Անչափահասը սեքսուալ բնույթի բռնի գործողություններ է կատարել մեկ այլ անչափահասի նկատմամբ. 2022 թվականին նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում իրականացված բազմակողմանի քննությամբ պարզվել և հիմնավորվել է, որ 2022 թվականի նոյեմբերին ՀՀ մարզերից մեկի անչափահաս բնակիչը կարևոր տվյալ հայտնելու պատրվակով հանդիպել է մեկ այլ անչափահաս բնակչուհու հետ, որի ժամանակ բռնություն գործադրելով վերջինիս նկատմամբ՝ կատարել է սեքսուալ բնույթի բռնի գործողություններ:
Բացի այդ, նշված անչափահասը, մեկ այլ քրեական վարույթի շրջանակում հանդիսանալով որպես վկա, 2024 թվականի նոյեմբերի 14-ին լրացուցիչ հարցաքննության ժամանակ, նախազգուշացված լինելով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 58-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով սահմանված՝ ցուցմունք տալու, ինչպես նաև հարցերին ճշմարտացի պատասխանելու պարտականություններ ունենալու, ապա այդ պարտականություններից հրաժարվելու դեպքում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 503-րդ հոդվածով սահմանված քրեական պատասխանատվության մասին, ապօրինի հրաժարվել է ծանր հանցագործությունների, մասնավորապես՝ մի շարք անչափահասների կողմից մեկ այլ անչափահասի նկատմամբ սեքսուալ բնույթի գործողություններ կատարելու և վերջինիս առևանգելու առնչությամբ իրեն հնարավոր հայտնի հանգամանքների մասին ցուցմունք տալուց:
Անչափահասի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 198-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (սեքսուալ բնույթի բռնի գործողությունները, որը կատարվել է 12-ից 14 տարին չլրացած անձի նկատմամբ) և 503-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (ցուցմունք, եզրակացություն կամ կարծիք տալուց կամ թարգմանություն կատարելուց հրաժարվելը՝ ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործության առնչությամբ)։

Through comprehensive investigation conducted in the Department for Investigation of Crimes against Humanity of General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee it was found out and grounded that in November, 2022 a minor resident of one of the RA regions met another minor resident under the pretext of telling her something important. During the meeting using violence against her he committed violent sexual actions.
Besides, the mentioned minor, while acting as a witness within the framework of another criminal proceeding, during the additional interrogation conducted on November 14, 2024, having been warned of the obligation to give testimony and to answer questions truthfully, as provided for in the Point 2 of the Part 2 of the Article 58 of the RA Criminal Procedure Code, as well as of the criminal liability prescribed by the Article 503 of the RA Criminal Code in case of refusal to fulfill those obligations, illegally refused to give testimony on circumstances possibly known to him in connection with grave crimes, particularly, committing violent sexual actions against a minor committed by a number of minors and abducting her.
Public criminal prosecution was initiated against the minor according to the Point 2 of the Part 3 of the Article 198 and the Point 2 of the Part 2 of the Article 503 of RA Criminal Code.
The criminal proceeidng with the bill of indictment was sent to the prosecutor for approval and referral to court.