«Ֆեյսբուք»-ում ներկայանալով կեղծ անհատական էջերով՝ մի շարք անձանցից հափշտակել են խոշոր չափերով գումարներ, կատարել փողերի լվացում. նախաքննությունն ավարտվել է մեկ անձի մասով
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների քննության վարչությունում իրականացված ապացուցողական և վարութային գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ 2021 թվականի փետրվարից մինչև 2024 թվականի մարտն ընկած ժամանակահատվածում Վ․Ս․-ն և Դ․Գ․-ն «Ֆեյսբուք»-ում ստեղծել են հիմնականում ԱՄՆ-ում բնակվող հայրենակիցների լուսանկարներով կեղծ անհատական էջեր, որոնց միջոցով ներկայացել են այդ անձանց ընկերներին և բարեկամներին և տարբեր պատրվակներով գումարներ պահանջել։
Արդյունքում, Վ․Ս․-ն և Դ․Գ․-ն հափշտակել են իրենց կողմից նախապես ստեղծված էլեկտրոնային դրամապանակներին ու բանկային քարտերին ստացված՝ ընդհանուր 686 հզր 320 ՀՀ դրամը։
Բացի այդ, 2021 թվականից 2023 թվականն ընկած ժամանակաշրջանում Վ․Ս․-ն և Դ․Գ․-ն նախնական համաձայնության գալով առանձնապես խոշոր չափերով գույքի ձեռքբերման աղբյուրը խեղաթյուրելու, այդ գույքին օրինական տեսք հաղորդելու և իրենց կատարած հափշտակությունների համար քրեական պատասխանատվությունից խուսափելու շուրջ, կատարել են առանձնապես խոշոր չափերով՝ 10 մլն 542 հզր 500 ՀՀ դրամի փողերի լվացում:
Վ․Ս․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (խոշոր չափերով խարդախությունը՝ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ) և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը)։

By Presenting themselves on Facebook Using Fake Personal Accounts, Money in Large Amount Stolen from a Number of Individuals, Money Laundering Committed: Preliminary Investigation Completed with respect to one Individual
As a result of evidentiary and procedural actions conducted in the Department for Investigation of Cybercrime and High Technology Crime of General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee it was found out that between February, 2021 and March, 2024 V.S. and D.G. created fake personal accounts on Facebook with photos of compatriots living mainly in the US,  through which they presented themselves to the friends and relatives of those individuals and demanded money under various pretexts.
As a result, V.S. and D.G. stole a total of 686 thousand 320 AMD received on the bank cards and electronic wallets created by them in advance.
Besides, between 2021 and 2023 V.S. and D.G. reaching prior agreement on distorting the procurement source of the property in particularly large amount, to give that property a legal appearance, and to avoid criminal liability for the embezzlement they had committed, committed money laundering in particularly large amount - 10 million 542 thousand 500 AMD.
Public criminal prosecution was initiated against V.S. according to the Points 1 and 3 of the Part 2 of the Article 255 and the Point 3 of the Part 3 of the Article 296 of RA Criminal Code.
The criminal proceeding with respect of the latter with the bill of indictment was sent to the prosecutor.