Անչափահասի նկատմամբ ֆիզիկական ուժեղ ցավ և հոգեկան տառապանք պատճառելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2024 թվականի հունվարի 31-ին Է.Հ.-ի և Ա․Կ․-ի միջև դպրոցում տեղի ունեցած լեզվակռվից հետո Է․Հ․-ի հայրը որոշել է արարքի համար պատժել Ա․Կ․-ին։
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Է.Հ.-ի հայրը՝ Ա.Հ.-ն երկու անձի հետ այցելել է Ա․Կ․-ի բնակարան, որտեղ վերջիններս լրացնելով մեկը մյուսի գործողությունները՝ ձեռքերով և ոտքերով հարվածներ են հասցրել Ա․Կ․-ի մարմնի տարբեր մասերին և հայհոյանքներ հնչեցրել։
Այնուհետև, հետագայում իրենց գործողությունները որպես հանգիստ խոսակցություն ներկայացնելու նպատակով՝ Ա․Հ․-ն նաև դաստիարակչական բնույթի խոսակցություն է ունեցել Ա․Կ․-ի հետ, որի ընթացքում պարտադրել է նրան՝ ներողություն խնդրել Է․Հ․-ից:
Վերոգրյալ գործողությունների հետևանքով, Ա.Կ.-ին պատճառվել է հոգեկան ուժեղ տառապանք:
Նախաքննության ընթացքում երկու անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 196-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ և 5-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից անչափահասի նկատմամբ ֆիզիկական ուժեղ ցավ կամ հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառելը), իսկ մեկ անձի նկատմամբ՝ 196-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (անչափահասի նկատմամբ ֆիզիկական ուժեղ ցավ կամ հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառելը)։

Завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту причинения сильной физической боли и душевных страданий несовершеннолетнему
В ходе предварительного следствия уголовного производства, расследуемого в Управлении по расследованию преступлений против человека Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, были получены очевидные фактические данные о том, что 31 января 2024 года, после словесной перепалки в школе между Э.А. и А. К., отец Э. А. решил наказать А. К. за поступок.
В ходе предварительного следствия выяснилось, что отец Э.А. – А.А. вместе с двумя лицами посетил квартиру А. К., где последние, дополняя действия друг друга, наносили удары руками и ногами по различным частям тела А. К. и выкрикивали ругательства.
Затем, чтобы в дальнейшем представить свои действия как спокойную беседу, А. А. также провел беседу воспитательного характера с А. К., в ходе которой заставил его извиниться перед Э.А.
В результате вышеуказанных действий А.К. были причинены сильные психические страдания.
В ходе предварительного следствия в отношении двух лиц было возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 3 и 5 части 2 статьи 196 Уголовного кодекса (причинение группой лиц сильной физической боли или сильных психических страданий несовершеннолетнему), а в отношении одного лица – по пункту 3 части 2 статьи 196 (причинение сильной физической боли или сильных психических страданий несовершеннолетнему).