Անչափահասը սեքսուալ բնույթի բռնի գործողություններ է կատարել մեկ այլ անչափահասի նկատմամբ. 2022 թվականին նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում իրականացված բազմակողմանի քննությամբ պարզվել և հիմնավորվել է, որ 2022 թվականի նոյեմբերին ՀՀ մարզերից մեկի անչափահաս բնակիչը կարևոր տվյալ հայտնելու պատրվակով հանդիպել է մեկ այլ անչափահաս բնակչուհու հետ, որի ժամանակ բռնություն գործադրելով վերջինիս նկատմամբ՝ կատարել է սեքսուալ բնույթի բռնի գործողություններ:
Բացի այդ, նշված անչափահասը, մեկ այլ քրեական վարույթի շրջանակում հանդիսանալով որպես վկա, 2024 թվականի նոյեմբերի 14-ին լրացուցիչ հարցաքննության ժամանակ, նախազգուշացված լինելով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 58-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով սահմանված՝ ցուցմունք տալու, ինչպես նաև հարցերին ճշմարտացի պատասխանելու պարտականություններ ունենալու, ապա այդ պարտականություններից հրաժարվելու դեպքում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 503-րդ հոդվածով սահմանված քրեական պատասխանատվության մասին, ապօրինի հրաժարվել է ծանր հանցագործությունների, մասնավորապես՝ մի շարք անչափահասների կողմից մեկ այլ անչափահասի նկատմամբ սեքսուալ բնույթի գործողություններ կատարելու և վերջինիս առևանգելու առնչությամբ իրեն հնարավոր հայտնի հանգամանքների մասին ցուցմունք տալուց:
Անչափահասի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 198-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (սեքսուալ բնույթի բռնի գործողությունները, որը կատարվել է 12-ից 14 տարին չլրացած անձի նկատմամբ) և 503-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (ցուցմունք, եզրակացություն կամ կարծիք տալուց կամ թարգմանություն կատարելուց հրաժարվելը՝ ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործության առնչությամբ)։

Несовершеннолетний совершил насильственные действия сексуального характера в отношении другого несовершеннолетнего․ завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному в 2022 году
Всесторонним расследованием, проведенным в Управлении по расследованию преступлений против человека Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, было установлено и обосновано, что в ноябре 2022 года несовершеннолетний житель одной из марзов Армении под предлогом сообщения важных данных встретился с другой несовершеннолетней жительницей, во время которой, применив насилие в отношении последней, совершил насильственные действия сексуального характера.
Кроме того, указанный несовершеннолетний, выступая в качестве свидетеля в рамках другого уголовного производства, во время дополнительного допроса 14 ноября 2024 года, будучи предупрежден об обязанности давать показания, а также правдиво отвечать на вопросы, предусмотренной пунктом 2 части 2 статьи 58 Уголовно-процессуального кодекса РА, а затем в случае отказа от этих обязанностей об уголовной ответственности, установленной статьей 503 Уголовного кодекса РА, незаконно отказался от дачи показаний по тяжким преступлением - о возможных известных ему обстоятельствах совершения рядом несовершеннолетних действий сексуального характера в отношении другого несовершеннолетнего и похищения последнего.
В отношении несовершеннолетнего было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 2 части 3 статьи 198 Уголовного кодекса (насильственные действия сексуального характера, совершенные в отношении лица в возрасте от 12 до 14 лет) и пункту 2 части 2 статьи 503 (отказ от дачи показаний, заключения или мнения или перевода по тяжким или особо тяжким преступлением).