Էկոպարեկների կողմից 18.3 կգ թմրամիջոցներն ապօրինի իրացնելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդկանց թրաֆիքինգի, անչափահասների սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հանցագործությունների քննության վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում հիմնավորվել և հաստատվել է, որ մի խումբ անձինք իրացնելու նպատակով թմրամիջոց ապօրինի ձեռք բերելու նախնական համաձայնությամբ, 2025 թվականի սեպտեմբերի 8-ին ապօրինի ձեռք են բերել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 18.3 կգ «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոց:
Այնուհետև, ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության էկոպարեկային ծառայության էկոպարեկներ Ա.Մ.-ն և Բ.Ա.-ն առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցը վերցնելու նպատակով մեկնել են Սյունիքի մարզ: Թմրամիջոցները վերցնելուց հետո, էկոպարեկները այն տեղադրել են Ա.Մ․-ի մոր անվամբ հաշվառված ավտոմեքենայում և նպատակ ունենալով քողարկել թմրամիջոցները Երևան քաղաք տեղափոխելու գործընթացը, պատրանք են ստեղծել իբր ավտոմեքենան խափանված է: Ա.Մ․-ն՝ Բ.Ա․-ի ցուցումով, իր կողմից օգտագործվող հեռախոսահամարով 2025 թվականի սեպտեմբերի 8-ին կապ է հաստատել Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքի բնակչի հետ՝ պայմանավորվածություն ձեռք բերելով վարձատրության դիմաց ավտոմեքենան Երևան քաղաք տեղափոխելու վերաբերյալ։
Ավտոմեքենայի՝ Երևան քաղաք հասնելուց հետո խմբի անդամ Ա.Մ․-ն մոտեցել է վարորդին, վերցրել թմրամիջոցով բեռնված ավտոմեքենայի բանալին, իջեցրել և կայանել, որից հետո ձերբակալվել է ՀՀ ՆԳՆ պարեկային ծառայության աշխատակիցների կողմից։ Կատարված խուզարկությամբ հայտնաբերվել և առգրավվել է ավտոմեքենայում թաքցված առանձնապես խոշոր չափերով՝ 18.3 կգ «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոցը։
Նախաքննության ընթացքում Ա.Մ.-ի, Բ.Ա.-ի և Ա.Մ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու նպատակով կամ դրանք ապօրինի իրացնելը):

Завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту незаконной реализации 18․3 кг наркотиков экопатрулями
В ходе предварительного следствия уголовного производства, расследуемого в Управлении по расследованию преступлений в сфере торговли людьми, направленных против сексуальной неприкосновенности несовершеннолетних и незаконного оборота наркотических средств Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, было обосновано и подтверждено, что группа лиц, по предварительному сговору на незаконное приобретение наркотического средства с целью сбыта, 8 сентября 2025 года незаконно приобрела наркотическое средство "марихуана" в особо крупных размерах – 18,3 кг.
Затем, экопатрули Экопатрульной службы Министерства окружающей среды РА А.М. и Б.А., с целью изъятия наркотика в особо крупных размерах отправились в Сюникский марз.
После того, как они взяли наркотики, экопатрули поместили его в автомобиль, зарегистрированный на имя матери А.М., и с целью сокрытия процесса перевозки наркотиков в Ереван создали иллюзию, что автомобиль неисправен.
А.М., по указанию Б.А., по телефону связался с жителем города Капан Сюникского марза, договорившись о перевозке автомобиля в Ереван за вознаграждение.
После того, как автомобиль прибыл в Ереван, член группы А.М. подошел к водителю, взял ключ от автомобиля с наркотиками, высадил его и припарковал, после чего был задержан сотрудниками Патрульной службы МВД РА.
Обыском было обнаружено и изъято спрятанное в автомобиле наркотическое средство «Марихуана» в особо крупных размерах 18.3 кг.
В ходе предварительного следствия в отношении А.М., Б.А. и А.М. возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 2 части 3 статьи 393 Уголовного кодекса РА (незаконный оборот наркотических средств, психотропных (психовоздействующих) веществ, их препаратов или приравненных к ним веществ (аналогов), или их производных в особо крупных размерах с целью сбыта или их незаконный сбыт).
Уголовное производство в отношении трех лиц с обвинительным заключением было направлено надзирающему прокурору.