Հարուցվել է քրեական գործ՝ թիվ 34/39 ընտրատեղամասում այլ անձի փոխարեն քվեարկելու դեպքի առթիվ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ թիվ 34/39 ընտրատեղամասում այլ անձի փոխարեն քվեարկելու դեպքի առթիվ։
Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում ստացվել է  «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ նախագահի հաղորդումն առ այն, որ 2016 թվականի հոկտեմբերի 2-ին Գյումրիում տեղի ունեցած ՏԻՄ ընտրությունների ժամանակ թիվ 34/39 ընտրատեղամասի ընտրող Օֆիկ Օնիկի Ավետիսյանի փոխարեն քվեարկել է այլ անձ։ Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում քննություն է տարվել՝ հաղորդման մեջ մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ, որի ժամանակ ընտրողը հաստատել է, որ ՏԻՄ ընտրությունների ժամանակ իր փոխարեն այլ անձ է քվեարկել։
Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերն առերևույթ պարունակում են  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 153-րդ հոդվածով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ՝ Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ։ Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ։

A criminal case initiated on voting instead of another person in precinct N 34/39
A criminal case was initiated in Shirak Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee on voting instead of another person in precinct N 34/39.
The report of the Head of “Union of Informed Citizens” NGO was received in Shirak Regional Investigative Department informing that during municipal elections held on October 2, 2016 in Gyumri somebody else had voted instead of the voter of precinct 34/39 Ofik Avetisyan. Investigation was conducted in Shirak Regional Investigative Department to verify the circumstances mentioned in the report during which the voter confirmed that somebody else had voted instead of her during municipal elections.
Considering that the prepared materials apparently contain crime features envisaged by the Article 153 of RA Criminal Code a criminal case was initiated in Shirak Regional Investigative Department. Necessary investigatory actions are conducted to find all circumstances of the case, to identify the person having committed the apparent crime.