Գորիսի ԲԿ-ի նախկին տնօրենի կողմից լիազորությունները չարաշահելու և փողերի լվացում կատարելու վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է. գույքի վրա արգելանք է դրվել
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատուկ հանձնարարություններով գլխավոր վարչությունում ավարտվել է «Գորիսի Ռ.Յոլյանի անվան հիվանդանոց» ՓԲ ընկերության նախկին տնօրենի կողմից օրենսդրությամբ իրեն վերապահված լիազորություններն ի վնաս ընկերության շահերի օգտագործելու, վերջինիս և նրա կնոջ ու քրոջ կողմից առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում կատարելու վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն` Ս.Ա.-ն 1991 թվականից մինչև 2014 թվականն ընկած ժամանակահատվածում զբաղեցնելով հիշյալ ընկերության տնօրենի պաշտոնը, սեփականության իրավունքով ընկերությանը պատկանող՝ Գորիս քաղաքի Գր. Տաթևացու 31 հասցեում գտնվող 708.4քմ ընդհանուր մակերեսով վարչական շենքը և 155.6քմ մակերեսով ավտոտնակները, 2005 թվականի փետրվարի 11-ին, շուկայական գնից էականորեն ցածր՝ 1 մլն 96 հզր 200 ՀՀ դրամով, ոչ իրավաչափ եղանակով օտարել է քրոջը:
Այնուհետև, վերոհիշյալ անշարժ գույքերի ակնհայտ հանցավոր ծագումը թաքցնելու նպատակով՝ 2011 թվականի դեկտեմբերի 1-ին նվիրատվության եղանակով փոխանցվել է Ս.Ա.-ի կնոջը՝ Կ.Վ.-ին:
Հիշյալ ձևական նվիրատվության պայմանագրի հիման վրա 2011 թվականի դեկտեմբերի 12-ին նշված գույքերի նկատմամբ սեփականության իրավունքի գրանցումից հետո Կ.Վ.-ի անվամբ 2019 թվականի մայիսի 3-ին իրավասու մարմին ներկայացված դիմումի հիման վրա Գորիս քաղաքի Գր. Տաթևացի փողոցի թիվ 31/1 հասցեում գտնվող հիշյալ անշարժ գույքը բաժանվել է երկու առանձին միավորների` Գր. Տաթևացի 31/1/1 վարչական շենք և ավտոտնակ, Գր. Տաթևացի 31/1/2 վարչական շենք հասցեներով:
Այնուհետև, Գորիս քաղաքի Գր. Տաթևացի փողոցի 31/1/1 հասցեում գտնվող վարչական շենքի և ավտոտնակի հանցավոր ծագումը քողարկելու դիտավորությունն ավարտին հասցնելու նպատակով՝ Ս.Ա.-ն Կ.Վ.-ի միջոցով 2019 թվականի օգոստոսի 8-ին դրանք գրավադրել է բանկում և ստացել 28 մլն 80 հզր ՀՀ դրամ գումար, սակայն պայմանագրային պարտավորությունները կատարելուն ուղղված որևէ վճարում չի կատարել, ինչի արդյունքում հիշյալ գույքը 2023 թվականի նոյեմբերի 23-ին 50 մլն 583 հզր 250 ՀՀ դրամով օտարվել է բանկին:
Ս.Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (մասնավոր ոլորտում ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը) և Քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում), իսկ Ս.Ա.-ի կնոջ և քրոջ նկատմամբ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում):
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պատճառված վնասը վերականգնելու նպատակով արգելանք է կիրառվել Գորիս համայնքի Գր. Տաթևացի 31/1/2 վարչական շենքի վրա:

Preliminary Investigation of Criminal Proceeding on Abusing Power and Money Laundering Committed by Former Director of Goris Medical Center Completed: Ban Imposed on Property
Preliminary investigation of the criminal proceeding on abusing power vested in the former director of "Goris Hospital after R. Yolyan " CJSC by the legislation against the interests of the company, and money laundering in particularly large amount committed by the latter, his wife and sister, was completed in General Department on Special Assignments of the RA Investigative Committee.
According to data obtained through preliminary investigation, S.A., holding the position of the director of the mentioned company within the period between 1991 and 2014, on February 11, 2005, illegally alienated the administrative building with a total area of 708.4 square meters and garages with an area of 155.6 square meters, located at 31 Gr. Tatevatsi Street in Goris, belonging to the company by the right of ownership, to his sister for significantly lower price than the market price - for 1 million 96 thousand 200 AMD.
Subsequently, in order to conceal the obvious criminal origin of the above-mentioned real estate, on December 1, 2011 it was transferred by donation to S.A.’s wife, K.V..
Based on the mentioned formal donation agreement, after the registration of the ownership rights to the aforementioned properties on December 12, 2011, based on the application submitted to the competent authority on May 3, 2019 in the name of K.V., the mentioned real estate located at 31/1 Gr. Tatevatsi Street, Goris, was divided into two separate units with the following addresses: 31/1/1 Gr. Tatevatsi Street administrative building and garage, 31/1/2 Gr. Tatevatsi Street administrative building.
Then, with the intent to complete the concealment of the criminal origin of the administrative building and garage located at 31/1/1 Gr. Tatevatsi Street, Goris, on August 8, 2019, S.A., through K.V., pledged them to a bank and obtained a loan in the amount of 28 million 80 thousand AMD. However, no payments were made toward fulfilling the contractual obligations, as a result of which on November 23, 2023 the mentioned property was transferred to the bank for 50 million 583 thousand 250 AMD.
Public criminal prosecution was initiated against S.A. according to the Part 2 of the Article 214 of RA Criminal Code adopted on 18.04.2003 and the Point 3 of the Part 3 of the Article 296 of RA Criminal Code, against S.A.’s wife and sister – according to the Point 3 of the Part 3 of the Article 296 of RA Criminal Code.
During the preliminary investigation of the criminal proceeding, a ban was imposed on the administrative building located at 31/1/2 Gr. Tatevatsi Street, Goris community, with the aim of recovering the damage caused.