Էկոպարեկների կողմից 18.3 կգ թմրամիջոցներն ապօրինի իրացնելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդկանց թրաֆիքինգի, անչափահասների սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հանցագործությունների քննության վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում հիմնավորվել և հաստատվել է, որ մի խումբ անձինք իրացնելու նպատակով թմրամիջոց ապօրինի ձեռք բերելու նախնական համաձայնությամբ, 2025 թվականի սեպտեմբերի 8-ին ապօրինի ձեռք են բերել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 18.3 կգ «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոց:
Այնուհետև, ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության էկոպարեկային ծառայության էկոպարեկներ Ա.Մ.-ն և Բ.Ա.-ն առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցը վերցնելու նպատակով մեկնել են Սյունիքի մարզ: Թմրամիջոցները վերցնելուց հետո, էկոպարեկները այն տեղադրել են Ա.Մ․-ի մոր անվամբ հաշվառված ավտոմեքենայում և նպատակ ունենալով քողարկել թմրամիջոցները Երևան քաղաք տեղափոխելու գործընթացը, պատրանք են ստեղծել իբր ավտոմեքենան խափանված է: Ա.Մ․-ն՝ Բ.Ա․-ի ցուցումով, իր կողմից օգտագործվող հեռախոսահամարով 2025 թվականի սեպտեմբերի 8-ին կապ է հաստատել Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքի բնակչի հետ՝ պայմանավորվածություն ձեռք բերելով վարձատրության դիմաց ավտոմեքենան Երևան քաղաք տեղափոխելու վերաբերյալ։
Ավտոմեքենայի՝ Երևան քաղաք հասնելուց հետո խմբի անդամ Ա.Մ․-ն մոտեցել է վարորդին, վերցրել թմրամիջոցով բեռնված ավտոմեքենայի բանալին, իջեցրել և կայանել, որից հետո ձերբակալվել է ՀՀ ՆԳՆ պարեկային ծառայության աշխատակիցների կողմից։ Կատարված խուզարկությամբ հայտնաբերվել և առգրավվել է ավտոմեքենայում թաքցված առանձնապես խոշոր չափերով՝ 18.3 կգ «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոցը։
Նախաքննության ընթացքում Ա.Մ.-ի, Բ.Ա.-ի և Ա.Մ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու նպատակով կամ դրանք ապօրինի իրացնելը):

Preliminary Investigation of Criminal Proceeding Initiated on Illegal Turnover of 18.3 kg of Narcotic Drugs Committed by Eco-Patrols Completed
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding investigated in the Department for Investigation of Crimes on Human Trafficking, against Sexual Immunity of Juveniles and Illegal Turnover of Drugs of General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee it was found out and grounded that a group of individuals, with prior agreement of illegally procuring narcotic drugs for sale, on September 8, 2025 illegally procured narcotic drugs of “Marijuana” type in particularly large amount – 18.3 kg.
Subsequently, A.M. and B.A., eco-patrols of the Eco-patrol Service of the RA Ministry of Environment traveled to Syunik region to take the narcotic drugs in particularly large amount. After taking the narcotics, the eco-patrols placed them in a car registered in the name of A.M.’s mother and, in order to conceal the process of transporting the narcotics to Yerevan, created the illusion that the car was broken down. A.M., on B.A.’s instructions, on September 8, 2025 contacted a resident of Kapan town of Syunik region, via the phone number he used, and reached an agreement to transport the car to Yerevan for a fee.
After the car had arrived in Yerevan, a group member A.M. approached the driver, took the keys to the car loaded with narcotic drugs, got out and parked, after which he was arrested by the officers of the RA Ministry of Internal Affairs Patrol Service. During the search, 18.3 kg of "Marijuana", in particularly large amount, hidden in the car was discovered and confiscated.
During the preliminary investigation public criminal prosecution was initiated against A.M., B.A. and A.M. according to the Point 2 of the Part 3 of the Article 393 of RA Criminal Code.