Բացահայտվել է ԱԺ նախկին պատգամավոր Մ․Հ․-ի նկատմամբ բռնություն գործադրած անձանց ինքնությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում ձեռնարկված մեծածավալ քննչական և վարութային, ինչպես նաև ՀՀ ներքին գործերի նախարարության ծառայողների հետ համատեղ իրականացված օպերատիվ- հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է 2025 թվականի դեկտեմբերի 8-ին Երևան քաղաքի Ծիծեռնակաբերդի խճուղու 1/2 հասցեի դիմաց խմբի կազմում խուլիգանություն կատարելու դեպքի հանգամանքները։
Մասնավորապես՝ նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Մ․Հ․-ի նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքը նախապես պլանավորվել է, դրա կատարման համար ձեռք են բերվել միջոցներ, այդ թվում՝ տրանսպորտային միջոց և կեղծ համարանիշ, որից հետո ենթադրյալ հանցանք կատարած անձինք դարանակալել, հետապնդել են Մ․Հ․-ին և իրականացրել դիտավորությունը։
Ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա Հ.Հ.-ի, Ս.Խ.-ի, Հ.Հ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 171-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից առողջությանը թեթև վնաս պատճառելը), 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից խուլիգանություն կատարելը) և 458-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (մի խումբ անձանց կողմից կեղծ հաշվառման համարանիշներ օգտագործելը), Գ.Պ.-ի նկատմամբ՝ 46-171-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից առողջությանը թեթև վնաս պատճառելուն օժանդակելը), 46-297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից խուլիգանություն կատարելուն օժանդակելը) և 458-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (մի խումբ անձանց կողմից կեղծ հաշվառման համարանիշներ օգտագործելը), Ա.Բ.-ի նկատմամբ՝ 46-171-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից առողջությանը թեթև վնաս պատճառելուն օժանդակելը), և 46-297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից խուլիգանություն կատարելուն օժանդակելը)։

As a result of large-scale investigative and procedural actions conducted, as well as operative-intelligence measures taken jointly with the employees of the RA Ministry of Internal Affairs within the framework of the criminal proceeding investigated in the Investigative Division for Investigation of Grave Crimes of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee circumstances of hooliganism committed in a group on December 8, 2025 in front of ½ Tsitsernakaberd Highway were found out.
Particularly, in the course of the preliminary investigation it was found out that the incident of violence against M.H. was planned in advance, measures were obtained for its implementation, among them vehicle and fake license plate. Subsequently, the persons having committed the alleged crime ambushed, chased M.H. and carried out their intention.
On the base of the obtained factual data, public criminal prosecution was initiated against H.H., S.Kh., H.H. according to the Point 5 of the Part 2 of the Article 171, the Point 1 of the Part 2 of the Article 297 and the Part 2 of the Article 458 of RA Criminal Code, against G.P. according to the Point 5 of the Part 2 of the Article 46-171, the Point 1 of the Part 2 of the Article 46-297 and the Part 2 of the Article 458 of RA Criminal Code, against A.B. according to the Point 5 of the Part 2 of the Article 46-171 and the Point 1 of the Part 2 of the Article 46-297 of RA Criminal Code.