Բացահայտվել է ԱԺ նախկին պատգամավոր Մ․Հ․-ի նկատմամբ բռնություն գործադրած անձանց ինքնությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում ձեռնարկված մեծածավալ քննչական և վարութային, ինչպես նաև ՀՀ ներքին գործերի նախարարության ծառայողների հետ համատեղ իրականացված օպերատիվ- հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է 2025 թվականի դեկտեմբերի 8-ին Երևան քաղաքի Ծիծեռնակաբերդի խճուղու 1/2 հասցեի դիմաց խմբի կազմում խուլիգանություն կատարելու դեպքի հանգամանքները։
Մասնավորապես՝ նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Մ․Հ․-ի նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքը նախապես պլանավորվել է, դրա կատարման համար ձեռք են բերվել միջոցներ, այդ թվում՝ տրանսպորտային միջոց և կեղծ համարանիշ, որից հետո ենթադրյալ հանցանք կատարած անձինք դարանակալել, հետապնդել են Մ․Հ․-ին և իրականացրել դիտավորությունը։
Ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա Հ.Հ.-ի, Ս.Խ.-ի, Հ.Հ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 171-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից առողջությանը թեթև վնաս պատճառելը), 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից խուլիգանություն կատարելը) և 458-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (մի խումբ անձանց կողմից կեղծ հաշվառման համարանիշներ օգտագործելը), Գ.Պ.-ի նկատմամբ՝ 46-171-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից առողջությանը թեթև վնաս պատճառելուն օժանդակելը), 46-297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից խուլիգանություն կատարելուն օժանդակելը) և 458-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (մի խումբ անձանց կողմից կեղծ հաշվառման համարանիշներ օգտագործելը), Ա.Բ.-ի նկատմամբ՝ 46-171-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից առողջությանը թեթև վնաս պատճառելուն օժանդակելը), և 46-297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից խուլիգանություն կատարելուն օժանդակելը)։

Раскрыты личности лиц, совершивших насилие в отношении бывшего депутата НС М. А.
В результате широкомасштабных следственных и процессуальных мероприятий, предпринятых в рамках уголовного производства, расследуемого Отделом по расследованию тяжких преступлений Следственного управления города Еревана Следственного комитета РА, а также оперативно-розыскных мероприятий, проведенных совместно со служащими Министерства внутренних дел РА, были раскрыты обстоятельства случая хулиганства в составе группы 8 декабря 2025 года по адресу 1/2 Цицернакабердского шоссе в Ереване.
В частности, в ходе предварительного следствия было установлено, что случай применения насилия в отношении М. А. был заранее спланирован, для его совершения были приобретены средства, в том числе транспортное средство и поддельные номерные знаки, после чего лица, совершившие предполагаемое преступление, устроили засаду, преследовали М. А. и осуществили умысел.
Основываясь на полученных фактических данных, в отношении А.А., С.Х. и А.А. было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 5 части 2 статьи 171 Уголовного кодекса (причинение легкого вреда здоровью группой лиц), пункту 1 части 2 статьи 297 (хулиганство, совершенное группой лиц) и части 2 статьи 458 (использование поддельных учетных номерных знаков группой лиц), в отношении Г.П. - по пункту 5 части 2 статьи 46-171 (содействие причинению легкого вреда здоровью группой лиц), пункту 1 части 2 статьи 46-297 (содействие совершению хулиганства группой лиц) и частью 2 статьи 458 (использование поддельных регистрационных номеров группой лиц), в отношении А.Б. - по пункту 5 части 2 статьи 46-171 (содействие причинению легкого вреда здоровью группой лиц) и пункту 1 части 2 статьи 46-297 (содействие совершению хулиганства группой лиц).