Ավարտվել է մաքսային անցակետի 5 տեսուչի կողմից բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության ընդհանուր բնույթի և ընտրական հանցագործությունների քննության վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել և հիմնավորվել է, որ 2024 թվականի հունվարի 15-ին ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի Բավրայի մաքսային բաժնի 5 տեսուչ վիճելով Վրաստանից Հայաստան վերադարձող 4 անձի հետ՝ բռնություն են գործադրել նրանց նկատմամբ:
Նախաքննության ընթացքում 5 մաքսային տեսուչի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 4-րդ կետերով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը):

Preliminary Investigation of Criminal Proceeding Initiated on Applying Violence against 5 Inspectors of Customs Checkpoint Completed
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding investigated in the Department for Investigation of General and Election-Related Crimes of General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee it was found out and grounded that on January 15, 2024, 5 inspectors of the Bavra Customs Department of the RA State Revenue Committee, arguing with 4 people returning to Armenia from Georgia, used violence against them.
In the course of the preliminary investigation public criminal prosecution was initiated against 5 customs inspectors according to the Points 1 and 4 of the Part 2 of the Article 441 of RA Criminal Code.