Աջափնյակում տեղի ունեցած սպանության, սպանության փորձի դեպքի մասնակիցներից 12-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում
2026 թվականի փետրվարի 18-ին Երևան քաղաքի Աջափնյակ վարչական շրջանի Աբելյան փողոցում հրազենի գործադրմամբ տեղի ունեցած սպանության դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում նախաձեռնված քրեական վարույթով մեծաթիվ քննիչներից բաղկացած քննչական խմբի կողմից իրականացված մեծածավալ քննչական և վարութային գործողությունների, ինչպես նաև ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել են դեպքի մի շարք հանգամանքներ, ինչպես նաև դեպքին մասնակցած անձանց հիմնական շրջանակը:
Մասնավորապես՝ կատարված նախաքննությամբ պարզվել է հրազենի գործադրմամբ, այլ անձանց կյանքի համար վտանգավոր եղանակով մեկ անձի սպանություն, ինչպես նաև նույն եղանակով 7 անձանց նկատմամբ սպանության փորձ կատարած անձի ինքնությունը, ում նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 8-րդ կետերով, 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 8-րդ կետերով (7 դրվագ), 297-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Բացի այդ, քննչական և վարութային մեծածավալ գործողությունների արդյունքում անհատականացվել են զինված միջադեպի մասնակից մի շարք անձինք: 11 անձի նկատմամբ ևս հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում:
Երևանի 40-ից ավելի հասցեներում կատարվել են միաժամանակյա խուզարկություններ, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել են քննության համար նշանակություն ունեցող իրեր, առարկաներ:
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են բոլոր անհրաժեշտ միջոցները դեպքին մասնակցած անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց արարքներին քրեաիրավական գնահատական տալու համար:

В отношении 12 участников убийства и покушения на убийство в Ачапняке возбуждено публичное уголовное преследование
В результате широкомасштабных следственных и процессуальных действий, проведенных следственной группой, состоящей из большого числа следователей, в рамках уголовного производства, инициированного Отделом по расследованию тяжких преступлений Следственного управления города Еревана Следственного комитета РА по случаю убийства с применением огнестрельного оружия, произошедшего 18 февраля 2026 года на улице Абеляна в административном районе Ачапняк города Еревана, а также оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых сотрудниками полиции МВД РА, был выяснен ряд обстоятельств происшествия, а также основной круг участников.
В частности, проведенным предварительным следствием была установлена личность лица, совершившего убийство одного лица с применением огнестрельного оружия, способом, опасным для жизни других лиц, а также совершившего попытку убийства тем же способом в отношении семи лиц, в отношении которого возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 7 и 8 части 2 статьи 155, пунктам 7 и 8 части 2 статьи 44-155 Уголовного кодекса РА (7 эпизодов), части 3 статьи 297 и части 1 статьи 335 Уголовного кодекса РА.
Кроме того, в результате многочисленных следственных и процессуальных действий были установлены личности ряда лиц, участвовавших в вооруженном инциденте. В отношении 11 лиц также возбуждено публичное уголовное преследование.
Более чем по 40 адресам Еревана проведены одновременные обыски, в результате которых были обнаружены вещи, предметы, имеющие значение для расследования.
Предварительное следствие продолжается, предпринимаются все необходимые меры для установления полного круга лиц, участвовавших в инциденте, и дачи уголовно-правовой оценки их действиям.