Անդրազգային հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակություն կատարելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է 11 անձի մասով
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների վարչությունում ավարտվել է անդրազգային հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը՝ 11 անձի մասով:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ ՀՀ և օտարազգի մի խումբ քաղաքացիներ 2018 թվականի նոյեմբերին ստեղծել և մինչև 2025 թվականի մարտի 11-ը ղեկավարել են անդրազգային հանցավոր կազմակերպություն՝ ներգրավելով  բազմաթիվ անդամների:
Հանցավոր կազմակերպության անդամների գործողությունները ղեկավարելու և համակարգելու նպատակով՝ կազմակերպության ղեկավարները ստեղծել են բազմաստիճան հիերարխիկ կառուցվածք և կատարել մասնագիտացման վրա հիմնված դերաբաշխում, իսկ հանցավոր կազմակերպության անդամները ներկայանալով տարբեր կեղծանուններով և հանդես գալով իբր իրավաբան, միջազգային ընկերությունների, կրիպտոհարթակների ներկայացուցիչ, ֆինանսական պատասխանատու՝ վարձակալված տարածքներից կատարել են համակարգչային հափշտակություններ։
Նախաքննության ընթացքում 11 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում, որոնցից 6-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելը) (2 դրվագ) և 257-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակությունը) (2 դրվագ), իսկ 5-ի նկատմամբ՝ 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելը) և 257-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակությունը)։

Завершено предварительное следствие в отношении 11 лиц по уголовному производству, инициированному по факту совершения компьютерного хищения в особо крупных размерах транснациональной преступной организацией
В управлении по расследованию киберпреступлений и преступлений, совершенных в сфере высоких технологий Главного управления по расследованию особо важных дел СК РА завершено предварительное следствие в отношении 11 лиц по уголовному производству, инициированному по факту совершения компьютерного хищения в особо крупных размерах транснациональной преступной организацией.
В ходе предварительного следствия было установлено, что группа граждан Армении и иностранных граждан в ноябре 2018 года создала и до 11 марта 2025 года руководила транснациональной преступной организацией, в которую были вовлечены многочисленные члены.
С целью руководства и координации действий членов преступной организации руководители организации создали многоуровневую иерархическую структуру и распределили роли на основе специализации, а члены преступной организации, представляясь под разными псевдонимами и выступая в качестве юристов, представителей международных компаний, крипто платформ, финансовых ответственных, совершали компьютерные кражи с арендованных помещений.
В ходе предварительного следствия в отношении 11 лиц было возбуждено публичное уголовное преследование, в отношении 6 из них - по части 1 статьи 319 Уголовного кодекса (участие в преступной организации) (2 эпизода) и по пунктам 1 и 3 части 3 статьи 257 (компьютерное хищение преступной организацией в особо крупных размерах) (2 эпизода), а в отношении 5 - по части 1 статьи 319 (участие в преступной организации) и по пунктам 1 и 3 части 3 статьи 257 (компьютерное хищение преступной организацией в особо крупных размерах).
Уголовное производство с обвинительным заключением в отношении указанных 11 лиц было направлено надзирающему прокурору.