Անդրազգային հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակություն կատարելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է 11 անձի մասով
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների վարչությունում ավարտվել է անդրազգային հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը՝ 11 անձի մասով:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ ՀՀ և օտարազգի մի խումբ քաղաքացիներ 2018 թվականի նոյեմբերին ստեղծել և մինչև 2025 թվականի մարտի 11-ը ղեկավարել են անդրազգային հանցավոր կազմակերպություն՝ ներգրավելով  բազմաթիվ անդամների:
Հանցավոր կազմակերպության անդամների գործողությունները ղեկավարելու և համակարգելու նպատակով՝ կազմակերպության ղեկավարները ստեղծել են բազմաստիճան հիերարխիկ կառուցվածք և կատարել մասնագիտացման վրա հիմնված դերաբաշխում, իսկ հանցավոր կազմակերպության անդամները ներկայանալով տարբեր կեղծանուններով և հանդես գալով իբր իրավաբան, միջազգային ընկերությունների, կրիպտոհարթակների ներկայացուցիչ, ֆինանսական պատասխանատու՝ վարձակալված տարածքներից կատարել են համակարգչային հափշտակություններ։
Նախաքննության ընթացքում 11 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում, որոնցից 6-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելը) (2 դրվագ) և 257-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակությունը) (2 դրվագ), իսկ 5-ի նկատմամբ՝ 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելը) և 257-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակությունը)։

Preliminary Investigation of Criminal Proceeding Initiated on Theft by Means of Computer in Particularly Large Amount Committed by Transnational Criminal Organization Completed on 11 Individuals Part
Preliminary investigation of the criminal proceeding initiated on theft by means of computer in particularly large amount committed by transnational criminal organization was completed on the part of 11 individuals in the Department for Investigation of Cybercrime and High Technology Crime of General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee.
In the course of the preliminary investigation it was found out that a group of citizens of the RA and foreign nationals, in November 2018, established and, until March 11, 2025, led a transnational criminal organization. involving numerous members.
The leaders of the criminal organization, for the purpose of directing and coordinating the actions of the members, established a multi-tier hierarchical structure and implemented a role distribution based on specialization. The members of the criminal organization, presenting themselves under various aliases and posing as lawyers, representatives of international companies and crypto platforms, and financial officers, carried out thefts by means of computer from rented premises.
In the course of the preliminary investigation public criminal prosecution was initiated against 11 individuals, against 6 of which according to the Part 1 of the Article 319 (2 counts) and the Points 1 and 3 of the Part 3 of the Article 257 of RA Criminal Code, and against 5-according to the Part 1 of the Article 319 and the Points 1 and 3 of the Part 3 of the Article 257 of RA Criminal Code.
The criminal proceeding on the mentioned 11 individuals with the bill of indictment was sent to the prosecutor.