«Ֆեյսբուք»-ում ներկայանալով կեղծ անհատական էջերով՝ մի շարք անձանցից հափշտակել են խոշոր չափերով գումարներ, կատարել փողերի լվացում. նախաքննությունն ավարտվել է մեկ անձի մասով
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների քննության վարչությունում իրականացված ապացուցողական և վարութային գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ 2021 թվականի փետրվարից մինչև 2024 թվականի մարտն ընկած ժամանակահատվածում Վ․Ս․-ն և Դ․Գ․-ն «Ֆեյսբուք»-ում ստեղծել են հիմնականում ԱՄՆ-ում բնակվող հայրենակիցների լուսանկարներով կեղծ անհատական էջեր, որոնց միջոցով ներկայացել են այդ անձանց ընկերներին և բարեկամներին և տարբեր պատրվակներով գումարներ պահանջել։
Արդյունքում, Վ․Ս․-ն և Դ․Գ․-ն հափշտակել են իրենց կողմից նախապես ստեղծված էլեկտրոնային դրամապանակներին ու բանկային քարտերին ստացված՝ ընդհանուր 686 հզր 320 ՀՀ դրամը։
Բացի այդ, 2021 թվականից 2023 թվականն ընկած ժամանակաշրջանում Վ․Ս․-ն և Դ․Գ․-ն նախնական համաձայնության գալով առանձնապես խոշոր չափերով գույքի ձեռքբերման աղբյուրը խեղաթյուրելու, այդ գույքին օրինական տեսք հաղորդելու և իրենց կատարած հափշտակությունների համար քրեական պատասխանատվությունից խուսափելու շուրջ, կատարել են առանձնապես խոշոր չափերով՝ 10 մլն 542 հզր 500 ՀՀ դրամի փողերի լվացում:
Վ․Ս․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (խոշոր չափերով խարդախությունը՝ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ) և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը)։

Представляясь в «Facebook» с поддельными личными страницами, у ряда лиц похитили крупные суммы денег, осуществили отмывание денег․ предварительное следствие завершено в отношении одного лица
В результате доказательственных и процессуальных действий, проведенных в Управлении по расследованию киберпреступлений и преступлений, совершенных в сфере высоких технологий Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, было установлено, что в период с февраля 2021 года по март 2024 года В. С. и Д. Г. создали в Facebook поддельные личные страницы с фотографиями соотечественников, проживающих в основном в США, посредством которых представлялись друзьям и родственникам этих лиц и требовали деньги под различными предлогами.
В результате В. С. и Д. Г. похитили в общей сложности 686 тысяч 320 драмов РА, полученных на заранее созданные ими электронные кошельки и банковские карты.
Кроме того, в период с 2021 по 2023 В. С. и Д. Г., вступив в предварительный сговор об искажении источника приобретения имущества в особо крупных размерах, придании этому имуществу законного вида и во избежание уголовной ответственности за совершенные ими хищения, совершили отмывание денег в особо крупных размерах на сумму 10 млн 542 тыс. 500 драмов РА.
В отношении В. С. возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 1 и 3 части 2 статьи 255 Уголовного кодекса (мошенничество в особо крупных размерах группой лиц по предварительному сговору) и пункту 3 части 3 статьи 296 (отмывание денег в особо крупных размерах).
Уголовное производство в отношении последнего с обвинительным заключением было направлено надзирающему прокурору.