Իրաքի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության պատվիրակությունը հյուրընկալվել է Քննչական կոմիտեում
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արսեն Այվազյանն ընդունել է Իրաքի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության կիբեռանվտանգության վարչության պետ, գեներալ-դոկտոր Հասան Հադի Լազիզի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ողջունելով պատվիրակության անդամներին՝ Արսեն Այվազյանն ընդգծել է կիբեռհանցագործությունների ոլորտում միջազգային գործընկերների աջակցության կարևորությունը և շնորհակալություն հայտնել հանդիպման նախաձեռնության համար։
Արսեն Այվազյանը ներկայացրել է Քննչական կոմիտեի կառուցվածքը, գործառույթները, ինչպես նաև Կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների քննության վարչությունում քննվող քրեական վարույթների առանձնահատկությունները։
Իրաքի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության կիբեռանվտանգության վարչության պետն իր հերթին ներկայացրել է Իրաքի իրավապահ համակարգը։ Կողմերը քննարկել են երկու երկրների իրավապահ համակարգերի մոդելների առանձնահատկությունները:
Հանդիպման ավարտին կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել փոխօգնության շրջանակում իրավական հարցումներին արագ արձագանքելու, երկու երկրների իրավապահ համակարգերի միջև սերտ համագործակցություն հաստատելու և դրա շարունակականությունն ապահովելու ուղղությամբ:

Делегация Министерства внутренних дел Республики Ирак посетила Следственный комитет
Заместитель председателя Следственного комитета РА Арсен Айвазян принял делегацию, возглавляемую начальником управления кибербезопасности Министерства внутренних дел Республики Ирак, генерал-доктором Хасаном Хади Лазизом.
Приветствуя членов делегации, Арсен Айвазян подчеркнул важность поддержки международных партнеров в сфере киберпреступности и поблагодарил за инициативу встречи.
Арсен Айвазян представил структуру, функции Следственного комитета, а также особенности уголовных производств, расследуемых в Управлении по расследованию киберпреступлений и преступлений, совершенных в сфере высоких технологий.
Начальник Управления кибербезопасности Министерства внутренних дел Республики Ирак, в свою очередь, представил правоохранительную систему Ирака. Стороны обсудили особенности моделей правоохранительных систем двух стран.
В конце встречи стороны выразили готовность быстро реагировать на правовые запросы в рамках взаимопомощи, наладить тесное сотрудничество между правоохранительными системами двух стран и обеспечить его непрерывность.