Աջափնյակում տեղի ունեցած սպանության, սպանության փորձի դեպքի մասնակիցներից 12-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում
2026 թվականի փետրվարի 18-ին Երևան քաղաքի Աջափնյակ վարչական շրջանի Աբելյան փողոցում հրազենի գործադրմամբ տեղի ունեցած սպանության դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում նախաձեռնված քրեական վարույթով մեծաթիվ քննիչներից բաղկացած քննչական խմբի կողմից իրականացված մեծածավալ քննչական և վարութային գործողությունների, ինչպես նաև ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել են դեպքի մի շարք հանգամանքներ, ինչպես նաև դեպքին մասնակցած անձանց հիմնական շրջանակը:
Մասնավորապես՝ կատարված նախաքննությամբ պարզվել է հրազենի գործադրմամբ, այլ անձանց կյանքի համար վտանգավոր եղանակով մեկ անձի սպանություն, ինչպես նաև նույն եղանակով 7 անձանց նկատմամբ սպանության փորձ կատարած անձի ինքնությունը, ում նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 8-րդ կետերով, 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 8-րդ կետերով (7 դրվագ), 297-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Բացի այդ, քննչական և վարութային մեծածավալ գործողությունների արդյունքում անհատականացվել են զինված միջադեպի մասնակից մի շարք անձինք: 11 անձի նկատմամբ ևս հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում:
Երևանի 40-ից ավելի հասցեներում կատարվել են միաժամանակյա խուզարկություններ, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել են քննության համար նշանակություն ունեցող իրեր, առարկաներ:
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են բոլոր անհրաժեշտ միջոցները դեպքին մասնակցած անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց արարքներին քրեաիրավական գնահատական տալու համար:

Public Criminal Prosecution Initiated against 12 of those Involved in Murder, Murder Attempt Committed in Ajapnyak
As a result of large-scale investigative and procedural actions conducted by the investigative group formed of numerous investigators, as well as operative-intelligence measures taken by the police officials of the RA Ministry of Internal Affairs within the criminal proceeding initiated in the Division for Investigation of Grave Crimes of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee on murder committed with a firearm on February 18, 2026  in Abelyan Street of Ajapnyak administrative district of Yerevan, a number of circumstances of the case, as well as the main range of those involved have been found out.
Particularly, though preliminary investigation the person who had committed murder of one person with a firearm, in a way dangerous for other people’s life, as well as murder attempt against 7 people in the same way, was identified. Public criminal prosecution was initiated against him according to the Points 7 and 8 of the Part 2 of the Article 155, the Points 7 and 8 of the Part 2 of the Article 44-155 (7 counts), the Part 3 of the Article 297 and the Part 1 of the Article 335 of RA Criminal Code.
Besides, as a result of large-scale investigative and procedural actions, a number of people involved in the armed incident were personalized. Public criminal prosecution was initiated against 11 more people.
Simultaneous searches were conducted at over 40 addresses, as a result of which items, objects of significance for the investigation were found.
Preliminary investigation is ongoing. All the necessary measures are being taken to identify the full range of people involved and to give criminal-legal assessment to their actions.