարտ են ունեցել 3239-ը:
Հաշվետու ժամանակահատվածում 1 քննի­­չի միջին ծան­­րա­բեռն­վա­ծութ­յունը կազմել է 330 քրեական վարույթ:
2024 թվականի ընթացքում մարզային քննչական վարչությունում ստացվել է առերևույթ հանցանքի վերաբերյալ 5028 հաղորդում, որից 4204-ով  նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Հաշվետու ժամանակահատվածում դատարան ուղարկված, ինչպես նաև՝ ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով կարճված քրեական վարույթներով պատճառված գույքային վնասի չափը կազմել է 379 մլն 319 հզր ՀՀ դրամ, որից վերականգնվել է 148 մլն 855 հզր ՀՀ դրամը:
2024 թվականի ընթացքում անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունների դեպքերով քննվել է 30 քրեական վարույթ, որից 5-ը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան, 10-ը կարճվել է, 6-ը հաշվառվել է որպես անհրաժեշտ վարութային և ապացուցողական գործողությունները կատարված, 1-ը միացվել է, 1-ը՝ ուղարկվել այլ մարմին, 7-ը փոխանցվել է 2025 թվականի հունվար ամիս:
Նույն ժամանակահատվածում անչափահասների նկատմամբ կատարված հանցագործությունների դեպքերով քննվել է 82 քրեական վարույթ, որից 5-ը՝ ուղարկվել է դատարան, 27-ը կարճվել է, 18-ը հաշվառվել է որպես անհրաժեշտ վարութային և ապացուցողական գործողությունները կատարված, 5-ը՝ միացվել, 1-ն ուղարկվել է այլ մարմին,  25-ը փոխանցվել է 2025 թվականի հունվար ամիս:
2024 թվականի ընթացքում քննվել է կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների  վերաբերյալ 45 քրեական վարույթ, որից 2-ը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան, 11-ը կարճվել է, որից 2-ը` ռեաբիլիտացնող հիմքով, 9-ը` ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով, 5-ը պասիվացվել է, 6-ը՝ միացվել, 9-ն ուղարկվել է այլ մարմին, 12-ը փոխանցվել է 2025 թվական:
2025 թվականի 5 ամիսների ընթացքում լուծվել է 1 տարուց ավելի ժամկետով քննվող 257 վարույթի ընթացք, որից 49-ը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան, 115-ը կարճվել է, 3-ը՝ միացվել, 6-ն՝ ուղարկվել այլ մարմին, 84-ը՝ պասիվացվել: 2025 թվականի մայիսի 1-ի դրությամբ քննվում է 1 տարուց ավելի ժամկետով 271 քրեական վարույթ:
2025 թվականի 5 ամիսների ընթացքում մարզային քննչական վարչությունում քննվել է 3182 քրեական վարույթ, որից 1051-ը փոխանցվել է 2024 թվականի դեկտեմբերից: 3182 քրեական վարույթից լուծվել է 1807-ի ընթացք, որից դատավարական ավարտ է ունեցել 1263-ը:
Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթներով 2024 թվականի դեկտեմբերի 2-ից մինչև 2025 թվականի մայիսի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում Քրեական դատավարության օրենսգրքի 185-րդ հոդվածի կարգով ուղարկվել է 34 միջնորդագիր:
Քննչական կոմիտեի նախագահը խորհրդակցության ընթացքում հանձնարարել է ակտիվացնել տևական ժամանակ քննվող քրեական վարույթների նախաքննությունը, ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ դրանց ընթացքը լուծելու ուղղությամբ, առարկայական հանձնարարություններ է տվել քրեական վարույթների նախաքննության արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ:
Հանձնարարվել է նաև պատշաճ արձագանքել քաղաքացիների դիմում-բողոքներին, անհրաժեշտության դեպքում կազմակերպել դիմումատուների անձնական ընդունելություն:

Chairman of Investigative Committee Paid Working Visit to Kotayk Regional Investigative Department
The Chairman of the RA Investigative Committee Artur Poghosyan held a meeting in Kotayk Regional Investigative Department. Vahe Mirzoyan, acting head of General Department for Control over Activity of Territorial Investigative Departments, Arman Galstyan, Head of General Department on Special Assignments, Hovhannes Chalabyan, Head of Kotayk Regional Investigative Department, Karen Sukiasyan, prosecutor of the region, heads of the regional structures of the Ministry of Internal Affairs, National Security Service, investigators of the regional department took part in the meeting.
Hovhannes Chalabyan presented the work carried out by Kotayk Regional Investigative Department in 2024, as well as in the first five months of 2025.
In 2024 5903 criminal proceedings were investigated in Kotayk Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee, 530 of which had been transferred from 2023. 4852 out of 5903 criminal proceedings have been resolved, 3239 of which have had a procedural outcome.
In the reporting period the average workload of 1 investigator has made 330 criminal proceedings.
In 2024 5028 reports on apparent crime have been received in the regional investigative department, on 4204 of which a criminal proceeding was initiated.
In the reporting period the amount of the pecuniary damage caused within criminal proceedings sent to court, as well as terminated on non-rehabilitative base has made 379 million 319 thousand AMD, of which 148 million 855 thousand AMD has been recovered.
In 2024 30 criminal proceedings on cases of crimes committed by minors have been investigated, 5 of which with the bill of indictment were sent to court, 10 were terminated, 6 were registered as ones within which necessary procedural and evidentiary actions were conducted, 1 was combined, 1 was sent to another structure, 7 were transferred to January, 2025.
At the same period 82 criminal proceedings on crime cases, committed against minors, have been investigated, 5 of which were sent to court, 27 were terminated, 18 were registered as ones within which necessary procedural and evidentiary actions were conducted, 5 were combined, 1 was sent to another structure, 25 were sent to January, 2025.
In 2024 45 criminal proceedings on corruption-related crimes were investigated, 2 of which with the bill of indictment were sent to court, 11 were terminated, 2 of which on rehabilitative base, 9 on non-rehabilitative base, 5 were deactivated, 6 were combined, 9 were sent to other structures, 12 were transferred to 2025.
During the 5 months of 2025 257 criminal proceedings, which had been investigated for more than a year, were resolved, of which 49 with the bill of indictment were sent to court, 115 were terminated, 3 were combined, 6 were sent to other structures, and 84 were deactivated. As of May 1, 2025, 271 criminal proceedings, being investigated for a period of more than 1 year, are under investigation.
In the 5 months of 2025 3182 criminal proceedings were investigated in the regional investigative department, 1051 of which had been transferred from December, 2024. 1807 out of 3182 criminal proceedings were resolved, 1263 had a procedural outcome.
From December 2, 2024 to May 31, 2025 within the framework of the criminal proceedings investigated in Kotayk Regional Investigative Department 34 motions were sent in accordance with the Article 185 of the Criminal Procedure Code.
During the meeting the Chairman of the Investigative Committee instructed to activate the preliminary investigation of the criminal proceedings investigated for a long time, to take necessary measures to resolve them, gave assignments to enhance the effectiveness of preliminary investigation of the criminal proceedings.
It was also instructed to properly respond to complaint-applications of the citizens, to organize personal reception of applicants, if necessary.