Ավարտվել է մաքսային անցակետի 5 տեսուչի կողմից բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության ընդհանուր բնույթի և ընտրական հանցագործությունների քննության վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել և հիմնավորվել է, որ 2024 թվականի հունվարի 15-ին ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի Բավրայի մաքսային բաժնի 5 տեսուչ վիճելով Վրաստանից Հայաստան վերադարձող 4 անձի հետ՝ բռնություն են գործադրել նրանց նկատմամբ:
Նախաքննության ընթացքում 5 մաքսային տեսուչի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 4-րդ կետերով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը):

Завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту применения насилия со стороны 5 инспекторов таможенно-пропускного пункта
В ходе предварительного следствия уголовного производства, расследуемого в Управлении по расследованию преступлений общего характера и избирательных преступлений Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, установлено и обосновано, что 15 января 2024 года 5 инспекторов таможенного отдела Бавра Комитета государственных доходов РА, поссорившись с 4 лицами, возвращающимися из Грузии в Армению, применили насилие в отношении них.
В ходе предварительного следствия в отношении 5 таможенных инспекторов было возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 1 и 4 части 2 статьи 441 Уголовного кодекса (злоупотребление должностным лицом властными или служебными полномочиями или обусловленным ими влиянием или превышение полномочий).
В отношении последних в качестве меры пресечения был применен запрет на выезд и приостановление полномочий.