Թիվ 03/06 ընտրատեղամասի հանձնաժողովի անդամին մեղադրանք է առաջադրվել՝ այլ անձանց փոխարեն քվեարկելու փորձ կատարելու համար
ՀՀ քննչական կոմիտեի Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով պարզվել է թիվ 03/06 ընտրատեղամասում այլ անձանց փոխարեն քվեարկելու փորձ կատարած անձի ինքնությունը:
Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի քննչական բաժնում ստացվել էր «asparez.am» կայքում տեղադրված հրապարակումն առ այն, որ ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի ժամանակ՝ թիվ 03/06 ընտրատեղամասում, արձանագրվել են այլ անձի փոխարեն քվեարկելու դեպքեր։ Նույն կայքում տեղադրվել է նաև նշված ընտրախախտման վերաբերյալ տեսանյութ։
Քրեական գործով ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ նշված ընտրատեղամասում այլ անձանց փոխարեն փորձել է քվեարկել նույն ընտրատեղամասի հանձնաժողվի անդամ, Երևան քաղաքի բնակիչ Ա.Ղազարյանը:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ նույն հասցեում հաշվառված 5 անձանց անվանց դիմաց գրանցամատյանում կեղծ գրառումներ կատարելով՝ նրանց փոխարեն փորձել է քվեարկել 03/06 տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի անդամ Ա.Ղազարյանը, սակայն հանցագործությունն ավարտին չի հասցրել՝ իր կամքից անկախ հանգամանքներով:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ Ա.Ղազարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-153-րդ հոդվածով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին: Հունվարի 22-ին մեղադրյալին հայտարարվել է նախաքննության ավարտի մասին։

Commission member of polling station N 03/06 charged with attempt to vote instead of other persons
In the framework of the criminal case investigated in the Investigative Division of Qanaqer-Zeytun administrative districts of the RA Investigative Committee the person who had attempted to vote instead of another person in polling station N 03/06 was identified.
The publication on the allegation that cases of voting instead of another person were recorded in polling station N 03/06 during referendum on Constitutional reforms inserted in the site “asparez.am” was received in the Investigative Division of Qanaqer-Zeytun administrative district. A video on the mentioned electoral breach was also inserted in the same site.
In the result of investigatory actions conducted in the framework of the criminal case it was found that the member of the precinct electoral commission of the same polling station, the resident of Yerevan A. Ghazaryan had attempted to vote instead of other persons in the mentioned polling station.
Through preliminary investigation it was found that the member of the precinct electoral commission of polling station N 03/06 A. Ghazaryan had attempted to vote instead of 5 persons registered in the same address writing false data in the voting register. However, under unforeseen circumstances, he could not accomplish the crime.
On the base of the obtained evidence charge was pressed against A. Ghazaryan according to the Article 34-153 of RA Criminal Code. Signature not to leave was chosen as a pretrial measure against him. On January 22 the defendant was told about the completion of preliminary investigation.