Solemn session devoted to Day of Employee of RA Investigative Committee (Photos)
On October 7 solemn board session of the RA Investigative Committee dedicated to the Day of the Employee of the RA Investigative Committee was held. Board members, heads of structural and territorial subdivisions, employees of the RA Investigative Committee took part in the session.
Congratulating the officials of the Investigative Committee on professional holiday the Chairman of the RA Investigative Committee Aghvan Hovsepyan noted that although the Committee is only two years old we must state that during this short period significant works have been implemented for formation and establishment of the committee and today it has its own place and role in judicial sphere as an independent investigative body.
A number of programs raising the efficiency of the work of structural and territorial subdivisions of the committee were developed and introduced using the possibilities of modern information technology due to which the organizational works have significantly been improved. And though many people state today that the Investigative Committee is an established state body, the best assessment, as Aghvan Hovsepyan mentioned, will be when the investigator is independent in the framework of each criminal case as a procedural person.
“You must not be dazzled by the foam glow but you must search and find evidence that are pure, spotless and real. That is, they must be obtained legally as it is due to your work that human destinies are determined by administration of justice”, stated the Chairman of the RA Investigative Committee. Remembering the poem of Hovhannes Shiraz “Pearl and Foam” Aghvan Hovsepyan noticed that the investigator is neither the pearl nor the foam; the investigator is the one who must search pearls at the sea bottom. “I compare the pearl with the evidence obtained through criminal cases, you must search and find the real evidence” emphasized the Chairman of the RA Investigative Committee.
State officials of the country, heads of partner institutions, the U.S. Embassy to Armenia also sent congratulatory messages on professional holiday. A number of officials of the Investigative Committee received high state and departmental awards.
25.02.25, 11:23Chairman of the Investigative Committee Introduced Arman Galstyan, Newly Appointed Head of General Department on Special AssignmentsA Board meeting was held today, chaired by Artur Poghosyan, during which the Chairman of the Investigative Committee introduced Arman Galstyan, the newly appointed Head of the General Department on Special Assignments.
18.02.25, 15:20Investigative Committee Summed up the Work Carried out in 2024Board session, headed by Artur Poghosyan, Chairman of the RA Investigative Committee, was held today. During the session the work carried out in 2024 by the Investigative Committee was summed up.
07.02.24, 18:28Results of Activity of the RA Investigative Committee in 2023 Discussed at the Extended Board Session; Argishti Kyaramyan Gave Specific Assignments (photos)On February 7 an extended board session was held at the RA Investigative Committee which was headed by Argishti Kyaramyan, the Chairman of the RA Investigative Committee.
09.10.23, 19:24The Chairman of the RA Investigative Committee Argishti Kyaramyan’s Speech at the Expanded Board Session dedicated to the 9th Anniversary of the RA Investigative CommitteeOn October 9 the expanded board session dedicated to the 9th anniversary of the RA Investigative Committee and the Day of the Employee of the RA Investigative Committee was held.
09.08.23, 17:21Extended Board Session Aimed at Summing up the Work Done in the First Term of 2023 Held at the RA Investigative Committee (photos)An extended board session was held at the RA Investigative Committee which was chaired by the Chairman of the RA Investigative Committee Argishti Kyaramyan.
01.02.23, 17:00Results of Activity of Committee in 2022 Summed up at the RA IC Extended Board Session (photos)An extended board session was held at the RA Investigative Committee which was headed by the Chairman of the RA Investigative Committee Argishti Kyaramyan.
31.01.22, 13:22Handing over Rewards “Investigator of the Year” and “Subdivision of the Year” at Investigative Committee (photos)The work done to find the subdivisions and investigator of the year is aimed at stimulating the work efficiency at the Investigative Committee.
31.01.22, 11:42Extended Board Session at Investigative Committee (photos)On January 31, 2022 extended board session headed by the Chairman of the RA Investigative Committee Argishti Kyaramyan was held at the Investigative Committee.